Мистериозно посещение от КНДР в Пекин. Китай наложи цензура
Източник: ЕПА/БГНЕС

Д елегация от Пхенян е на посещение в Пекин. Това съобщават редица медии. Предполага се дори, че самият Ким Чен-ун е пристигнал в столицата на Китай вчера с влак. 

По-рано сеулският вестник "Хангук илбо" и други южнокорейски издания съобщиха, че по-малката сестра на лидера на Северна Корея Ким Чен-ун, Ким Йо-чен, може би е на посещение в Пекин заедно с делегация от КНДР, пристигайки там със специален влак.

Японската агенция Киодо отбелязва, че не е изключено в делегацията да има член на ръководството на Северна Корея. 

Предполага се, че Ким Йо-чен, като доверено лице на брат си трябва да разясни на китайското ръководство последните промени в политиката на Пхенян. Те включват подготовката на лидера на Северна Корея за среща с президентите на Южна Корея Мун Дже Ин и на САЩ Доналд Тръмп.

Доналд Тръмп ще се срещне с Ким Чен-ун

Тръмп за безпрецедентен мир със Северна Корея

Северна Корея спира ядрените опити при едно условие

Министерството на външните работи на Китай не може да потвърди информацията 

за посещението. Това заяви на редовен брифинг говорителят на външнополитическото ведомство Хуа Чунин.

"Нямаме представа за какво става дума. Ако имаме информация по този повод, ще ви информираме", отбеляза тя. 

Източник на CNN съобщава, че има сериозна възможност лидерът да е там. Ако това е така, това ще е първият път, в който Ким напуска страната си, за да отиде на посещение в друга. 

Предстоят срещи на Ким с президентите на САЩ и на Южна Корея. Заради това и отношенията с Китай са охладнели. 

Напоследък сестрата на Ким Чен-ун е активно въвлечена в дипломацията.

Източник: ЕПА/БГНЕС

През февруари тя бе в състава на делегацията на КНДР и участва в откриването на Олимпийските игри в Южна Корея. Тя предаде лично послание от брат си с покана за организиране на контакти на високо равнище. След това Ким Йо-чен участва в преговори с високопоставени южнокорейски ръководители.

Приликите между Иванка Тръмп и Ким Йо-чен

Вчера японски медии съобщиха, че неназован високопоставен представител на КНДР е на посещение в Пекин, където е пристигнал с влак. 

Влакът, с който се смята, че високопоставената делегация е пристигнала в Китай, отпътува от Пекин днес, предаде Ройтерс, цитирайки очевидец. 

Китайските власти подложиха на цензура всички съобщения за Северна Корея и лидера й Ким Чен-ун

в китайския сегмент на интернет и социалните мрежи, на фона на информации за възможна необявена визита на високопоставен представител на Пхенян в Пекин, съобщи ТАСС.
"На съобщенията за КНДР в светлината на последните събития се отделя повишено внимание, те се намират под специален контрол", заявил пред агенцията ръководител на една от най-големите китайски държавни медии, пожелал анонимност. 

При търсенето на името "Ким Чен-ун" в най-популярната китайска търсачка Байду излизат само три статии,

които са били публикувани през последното денонощие. В тези материали обаче лидерът на КНДР се споменава само в контекста на възможни преговори със САЩ и Република Корея. Някои китайски медии, които първоначално съобщиха за вероятна визита на делегация на Пхенян в Пекин, вчера вечерта вече отстраниха материалите от сайтовете си.

Източник: ЕПА/БГНЕС

В същото време, при търсенето на думите "Северна Корея", "Пекин" и "посещение" търсачката дава съобщения предимно от хонконгски и тайвански сайтове, както и задгранични китайскоезични медии. Държавните и частните медии продължават да мълчат за пристигането на правителствения влак от КНДР и вероятна визита на официална делегация. 

В социалните мрежи се разпространяват видеокадри на придвижващ се в Пекин кортеж от севернокорейски дипломатически автомобили, съпровождани от десетки полицаи на мотоциклети. 

