Неизвестна досега албанска армия заплаши Македония
Убийството на петима македонци доведе до напрежение и безредици в Скопие   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Неизвестна досега организация, наричаща себе си "Армия за освобождение на окупираните албански земи", заплаши днес, че ще нападне македонската армия и полиция, ако в срок от две седмици не се оттеглят от "окупираните албански земи", предаде ТАНЮГ.

В съобщение, публикувано в интернет портал "Поталб" на албански език, което бе цитирано от всички македонски медии, се твърди, че самозваната "армия" е организирала в Митровица среща на своя "генерален щаб", откъдето е изпратила на македонското правителство ултиматум в срок от две седмици да се оттегли от "окупираните и колонизирани албански земи".

Този текст е публикуван в момент на нараснало напрежение в Македония след убийството на петима македонци край Скопие в четвъртък. Разследването на убийството още не е приключило, а медиите в Скопие не изключват престъплението да е било етнически мотивирано.

В същото съобщение се твърди, че "в Бившата югославска република Македония ежедневно се нарушават правата на албанците".

"Просръбското правителство на Никола Груевски разпространява антиалбанска идеология и инсценира нападения срещу невинни албанци, македонците блокират албански села, а никой от корумпираните политици в етническа Албания не реагира, защото всички са продадени души и предатели на отечеството", пише в текста.

Организацията заплашва също, че няма да седи със скръстени ръце, а ще "отмъсти за братята си". "Достатъчно мълчахме, с мълчанието е свършено", се казва в "ултиматума" към македонското правителство.

Македонският вътрешен министър на Гордана Янкулоска заяви днес, че

петорното убийство край Скопие е най-сложният случай в историята на МВР,

а по случая работят най-опитните полицейски служители. Янкулоска апелира за търпение, за да може полицията сериозно да анализира и разработи всяка информация за това изключително тежко престъпление.

Тя предупреди, че МВР няма да коментира детайли от разследването преди пълното му приключване, защото така може да се навреди на изясняването на случая.

Янкулоска съобщи, че след публикуването на снимки на автомобила, който се смята, че е бил на местопрестъплението и вероятно е свързан с убийството, в полицията са се обадили около 40 души, чиито сведения общо взето съвпадат с предположенията на полицията.

Вътрешният министър каза още, че полицията е задържала 14 души след протестите в понеделник в Скопие във връзка с убийството. Тя подчерта, че проявите на насилие при подобни протести създават допълнителен ангажимент на органите на реда, които трябва да работят по разследването на убийствата.

Целта на тази екзекуция е да се инициира междуетнически конфликт,

коментира за Агенция "Фокус" македонският журналист Александър Дамовски, главен редактор на електронното издание МКД.мк.

"Всички информации за начина на изпълняване на убийството, за бягството и за професионалността на екзекуцията, говорят за поръчково убийство, а не за предварителен междуетнически конфликт. Тук става дума за екзекуция, зад която седи някоя служба – независимо дали чуждестранна или местна, или някаква групировка. Това, което е по-важно обаче е, че се търси подобен контекст – междуетнически", каза Дамовски.

"Ако говорим за поръчково убийство и участие на някаква служба – всички доказателства до момента говорят за това, и че не става дума за разчистване на сметки в престъпния свят", допълни той.

"Засега няма някакви сериозни притеснения, но това, което е била целта, започва да се реализира. Вчера имаше малки демонстрации и полицията свърши работата си бързо. Опасността от емоциите и гнева, който се е насъбрал у македонския народ и македонските граждани като цяло, продължава да съществува", смята Александър Дамовски.

Мисля, че има добро сътрудничество между македонските и албанските партньори в правителството с цел превенция на междуетнически конфликти, отбеляза той.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Израелски министър показа вързани активисти, огромен скандал

Израелски министър показа вързани активисти, огромен скандал

Свят Преди 2 часа

Според организаторите на флотилията израелската полиция е задържала 430 участници в хуманитарната акция

ЦСКА ликува с Купата на България в драматичен финал

ЦСКА ликува с Купата на България в драматичен финал

Свят Преди 2 часа

Двубоят се игра пред 30 000 на "Васил Левски", които гледаха бърз, напрегнат и много динамичен мач

САЩ предложиха "нов път" на кубинците

САЩ предложиха "нов път" на кубинците

Свят Преди 4 часа

Посланието граничи с призив за бунт

Даниела Митева: Данните за нарушения са неверни

Даниела Митева: Данните за нарушения са неверни

България Преди 4 часа

По-рано днес правосъдният министър Николай Найденов съобщи, че е предложил освобождаването на Митева

Отиде си една от легендите на художествената ни гимнастика

Отиде си една от легендите на художествената ни гимнастика

България Преди 5 часа

Бончева си е отишла днес, на 89 години

Ескалация, САЩ повдигнаха обвинения срещу Раул Кастро

Ескалация, САЩ повдигнаха обвинения срещу Раул Кастро

Свят Преди 5 часа

Обвинението идва в момент, в който Доналд Тръмп настоява за смяна на режима в Куба

Руски изтребители прехванаха британски самолет над Черно море

Руски изтребители прехванаха британски самолет над Черно море

Свят Преди 5 часа

В един момент Су-27 се е приближил на едва шест метра от носа на британския самолет

"Бангаранга" покори класациите в Европа

"Бангаранга" покори класациите в Европа

Любопитно Преди 5 часа

По груби сметки "Бангаранга" звучи по около 2 млн. пъти на ден

СГС даде ход на делото срещу бившия варненски кмет Иван Портних

СГС даде ход на делото срещу бившия варненски кмет Иван Портних

България Преди 6 часа

По делото ще бъдат разпитани всички свидетели и ще се гледа по общия ред

Радев назначи нов зам.-министър на отбраната

Радев назначи нов зам.-министър на отбраната

България Преди 6 часа

Днес премиерът Радев назначи нови заместник-министри и в няколко други министерства

Тръмп: Не бързам да сложа край на войната с Иран

Тръмп: Не бързам да сложа край на войната с Иран

Свят Преди 6 часа

Постигането на целите на мисията е по-важно от определянето на срокове

Бившата полицайка Симона Радева помоли да бъде оправдана

Бившата полицайка Симона Радева помоли да бъде оправдана

България Преди 6 часа

Тя беше осъдена от Софийския районен съд на пет години затвор

Уиз Калифа е на седмо място със сумата от 28 млн. долара

Полицията в Румъния търси Уиз Калифа

Свят Преди 7 часа

Той беше осъден в Румъния на девет месеца затвор за притежание на наркотици

Хванаха крадец на мотори в София

Хванаха крадец на мотори в София

България Преди 7 часа

Задържаният е на 43 години, криминално проявен за множество кражби

Иран пусна 26 кораба през Ормузкия проток

Иран пусна 26 кораба през Ормузкия проток

Свят Преди 8 часа

Южна Корея потвърди, че неин петролен танкер е преминал през протока

Снимката е илюстративна

Първокласник откри 1300-годишен викингски меч по време на училищна екскурзия

Свят Преди 8 часа

Първокласник по време на училищна екскурзия в Норвегия направи уникална находка в забележително състояние