Група младежи замеряха с камъни полицаите от силите за борба с безредиците, които в отговор използваха сълзотворен газ и трима души бяха задържани по време на шествие днес в Атина по повод 37-годишнината от студентските бунтове, довели до падането на военната хунта, предаде АП.
Над 20 хил. демонстранти преминаха през центъра на гръцката столица към посолството на Съединените щати.
Гръцките власти предприеха засилени мерки за сигурност, а около 7000 полицаи бяха разположени в столицата и пътищата от маршрута на демонстрантите бяха отцепени.
Подобно шествие бе организирано и в Солун пред генералното консулство на САЩ, което завърши без инциденти.
В третия по големина гръцки град - Патра, група анархисти замеряха с камъни полицаи, които отговориха със сълзотворен газ. Няколко души бяха задържани, предаде ИТАР-ТАСС.
На днешната дата студентите
традиционно преминават в шествие от Политехническия университет в Атина към
посолството на САЩ, за да
протестират срещу подкрепата на Вашингтон по време на
военната хунта,
управлявала от 1967 до 1974 г.
Народното недоволство от управлението на военната хунта в Гърция достига връхната си точка на 14 ноември 1973 г., когато група студенти се барикадират в Политехническия университет в Атина, подкрепяни от събралата се на улицата многолюдна тълпа. Те искат възстановяване на свободата и демокрацията. Бунтът на студентите е потушен на 17 ноември с помощта на бронирана техника и армейски подразделения. Убити са 34 души, а ранените са стотици.
В крайна сметка протестите довеждат до краха на военната хунта през 1974 г., а жертвите на събитията в Атинската Политехника са обявени за национални герои.
Тази година демонстрацията се провежда
в разгара на тежка финансова криза,
която принуди правителството да предприеме строги мерки за икономии. Много от демонстрантите носеха плакати с лозунги срещу МВФ и ЕС.
"Въстанете срещу хунтата на МВФ", пишеше на един от плакатите, а демонстрантите скандираха: "Искаме работа, не реформи и безработица".
Гръцките финанси са под строгия надзор на МВФ и ЕС, които се съгласиха да предоставят на Гърция спасителен пакет от заеми на обща сума 110 млрд. евро за срок от три години, които страната вече получава. В замяна гръцкото социалистическо правителство започна непопулярна рестриктивна икономическа програма, в рамките на която оряза пенсиите и заплатите и увеличи данъците.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!