"Ню Йорк таймс" за търговията с органи на Балканите
"Ню Йорк таймс" за търговията с органи на Балканите   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Авторитетният американски вестник "Ню Йорк таймс" публикува обширен репортаж за нелегалната търговия с органи в Източна Европа и по-специално в съседна Сърбия.

Репортерът на изданието е провел много срещи със сърби от Кикинда и Долйевица, които поради отчаяното си финансово състояние продават органите си - най-често в България и Косово.

Нелегалната търговия в човешки органи процъфтява в световен мащаб.

До скоро основните "доставчици" на органи бяха Китай, Индия, Бразилия и Филипините.

В последно време има много предложения и от бедните европейски държави, които пострадаха от кризата - Испания, Италия, Гърция, Русия и бившите съветски републики.

В списъка са и други бивши социалистически страни като Сърбия.

В Сърбия търговията с органи е незаконна и за нея може да се получат до 10 години затвор.

Това обаче не плаши жителите на Долйевица, в източната част на страната, където безработицата сред 19 000 души е над 50%.

Тук е направен опит за регистриране на агенция за продажба на органи и кръв в чужбина, пише изданието.

Виолета Чавач - домакиня и поддръжник на съществуването на агенцията, казва, че около 3000 души са изразили желание да се включат в кървавата търговия и поради отказа на правителството да регистрира тази агенция сега те се опитват да продадат органите си в България или Косово.

Съсредоточен пред своя компютър Павле Мирков внимателно следи всеки ден отговорите за предложения от него за продажба бъбрек. Той е описал кръвната група си група и е дал своя телефон.

Заедно с жена си той е останал без работа. Имат две непълнолетни деца, които трябва да се образоват и хранят. Готов е да продаде бъбреците си за 40 000 евро, но предложението му вече 6 месеца не получава сериозен отговор.

Жена от Македония предлага 24 000 евро - 16 000 по-малко от поисканата сума. Купувач от Германия се отказва в последния момент. Той не се страхува от съдебни преследвания.

"Това е моето тяло...С него мога да правя каквото си поискам", казва Павле. Сега могат да подсигурят само по едно хранене на ден за децата. Те са убедени, че нямат какво да загубят.

Милован - 52-годишен бивш работник във фабрика в южна Сърбия, е продал бъбрека си на заможен местен политик, който започнал да го води на работа при себе си и му купувал лекарства.

Трансплантацията е извършена в държавна болница в Белград, където двамата мъже използвали фалшиви документи, според които били братя. Получилият бъбрека обаче вече е спрял парите към Милован и семейството му отново е без пари.

Властите настояват, че Сърбия не е толкова бедна, че хората да си продават органите. Полицията твърди, че през последните 10 години не е регистриран нито един случай за търговия на органи, а медиците не вярват, че е възможно това да се случва под носа им.

Експертите, които следят този проблем, поясняват, че това е така, защото трансплантациите се извършват в трети страни и много трудно могат да се открият следите.

Поради бедността все повече хора в Европа продават, освен бъбреците си, костен мозък и роговица. За самата Сърбия този феномен е сравнително нов.

Нелегалната търговия се извършва най-често през интернет, но в нея се включват и безмилостни престъпници, които използват трагедията на бедните хора.

В Испания, Италия, Гърция и Русия могат да бъдат открити обяви за продажба на всякакви органи, но в същото време и коса, сперма, кърма.

Цената на белия дроб достига 250 000 евро. В края на месец май израелската полиция задържа 10 души, които са участвали в международна престъпна мрежа за нелегална търговия с органи в Европа.

