Демонстрантите замеряха с камъни и кофички с кисело мляко полицаите пред парламента, където депутатите се очаква да започнат да обсъждат петгодишната програма за мерки за икономии, целяща да намали дефицита в бюджета и да предотврати евентуалния фалит на Гърция.
Протестиращите в центъра на Атина са около 20 000 души.
Тъй като
Гърция е напълно парализирана заради поредната 24-часова обща стачка,
на
гръцката полиция й се наложи да предприеме голяма операция, за
да осигури придвижването с автомобили и достъпа на депутатите до
парламента.
Напрежението ескалира в близост до един от входовете на сградата, където протестиращите се опитаха да преобърнат поставените предварително големи метални прегради и започнаха да хвърлят кофички с кисело мляко срещу органите на реда, които им отвърнаха със сълзотворен газ.
В Атина и други градове на страната за днес са насрочени митинги по призив на двете синдикални централи - Общата конфедерация на труда (ГСЕЕ) и Федерацията на държавните служители (АДЕДИ), които предупреждават, че стачните действия ще продължат през целия месец.Заради стачката днес болниците работят с намален персонал, градският транспорт е с нарушен график, влакове не се движат, а корабите останаха в пристанищата.
В стачката се включиха и медиите, банките, държавния пенсионно-осигурителен фонд ИКА, Националната електрическа компания ДЕИ, телекома ОТЕ, водоснабдителните компании.
Редовни са въздушните полети от и за Гърция.
Съюзът на авиодиспечерите реши да оттегли участието си в стачката с мотива, че е започнал активният туристически сезон в страната.
Новите мерки за икономии са включени в средносрочна програма на правителството за оздравяване на икономиката, която трябва да бъде гласувана от парламента до края на месеца.
Приемането й е обвързано с по-нататъшното финансиране на Гърция за излизане от кризата. За тази година програмата предвижда икономии в размер на 6,4 млрд., а до 2015 г. - 28,3 млрд. евро, които трябва да дойдат от данъци, съкращения на държавни служители, орязване на разходите и доходите.
Синдикатите протестират също и срещу плановете на правителството за ускорена разпродажба на държавна собственост на обща стойност 50 млрд. евро, които Гърция трябва да събере до 2015 г. по настояване на кредиторите от ЕС, Европейската централна банка и Международния валутен фонд, за да покрие дълговете си.
Премиерът Георгиос Папандреу съобщи днес, че продължава да търси консенсус сред политическите партии в страната за новия пакет от мерки за икономии.
"Това е исторически момент за нас и аз вярвам, че националният консенсус е важен и е в интерес на страната", каза Папандреу на гръцкия президент Каролос Папуляс, подчертавайки, че дори и днес той обсъжда въпроса с лидерите на останалите партии.
В същото време главният икономист на Европейската централна банка (ЕЦБ) Юрген Щарк заяви днес, че
"съдбата на еврото не зависи от Гърция, Португалия или Ирландия".
"Гърция допринася с 2,5% при създаването на благата" в цялата еврозона "и ако добавите Португалия и Ирландия стават 6 процента", изтъкна Щарк. Затова според него няма опасност да бъде засегнато еврото.
Европейският съюз се опитва да постигне споразумение по нов план за финансова помощ за Гърция, която е на ръба на фалита, но страните не могат да се разберат по подробностите. Мненията се разделят най-вече по въпроса за участие на частния сектор в спасяването на Атина.
Щарк още веднъж изрази несъгласието на ЕЦБ с решение, което
би задължило участие на частни кредитори в спасяването на
Гърция, за което настоява Германия. Той подчерта, че такова
участие трябва да бъде само на доброволен принцип.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!