Клинтън: Позицията на Москва заплашва да допринесе за гражданската война в Сирия
Хилари Клинтън   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън разкритикува поведението на Русия, която се противопоставя на всяка нова инициатива на ООН за Сирия, и предупреди, че това може да тласне страната към гражданска война, предаде АФП.

Руснаците ме уверяват, че не искат да се стига до гражданска война, а аз им казвам, че собствената им политика ще допринесе за избухването на такава, заяви Клинтън, която е на посещение в Дания.

САЩ ще имат нужда от международна подкрепа, включително от Русия, за евентуална военна акция в Сирия, отбеляза американският първи дипломат, цитирана от АП.

ООН и международната подкрепа направи възможна интервенцията в Либия миналата година. Русия и Китай стоят на пътя на международната коалиция срещу правителството на сирийския президента Башар Асад, добави тя.

САЩ не са се отказали да убедят Москва да възприеме по-твърда позиция спрямо Асад, каза още Клинтън пред датски студенти, но не каза, че е необходима военна намеса в Сирия.

Руската позиция за Сирия е известна. Тя е балансирана, трайна и абсолютно логична

и няма да се промени под ничий натиск, заяви говорителят на руския президент Владимир Путин, Дмитрий Песков, пред руската агенция Интерфакс.

Китай смята, че посредническите усилия на специалния пратеник на ООН и Арабската лига за Сирия Кофи Анан са ефективни и че трябва да му оказва доверие и подкрепа. Ситуацията в Сирия е доста сложна и напрегната и мисията му едва ли ще протече безпроблемно, но ние не бива да губим вяра и търпения, заяви говорителят на китайското външно министерство Лю Веймин, цитиран от ИТАР-ТАСС.

Междувременно обаче Анан изрази опасенията си, че

Сирия може би вече е достигнала до "преломния момент"

след избиването на 108 души в Хула миналия петък.

Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун предупреди, че избиването на цивилни като това в Хула може да предизвика унищожителна гражданска война в Сирия, предаде агенция Ройтерс.

"Избиването на цивилни подобно на това, което видяхме миналия уикенд, може да предизвика катастрофална гражданска война в Сирия - гражданска война, от която страната никога няма да се възстанови", посочи генералният секретар на ООН на конференция в Истанбул.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Сеул грейна с цветовете на България

Сеул грейна с цветовете на България

Любопитно Преди 22 минути

В бяло, зелено и червено засия футуристичният комплекс от плаващи острови Some Sevit

МВнР с предупреждение за българите в Малдивите и Индия

МВнР с предупреждение за българите в Малдивите и Индия

Свят Преди 49 минути

Българските задгранични представителства имат готовност да окажат съдействие

Тръмп за Иран: Те искат да преговарят: Твърде късно!

Тръмп за Иран: Те искат да преговарят: Твърде късно!

Свят Преди 2 часа

Ставаме ли свидетели на раждането на доктрината "Тръмп"

Работят до изнемога: Необичайните герои, които спасяват жителите на Киев

Работят до изнемога: Необичайните герои, които спасяват жителите на Киев

Свят Преди 3 часа

Работата на водопроводчиците и електротехниците в Киев е изключително важна, особено когато навън са -20 градуса

Учени разкриха тайната на столетници: Кръвта им е като на 30-годишни хора

Учени разкриха тайната на столетници: Кръвта им е като на 30-годишни хора

Любопитно Преди 3 часа

Как е възможно това може да прочетете в следващите редове

Българският президент Илияна Йотова

Президентът Илияна Йотова: Шипка е крепост на българската памет

България Преди 3 часа

Тя отбеляза, че Националният празник е повод да си припомним за многовековната ни история и страниците от нея, които ни обединяват и в които четем за зараждащата се държавност и държава, възкръснали от забвението и мъченичеството