Основните им жертви са били бедни граждани от Молдова, Казахстан, Русия, Украйна и Беларус.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Google ще плати $1,4 млрд. на Тексас заради личните данни

Google ще плати $1,4 млрд. на Тексас заради личните данни

Технологии Преди 7 минути

Това е резултат от извънсъдебно споразумение по дело за неправомерно събиране на информация

Ники и Цецо, Ивелина и Герман и Залия и Деян са големите финалисти в „Един за друг“ 6

Ники и Цецо, Ивелина и Герман и Залия и Деян са големите финалисти в „Един за друг“ 6

Любопитно Преди 5 часа

Гласуването за трите двойки вече е отворено в приложението NOVA PLAY

Мерц заплаши Русия и обяви, че Украйна не е готова за НАТО

Мерц заплаши Русия и обяви, че Украйна не е готова за НАТО

Свят Преди 8 часа

Мерц: Призоваваме Русия най-после да тръгне по пътя на истинските мирни преговори

<p>Цеков: Предложението на Радев е противоконституционно</p>

Борислав Цеков: Предложението на Радев за референдум е противоконституционно

България Преди 9 часа

Той цитира "ключов акцент" от решението на Конституционния съд

Нов протест на „Правосъдие за всеки” срещу корупцията

Нов протест на „Правосъдие за всеки” срещу корупцията

България Преди 10 часа

Според организаторите у нас все повече се засилва влиянието на партии и политици, които ни отдалечават от ценностите на ЕС

Политически реакции на предложението на Радев за референдум за еврото

Политически реакции на предложението на Радев за референдум за еврото

България Преди 10 часа

Румен Радев обяви, че ще внесе в Народното събрание предложение за провеждане на референдум относно приемането на еврото в България с въпроса: "Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута евро през 2026 г.?"

Кюрдската работническа партия се разпуска

Кюрдската работническа партия се разпуска

Свят Преди 12 часа

я уточни, че са взети „решения от историческо значение“

Две двойки отпадат на крачка от финала в “Един за друг”

Две двойки отпадат на крачка от финала в “Един за друг”

Любопитно Преди 12 часа

Сетивата и страховете на влюбените определят тяхното бъдеще в любовната надпревара

Затвор за двамата български моряци за трафик на кокаин

Затвор за двамата български моряци за трафик на кокаин

Свят Преди 12 часа

На борда бяха намерени около 300 килограма кокаин

Робърт Кенеди-младши

Робърт Кенеди-младши: Убиецът на баща ми е друг

Свят Преди 12 часа

Когато 71-годишният Кенеди-младши препоръча на Калифорнийския съвет за условно освобождаване Сирхан да бъде освободен условно през 2021 г. - 16-ият път, когато се изправя пред съвета – шест от неговите братя и сестри, водени от майка им, остро осъдиха решението

Ескалация, Унгария изгони дипломати в Украйна

Ескалация, Унгария изгони дипломати в Украйна

Свят Преди 13 часа

Украйна е задържала двама предполагаеми унгарски шпиони

Джеймс Фоли

Почина режисьор на „50 нюанса сиво“

Любопитно Преди 13 часа

Той режисира продълженията на хитовия филм и клипове на Мадона

ЕС създава трибунал за руските лидери заради Украйна

ЕС създава трибунал за руските лидери заради Украйна

Свят Преди 13 часа

Кая Калас: Няма място за безнаказаност

Wosh MC: Мечтая за спокоен живот с музика, двор и градина

Wosh MC: Мечтая за спокоен живот с музика, двор и градина

Любопитно Преди 13 часа

В разговор с Митко Павлов в подкаста „Разкошно“, изпълнителят сподели лични размисли за посоката на творчеството си и живота

Костадинов от Червения площад в Москва - "Ще възродим България!"

Костадинов от Червения площад в Москва - "Ще възродим България!"

България Преди 13 часа

Лидерът на "Възраждане" сподели снимки от парада в Москва, на които се вижда, че е сред публиката на събитието

Лидерът на "Величие" атакува "Възраждане"

Лидерът на "Величие" атакува "Възраждане"

България Преди 14 часа

Михайлов: Избирателите на "Възраждане“ имат "неотложна нужда“ нещо да се случи с правителството