И в Турция правителство и съд в остър спор
Премиерът Реджеп Ердоган, президентът Абдулла Гюл и началникът на Генералния щаб ген. Илкер Башбуг седнаха през февруари на една маса, за да изгладят различията   
Източник: ЕПА/БГНЕС
19

Докладчикът на ЕС за Турция Риа Оомен-Рютиер и депутати от Европейския парламент изразиха задоволство от пакета с конституционни поправки, изготвен от упрявлаващата в Турция Партия на справедливостта и развитието, целящи да приведат страната в съответствие с европейските стандарти, съобщават турските вестници.

Според Оомен-Рютиер реформата в конституцията ще повлияе положително на отношенията на Анкара с ЕК.

Турският печат цитира и евродепутати, които също одобрили проекта за промяна на конституцията и заявили, че държава, която има конституция, изготвена от военните, не може да бъде член на ЕС. Сегашната турска конституция е приета през 1982 г. след военния преврат от 1980 г.

Очаква се правителството да внесе проекта в парламента преди края на месеца, но готвените промени вече ядосаха стария светски елит.

Обвиненията към управляващата ПСР е, че използва либералната реформа като прикритие за усилията си да затвърди своята власт и да преследва таен ислямистки дневен ред.

Конституционните поправки, които са общо 26, предвиждат промяна в начина на назначаване на магистрати във висшите съдебни инстанции, които са критично настроени към ПСР, както и мерки, затрудняващи забраната на политически партии.

Партията на справедливостта и развитието, която е на власт от 2002 г., избегна на косъм през 2008 г. забрана по обвинение в действия, носочени срещу светските принципи.

От партията подчертава, че конституционните промени са необходими за демокрацията, докато нейните критици смятат, че ПСР желае да контролира юридическия апарат, за да въведе религията в политическата сфера.

Проектът предвижда също промени, които ще позволят съдене на извършителите на военния преврат от 1980 г.

С конституционните промени ще се даде също възможност за съдене на военни от граждански съдилища.

Макар че ПСР има мнозинство в парламента, тя се нуждае от подкрепата на опозицията, за да осигури приемането на конституционните промени.

Управляващата партия заплашва с организиране на референдум

за промените, ако не получи достатъчна подкрепа за тях в парламента.

Лидерът на основната опозиционна партия Народнорепубликанската партия - Дениз Байкал, заяви, че неговата формация няма да подкрепи пакета.

Според него конституционните промени са продиктувани от страховете на ПСР, която живее със страх от забрана. Байкал подчерта още, че с промените ПСР атакува Висшия съвет на съдиите и прокурорите, който е гаранция за независимата съдебна власт.

В. "Заман" обаче писа, че много от положенията в пакета, отнасящи се до затрудняване на забраната на политически партии и ограничаване на пълномощията на военните съдилища, до възможността за сезиране на правосъдието за решения на Висшия съвет на съдиите и прокурорите и на Висшия военен съвет, са промени, за които Народнорепубликанската партия е настоявала отдавна.

Изданието припомня също, че партията винаги е заявявала, че ще подкрепи отмяна на временния член 15 в конституцията, забраняващ съденето на извършителите на военния преврат от 1980 г.

Председателят на Касациония съд Хасан Герчекер смята, че положенията в пакета, отнасящи се до съдебната власт, противоречат на конституцията.

Според проф. Ибрахим Кабоглу от факултета по право на Мраморноморския университет обаче някои от предложените промени са положителни и са дългоочаквани, но в други има пропуски и негативни елементи.

Той изтъкна като основен пропуск това, че пакетът е изготвен в кухнята на ПСР и

по него няма политическо съгласие,

което се изисква за промяна в конституцията.

Премиерът Реджеп Тайип Ердоган отговори остро на критиките от опозицията и висшата съдебна власт. Той дори предупреди, че тези, които създават пречки, когато е дошъл момент да се даде на Турция конституция, отговаряща на глобалните демократични норми, няма да могат да дадат обяснение пред историята и народа.

Според него предложените промени в структурата на Конституционния съд и на Висшия съвет на съдиите и прокурорите са в съответствие с глобалните норми.

Ердоган обвини представителите на висшата съдебна власт, че се занимават с полтика и искат да превземат изпълнителната и законодателната власт.

Премиерът подчерта, че ПСР не желае да налага своя проект и не иска  напрежение. Той добави, че тя е отворена за всякакви конструктивни предложения към проекта да края на седмицата.

Критичният праг за приемане на конституционните поправки от парламента е 330 гласа или три пети от общо 550-те депутати.

Управляващата партия разполага с 337 депутати, но един от тях е председателят на парламента, който няма право на глас.

Гласуването е тайно и според наблюдатели е възможно ПСР да не получи подкрепа за пакета от всички свои депутати.

Според конституцията, ако обаче конституционните поправки получат подкрепа от по-малко от две трети от депутатите или по-малко от 367 гласа, те трябва да бъдат предложени на референдум.

При това положение промените се представят първо за одобрение на президента, а след неговото одобрение се организира референдум.

