Какво значи решението на Тръмп да изтегли САЩ от споразумението за климата
Източник: БГНЕС

А мериканският президент Доналд Тръмп е взел решение да изтегли САЩ от Парижкото споразумение за климата, съобщава американският информационен портал „Аксиос“, позовавайки се на двама свои източници.

Предшественикът му Барак Обама определи документа, подписан през декември 2015 година от 195 страни, като най-добрия шанс за спасяване на планетата от последиците от глобалното изменение на климата. 

На практика това решение би изпратило агресивен сигнал

до останалата част на света, че САЩ не поставят като свой приоритет борбата с климатичните промени и по този начин заплашват да навредят на цялото споразумение.

В същото време подобно решение от страна на Тръмп ще постави САЩ наравно със Сирия и Никарагуа, които са единствените две държави извън Парижкото споразумение. 

Окончателно обаче това ще стане ясно до няколко дни.

Порталът все пак посочва, че причина за очаквания отказ е станало писмо от 22 републикански сенатори с искане за излизане от договора.

Медията посочва, че процедурата по оттеглянето от договора в момента се разработва от малка правителствена група, в която влиза и ръководителят на американската Агенция за защита на околната среда (АЗОС) Скот Прюит. Тяхната задача е да решат дали Вашингтон да инициира пълно официално оттегляне – което може да отнеме до три години, или директно да излезе от сключения през 2012 г. Договор на ООН за климатичните промени, на който се основава Парижкото споразумение.

На срещата на Голямата седморка Тръмп бе единственият лидер, който отказа да подкрепи Парижкото споразумение за климата. 

По време на своята предизборна кампания миналата година американският президент обеща да извади САЩ от споразумението. След идването си на власт обаче той забави взимането на това решение, като заяви, че ще реши окончателно след срещата на Г-7, която се състоя миналия петък в Италия. По-рано той написа в „Туитър“, че ще е готов с позицията си тази седмица.

Парижкото споразумение за климата беше подписано на 12 декември 2015 г. след конференция във френската столица. На нея присъстваха представители от 195 държави, които се договориха да не допускат повишаване с повече от 2 градуса на средната температура на Земята до края на века. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Иран пусна китайските кораби през Ормузкия проток

Иран пусна китайските кораби през Ормузкия проток

Свят Преди 7 часа

Вчера китайски супертанкер с два милиона барела иракски суров петрол премина

Приеха промените в НПК на първо четене в комисия

Приеха промените в НПК на първо четене в комисия

България Преди 8 часа

С промените се въвежда задължение за компетентните правоприлагащи органи да уведомяват относно процесуалните права

Муцунски поиска среща с българския външен министър

Муцунски поиска среща с българския външен министър

Свят Преди 10 часа

Муцунски: Диалогът не е задължително да означава отстъпление

Фронтменът на Bring Me the Horizon със сътресение, след като фен го удари с телефон

Фронтменът на Bring Me the Horizon със сътресение, след като фен го удари с телефон

Любопитно Преди 11 часа

Оли Сайкс от Bring Me the Horizon пострада по време на концерт в Сейнт Луис. Изпълнителят е с леко сътресение на мозъка, след като бе ударен от хвърлен телефон. Въпреки болката и дезориентацията, музикантът довърши участието си пред 22 000 фенове

Държавно спецзвено ще бори високите цени

Държавно спецзвено ще бори високите цени

България Преди 11 часа

До седмица правителството ще предложи конкретни мерки за овладяване на инфлацията

Правят нова Комисия за противодействие на корупцията

Правят нова Комисия за противодействие на корупцията

България Преди 11 часа

Председателят на комисията ще се определя чрез жребий сред членовете

МОН обяви инструкции за предстоящите матури

МОН обяви инструкции за предстоящите матури

България Преди 12 часа

Идентификационната бланка с личните данни ще е неизменно свързана с първия лист

Кирил Киров - Кико: Заради кариерата жертвах личния си живот

Кирил Киров - Кико: Заради кариерата жертвах личния си живот

Любопитно Преди 12 часа

Продуцентът разкрива тайните на “Като две капки вода”, рисковете на живия ефир, отношенията с Рачков и Геро и цената да живееш постоянно зад кулисите на телевизията

<p>Си нагости Тръмп с хрупкави ребра, патешко и тирамису</p>

Кулинарна дипломация в Пекин: Си Дзинпин нагости Тръмп с хрупкави ребра, патешко и тирамису

Свят Преди 12 часа

Докато двамата лидери си разменяха исторически послания за партньорство, китайските готвачи заложиха на сигурно, адаптирайки традиционното меню към прословутия американски вкус за бързо хранене и любими домашни класики

Въздушната линейка за мениджър от АЕЦ „Козлодуй”

Въздушната линейка за мениджър от АЕЦ „Козлодуй”

България Преди 12 часа

Пациентът е получил масивен инфаркт

Политическата криза във Великобритания ескалира, Уес Стрийтинг подаде оставка

Политическата криза във Великобритания ескалира, Уес Стрийтинг подаде оставка

Свят Преди 12 часа

Стрийтинг към Стармър: Вече е ясно, че няма да поведете Лейбъристката партия към следващите парламентарни избори

Спирова и Денисиньо спорят за короната в Hell’s Kitchen тази вечер

Спирова и Денисиньо спорят за короната в Hell’s Kitchen тази вечер

Любопитно Преди 12 часа

Големият шампион ще грабне наградата от 50 000 евро и титлата “Най-добър готвач на България”

Завързаха и ограбиха в дома му посред нощ човек в Лешница

Завързаха и ограбиха в дома му посред нощ човек в Лешница

България Преди 13 часа

Двама мъже са проникнали в къща в селото

Момчета пребиха и ограбиха човек в Перник

Момчета пребиха и ограбиха човек в Перник

България Преди 13 часа

Задържан е 16-годишен