Драшкович: Службите на Милошевич контролират Сърбия
Вук Драшкович   
Източник: ЕПА/БГНЕС

В Сърбия съществува паралелна секретна полиция създадена от Слободан Милошевич и в момента тя е по-силна от държавата, това твърди лидерът на Сръбското движение за обновление и бивш министър на външните работи на страната Вук Драшкович пред местния вестник "Блиц".

Само по този начин може да се обясни фактът, че пет години след убийството на премиера Зоран Джинджич организаторите и виновниците за атентата остават недосегаеми, казва той.

На въпроса как е възможно пет години след промените бившите служби да имат тази мощ Драшкович отговаря: "Не може да се смята за периферна сила тази, която присъства в прокуратурата, съдилищата, адвокатските среди, парламента, медиите, бизнеса, мафията...Тя е централна сила. Как е възможно ръководителят на дирекцията за сигурност в Белград, един от основните стълбове в "Пирамидата на смъртта" на Милошевич да не отговаря за престъпленията извършени от спецслужбата, която той лично е ръководил? Възможно е да става въпрос за заплахи и шантаж срещу хора от властта, които се рекетират".

Според Драшкович "прокуратурата и съдилищата в Сърбия са претъпкани с прокурори и съдии свързани с Милошевич".

Има много депутати в парламента, журналисти, редактори, които страдат за времето на омразата, престъпленията и безумието.

Никой не може да предположи за каква сила става въпрос, казва Драшкович.

Вижте какво стана в бившия Съветски съюз след реформите в КГБ. От там изникна най-голямата и най-мощна руска мафия. Довчерашните агенти на КГБ със своите пари, техника, опит започнаха да се занимават с друг вид престъпления.

"За голям срам на всички демократични правителства след 5 октомври 2000 г. (тогава бе свален от власт сръбският диктатор Слободан Милошевич, бел.ред.) в Сърбия не бе извършена лустрация. Не бе извършена декриминализация и обезпаратизяване на съвестта и поради тази причина се намираме там където сме днес", казва Драшкович.

"Факт е, че тайните досиета на държавна сигурност и днес са затворени и недостъпни. Има основание да се смята, че сред проевропейските хора има и такива, които по един или друг начин са заложници на бившите служби", казва Драшкович и подчертава: "След откриването на досиетата в останалите страни стана ясно, че дори и кардиналът на Варшава е бил агент на бившите комунистически служби. Стана ясно, че много демократични министри, редактори, съдии или прокурори в България, Румъния, Македония са били доносници и агенти. Аз съм убеден, че и в Сърбия положението не е по-различно. Ако не беше така нямаше да сме единствената държава в Европа, която се противопоставя на отварянето на досиетата. Докато те не бъдат отворени и на научим имената на сътрудниците, агентите и доносниците на УДБА (бившата Държавна сигурност на територията на Югославия, бел.ред.) ситуацията ще бъде такава каквато е днес."

Според него паралелната тайна полиция продължава да рекетира хората, които са минали на демократичния бряг.

Тя има данни за тях и ги рекетира. В периода на безвластието след 5 октомври когато на чело на спецслужбите бе Радомир Маркович, бе извършено криминалното унищожаване на някой от досиетата и създаването на фалшиви. С тези неща се манипулират, рекетират, заплашват хората и така те постигат целите си.

В момента Сърбия се намира в положението когато е необходимо някой Симон Визентал* да прочисти всички престъпления и участниците в него и от днешната дистанция на времето да направи лустрация.

Да отвори досиетата и да се създадат изцяло нови служби - професионални и европейски.

Според него досиетата в Сърбия все пак ще бъдат отворени, защото това е едно от условията за членството на страната в Европейския съюз.

"В периода след Втората световна война в Европа няма друг пример освен нашия където президентът да е превърнал службите в терористична организация, която тук е извършваше престъпления и тероризъм", казва още Вук Драшкович.

Според него в цялата сръбска история нито една личност не е имала толкова присъствие в медиите като Милорад Улемек-Легия, който в момента излежава 40-годишна присъда за участие в убийството на Зоран Джинджич.

"Преди година в продължение на два месеца всеки ден ни бяха пускани интервюта с продължения на един сериен убиец, какъвто никога не е имало в Сърбия. При това всичко бе изписано с много симпатия", казва още известният сръбски политик.

Вук Драшкович е убеден, че ако тази мрежа не е съществувала, отдавна щял да бъде арестуван и бившият главнокомандващ силите на босненските сърби генерал Ратко Младич, който е издирван повече от 13 години от Международния съд за военни престъпления в Хага.

Вук Драшкович дълги години работи като журналист. По времето на управлението на Слободан Милошевич срещу него бе извършен и атентат.