Японски медии, цитирани от ТАСС, съобщават, че в неделя влакът е пресякъл границата в района на китайския град Дандун в провинция Ляонин. Хотелите, разположени край моста на граничната река между двете държави, още от по-рано са прекратили резервациите за неделя на стаи, гледащи към Северна Корея.

Японската телевизия "Нипон ТВ" показа видеокадри от неназован източник, на които се виждаше зелен влак, през всички вагони на който под прозорците преминава жълта линия, като дикторът съобщава, че той е подобен на прочутия влак с 21 вагона, с който бащата на сегашния лидер - Ким Чен-ир, пътува до Пекин през 2011 г. Ким-старши избягваше полетите със самолет и се придвижваше само с влак с подобна жълта линия върху него. От друга страна, известно е, че Ким Чен-ун, който е учил в Швейцария, няма страх от летене със самолет и държавни медии са показвали негови снимки на самолет, добавя Ройтерс.

Според Киодо днес следобед има ограничение на движението на автомобили в Пекин и строги мерки за сигурност по главната градска магистрала - булевард Чанган, пресичаща града в посока изток-запад. Главният пекински площад "Тянанмън" бе затворен за туристи. Ройтерс съобщава и за засилена охрана около държавната резиденция за гости "Дяоютай".

Дипломатически източници също казват, че са в течение на слуховете, че Ким Чен-ун е на посещение в Пекин, но не са в състояние да ги потвърдят. По сведения на дипломатически източници главната цел на визитата на високопоставения гост, който и да е той, е подобряване на отношенията с Китай, тъй като в последно време те се охладиха на фона на засилването на санкциите на Пекин заради севернокорейската ракетно-ядрена програма.

Южна Корея заяви, че внимателно следи съобщенията за пристигане в Пекин на влак, който приличал на влака, използван от предишния севернокорейски лидер.

Сеул не знае кой пътува с него, но според някои медии с него в китайската столица изненадващо е пристигнал севернокорейският лидер Ким Чен-ун, съобщи Асошиейтед прес. 

Канцеларията на южнокорейския президент заяви, че не е в състояние незабавно да потвърди тези съобщения. Ако те са верни, това ще е първото пътуване в чужбина на Ким Чен-ун, откакто пое властта през 2011 г. Сеул каза също, че не може да потвърди и съобщенията, че с влака пътувала сестрата на Ким. 

Южнокорейски дипломат, с когото е разговарял кореспондент на ТАСС в Сеул, също е заявил, че Южна Корея не разполага нито с потвърждение, нито с опровержение от китайска страна на тази информация. Източникът на ТАСС е предположил, че в Пекин може да се намира не Ким Чен-ун, а някой високопоставен представител на Пхенян. 

Същевременно днес в Женева Северна Корея призова САЩ да разберат позицията й и да възприемат "сериозно отношение", за да допринесат за запазването на мира и стабилността на Корейския полуостров, съобщи Ройтерс.

И Йон-хьок, директор на севернокорейския Институт за национално обединение и заместник-председател на Върховното народно събрание, каза, че страната му се стреми да изгради "справедлив и мирен нов свят, свободен от агресия и война", и че нищо не може да попречи на стремежа към вътрешнокорейски диалог и обединение. 

"Сега вече е време да се сложи край на анахроничната политика на САЩ срещу КНДР и на безполезните санкции и натиск", каза И пред Интерпарламентарния съюз в Женева.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

- Толкова години сте женени, а колкото пъти ви срещна, винаги се държите за ръка. Възхищавам се на любовта ви! - Ако я пусна, веднага…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Зеленски е "готов да продължи напред" с плана на САЩ за прекратяване на войната

Зеленски е "готов да продължи напред" с плана на САЩ за прекратяване на войната

Свят Преди 6 часа

По думите му, Русия действа "цинично", нанасяйки удари по Украйна по време на мирните преговори