За да се избегне организиране на референдум, е достатъчно ПСР да получи подкрепата на една от двете големи опозиционни партии - Народнорепубликанската партия, с 97 депутати, или Партията на националистическото действие, с 69 депутати.

Ако тя не получи подкрепа от една от тези две партии, ще й бъде необходима подкрепата на депутатите от прокюрдската Партия за мир и демокрация, с 20 депутати, плюс гласовете на 11-те независими депутати плюс подкрепа от Демократичната лява партия и и Демократичната партия - с общо седем депутати.

Тази седмица турският премиер Реджер Тайип Ердоган отново заяви решимостта на страната си да постигне пълноправно членство в ЕС въпреки настояването на Германия за "привилегировано партньорство" с Анкара.

"Вече водим преговори, които целят пълноправно членство. За нас няма алтернатива", каза той в интервю за германския седмичник "Цайт".

Коментари 19
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

19 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Очаква се ново поскъпване на природния газ от януари

Очаква се ново поскъпване на природния газ от януари

България Преди 10 минути

От "Булгаргаз" са изчислили, че през първия месец от новата година цената на синьото гориво трябва да е около 83 лв. за мегаватчас без таксите и налозите

Кои са най-популярните думи за 2024г.?

Кои са най-популярните думи за 2024г.?

Любопитно Преди 38 минути

Социалните мрежи промениха всичко - включително и речника ни

Мащабна въздушна тревога в Украйна: След Ту-95МС Русия вдигна и МиГ-31К

Мащабна въздушна тревога в Украйна: След Ту-95МС Русия вдигна и МиГ-31К

Свят Преди 55 минути

ВМС на Украйна предупредиха, че към 06:00 часа на 13 декември в Черно море са регистрирани три носителя на крилати ракети "Калибър“ с общ залп до 24 ракети

Случаят BETL: Първи сигнал и в прокуратурата

Случаят BETL: Първи сигнал и в прокуратурата

България Преди 1 час

В МВР вече са получени над 20 сигнала

Поредна измама с обява за вила за Нова година

Поредна измама с обява за вила за Нова година

България Преди 1 час

Потърпевши разказват, че са били излъгани с оферта във Велинград

<p>Николоски: Не сме наивни да влезем в българската игра</p>

Николоски: Не сме наивни да влезем в българската игра на безкрайни условия към Северна Македония за членството ни в ЕС

България Преди 1 час

"Последният политик, който беше честен относно процеса на разширяване е Жан-Клод Юнкер, който беше достатъчно честен, за да ни каже на всички, че няма да има разширяване", каза Николоски в интервю за ТВ Канал 5

<p>Москва: Членство на Украйна в ЕС и НАТО е &bdquo;самоубийство&ldquo;</p>

Москва: Членство на Украйна в ЕС и НАТО е „самоубийство“

Свят Преди 1 час

Русия остро се противопоставя на идеята, виждайки членство на Украйна в НАТО като провокативно и ескалиращо напрежението действие

Мистериозни дронове все по-често са забелязвани в САЩ

Мистериозни дронове все по-често са забелязвани в САЩ

Свят Преди 1 час

Дроновете са забелязани до голф игрището на Доналд Тръмп и военно изследователско съоръжение

Джъд Лоу със своя звезда на Алеята на славата

Джъд Лоу с поредно признание в Холивуд

Любопитно Преди 1 час

Звездата на английския актьор изгря с участието му във филма „Талантливият г-н Рипли“

Пребиха зверски известен моден коафьор в центъра на София (ВИДЕО)

Пребиха зверски известен моден коафьор в центъра на София (ВИДЕО)

България Преди 2 часа

За Борислав Сапунджиев - Урсула и неговия приятел 10 декември се превръща в един "от най-травмиращите моменти" в живота им

Зърнопроизводителите са в протестна готовност заради Бюджет 2025

Зърнопроизводителите са в протестна готовност заради Бюджет 2025

България Преди 2 часа

Темата коментира председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов

Дилемата на Льо Пен: Реформатор или разрушител

Дилемата на Льо Пен: Реформатор или разрушител

Свят Преди 2 часа

Крайнодесният лидер на Франция е изправен пред избор: да разруши статуквото или да се утвърди като държавник, докато държи фокус върху президентските избори през 2027 г.

<p>Илков: Няма опасност България да се превърне в &quot;буфер за мигранти&quot;</p>

Атанас Илков: Няма опасност България да се превърне в "буфер за мигранти"

България Преди 2 часа

От 1 януари отпада контролът на всички граници с ЕС

На петък 13 - Ето кой е най-големият късметлия в света

На петък 13 - Ето кой е най-големият късметлия в света

Любопитно Преди 2 часа

Фране Селак е оцелял след седем невъзможни сблъсъка със смъртта

Мъск

Илон Мъск е първият човек с богатство над $400 млрд.

Свят Преди 2 часа

След президентските избори в САЩ в началото на ноември покачването на цената на акциите на „Тесла“ направи 53-годишния Мъск значително по-богат

Напрежението в Грузия не стихва, протестите продължават трета седмица

Напрежението в Грузия не стихва, протестите продължават трета седмица

Свят Преди 2 часа

Страната изпадна в политическа криза след парламентарните избори на 26 октомври