----------------

* Симон Визентал е създателят на Еврейския център за документация в Австрия, който събира доказателства за военни процеси срещу нацисти. Той оцелява, след като по време на Втората световна война е бил в пет нацистки концентрационни лагера.

Визентал и неговите помощници успяват да издирят близо 1100 нацистки военнопрестъпници.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Хегсет: Тръмп държи картите, не е капитулирал</p>

Хегсет: Тръмп държи картите - новата операция в Ормузкия проток засилва позициите му

Свят Преди 11 минути

Министърът на отбраната на САЩ Пит Хегсет и председателят на Обединения комитет на началник-щабовете генерал Дан Кейн представиха подробности за „Проект Свобода“ на пресконференция в Пентагона

Нова измама с обещания за по-високи пенсии

Нова измама с обещания за по-високи пенсии

България Преди 20 минути

От полицията напомнят, че няма законов механизъм за увеличаване на пенсия срещу заплащане

Нови подробности за атаката с нож в магазин във Варна

Нови подробности за атаката с нож в магазин във Варна

България Преди 1 час

Жена, без видима причина нападнала нищо неподозиращи граждани

,

Боли ви вратът? Тези трикове, използвани от пилотите от Формула 1, биха ви помогнали

Любопитно Преди 1 час

Техниките на звезди като Себастиан Фетел помагат не само на пистата, но и в офиса

Над 500 тона негодни храни разкриха в България

Над 500 тона негодни храни разкриха в България

България Преди 2 часа

Повече от милион яйца спряха инспектори на Българската агенция по безопасност на храните

,

Ела Лангли си върна трона: Хитът Choosin’ Texas отново е №1

Любопитно Преди 2 часа

Кънтри звездата доминира в „Билборд“ за осма седмица, след като детронира Оливия Родриго. Докато Бруно Марс и Оливия Дийн си проправят път към върха, Лангли демонстрира пълна хегемония, класирайки и второ парче в престижния Топ 5 на чарта

КФН и омбудсманът с идея: „Гражданска отговорност“ за мотоциклети да се сключва на сезонен принцип

КФН и омбудсманът с идея: „Гражданска отговорност“ за мотоциклети да се сключва на сезонен принцип

България Преди 2 часа

КФН е изискала от застрахователните компании подробна информация за начина, по който са формирани цените на задължителната застраховка

Извънредно от СЗО: Опасният хантавирус на круизния кораб вероятно се предава от човек на човек

Извънредно от СЗО: Опасният хантавирус на круизния кораб вероятно се предава от човек на човек

Свят Преди 2 часа

Световната здравна организация допусна за първи път възможността за заразяване между хората на борда на блокирания MV Hondius, където 150 души остават изолирани в океана след три смъртни случая

Гюров: Оставяме на следващото правителство посока, време и разчети

Гюров: Оставяме на следващото правителство посока, време и разчети

България Преди 2 часа

Служебният министър-председател отбелязва, че урокът по държавност, който са получили с министрите му, е бил да им покажат "откъде се светват и гасят лампите - сякаш държавата е стая под наем"

Русия: Задава се война на клановете за трона на Путин

Русия: Задава се война на клановете за трона на Путин

Свят Преди 2 часа

Бившият министър на отбраната на Русия Сергей Шойгу може да застраши властта на президента Владимир Путин

<p>Божанов пред Йотова:&nbsp;Няма да мълчим</p>

Божидар Божанов пред Йотова: Ще подкрепяме правилните политики, но няма да мълчим

България Преди 2 часа

Демократична България ще подкрепя политики по същество, но предупреждава за риск от „прегрупиране на модела“ и поставя ясни финансови и съдебни приоритети

Най-зле облечените звезди на червения килим на Met Gala 2026

Най-зле облечените звезди на червения килим на Met Gala 2026

Любопитно Преди 2 часа

От роботизирани воали до златни маски и рокли от долари – вижте кои световни знаменитости напълно пропуснаха идеята на дрескода „Модата е изкуство“ и превърнаха появата си на Met Gala в истинско недоразумение

225 са случаите на морбили у нас, най-засегната е Враца

225 са случаите на морбили у нас, най-засегната е Враца

България Преди 3 часа

Заболелите са в седем области

,

Доли Партън отмени още концерти в Лас Вегас поради здравословни причини

Любопитно Преди 3 часа

Кънтри легендата проговори за здравословните битки през последните три години, като увери почитателите си, че състоянието ѝ е лечимо и вече планира откриването на собствен музей и хотел в Нашвил

Тревожен дисбаланс в бюджета: Разходите изпреварват приходите с над 1,7 млрд. евро

Тревожен дисбаланс в бюджета: Разходите изпреварват приходите с над 1,7 млрд. евро

Пари Преди 3 часа

За ускорен ръст на харчовете и риск за икономиката предупреждават експерти