Ердоган предлага Истанбул за мирни преговори между Русия и Украйна

Ердоган предлага Истанбул за мирни преговори между Русия и Украйна

Свят Преди 6 часа

Той взе участие по видеоконферентна връзка в среща с лидерите от „Коалицията на желаещите“

<p>Доналд Тръмп: Съвсем близо сме</p>

Доналд Тръмп за края на войната в Украйна: Съвсем близо сме

Свят Преди 8 часа

Той присъства на събитие в Белия дом

Съоснователят на "Лукойл" е продал своя дял в компанията

Съоснователят на "Лукойл" е продал своя дял в компанията

Свят Преди 8 часа

69-годишният Федун стана един от най-богатите хора в Русия по време на хаотичната приватизация през 90-те години на миналия век

<p>Радев: Нарушаването на върховенството на правото подкопава устоите на демокрацията</p>

Румен Радев: Нарушаването на върховенството на правото подкопава устоите на демокрацията

Свят Преди 8 часа

Радев се срещна с председателя на Федералния конституционен съд на Федерална република Германия

Беларуският опозиционер Николай Статкевич е върнат в затвора

Беларуският опозиционер Николай Статкевич е върнат в затвора

Свят Преди 8 часа

Статкевич беше част от група от 52 политически затворници, освободени на 11 септември след преговори с Вашингтон

<p>Папамобилът на Франциск става мобилен здравен център&nbsp;</p>

Папамобилът на Франциск става мобилен здравен център за Газа

Свят Преди 9 часа

Мобилната клиника ще влезе в Газа веднага щом е възможно, каза на пресконференция генералният секретар на "Каритас" Алистър Дътън

Приключи протестът срещу насилието над жени в София

Приключи протестът срещу насилието над жени в София

България Преди 9 часа

Протестът беше организиран от колектив "Феминистки мобилизации" по повод Международния ден за елиминиране на насилието над жени

Макрон: Най-сетне има шанс за постигане на реален напредък към мир в Украйна

Макрон: Най-сетне има шанс за постигане на реален напредък към мир в Украйна

Свят Преди 9 часа

"Украйна имаше своя опит с неспазени обещания при поредицата руски агресии, затова солидните гаранции са необходимост", подчерта Макрон

Двама загинаха в тежка катастрофа край Шуменско

Двама загинаха в тежка катастрофа край Шуменско

Свят Преди 9 часа

Над 70 хил. са установените нарушения от началото на годината до края на октомври по пътищата в област Шумен

<p>Бюджет 2026: ЕК вижда риск за България</p>

ЕК предупреди за риск от несъответствие на бюджетните планове на България за 2026 г. с фискалните изисквания на ЕС

Свят Преди 10 часа

От 2024 г. всяка страна трябва да подготвя многогодишен фискален план с определена траектория на разходите

<p>Нови арести за&nbsp;обира на века в Лувъра</p>

Нови арести за обира на века в Лувъра, още четирима са задържани

Свят Преди 10 часа

Всички задържани са от парижкия регион

Коментар на Русия за мирния план в Украйна: "Твърде много непонятни неща" - Лавров

Коментар на Русия за мирния план в Украйна: "Твърде много непонятни неща" - Лавров

Свят Преди 10 часа

Стремежът Тръмп да спре бързо кръвопролитието заслужава поощрение, но във всички "спрени" от него конфликти до момента не са засегнати техните основни причини, каза Лавров

Свободата да получиш пратката си, когато искаш

Свободата да получиш пратката си, когато искаш

Преди 11 часа

Как автоматизираните доставки променят ежедневието ни – повече време, по-малко стрес

Почина младежът, наръган с нож в София

Почина младежът, наръган с нож в София

България Преди 11 часа

По случая са арестувани трима украински граждани

<p>Кога ще чуем първите коментари на ЕС за мирните усилия в Украйна</p>

Първи реакции от външните министри на ЕС за усилията за мир в Украйна - кога да ги очакваме

Свят Преди 11 часа

Министрите ще разговарят за последните положителни развития след консултациите между страните от Г-20