САЩ започват информационна война с Русия
Източник: netinfo

В ъзможно е президентът Доналд Тръмп да продължи публично да се стреми към благоразположението на Владимир Путин, но без излишен шум Съединените щати се готвят да водят информационна война срещу Русия.

Президентската кампания от 2016 г. разбуди обществената на бдителност, показвайки, че информацията е оръжие и при правилното му използване то може да се окаже невероятно ефективно, пише Тим Мак в „Дейли бийст” (Daily beast)

Тръмп призна: Не знам дали ще се разбирам с Путин

Тръмп уволни главния прокурор на САЩ за неподчинение

Според скорошен доклад на американското разузнаване руските власти са се опитвали да разединят американското общество, използвайки различни средства - от Уикилийкс до медийните платформи RT и Sputnik.

Намесата на Русия в демократичните процеси в САЩ изненада много американски политици. Но драматичният характер на изводите, правени от американската разузнавателна общност - както преди избирането на Тръмп, така и след него промениха нещата.

Без никакъв шум този процес на наваксване на пропуснатото постепенно започна. Правителството на САЩ насочва значителни средства към борбата с пропагандата на Владимир Путин и това е отразено в законопроекта за бюджета за отбранителна политика с обем няколко хиляди страници, приет от Конгреса.

Какво си казаха Доналд Тръмп и Владимир Путин

Тръмп обсъжда прекратяване на санкциите срещу Русия

За момента съществува значителна неопределеност по отношение на новата програма за контрапропаганда. Това, че Тръмп публично се извинява на Путин, я поставя под въпрос.

Но по инициатива и на двете партии начело със сенатора-републиканец Роб Портман и сенатора-демократ Крис Мърфи вече беше решено да се отделят 160 млн. долара за двугодишна програма за борба с пропагандата към държавния департамент под името „Център за глобално взаимодействие” (GEC).

Законът за руските санкции, предложен миналия месец на двупартийна основа от сенаторите Бен Кардин и Джон Маккейн ще позволи още повече разширяването на тази инициатива.

Ще бъдат допълнително отделени 100 млн. долара за поддръжката на рускоезичната обективна журналистика, за борбата с „фалшивите новини” и финансирането на изследвания на последствията от информационната война.

„Не можем да реагираме срещу държавна пропаганда с още по-голямо количество държавна пропаганда. Правилният отговор би бил да се използва главното преимущество, което както и преди е налице в западните общества, за разлика от авторитарните режими - действително силното плуралистично гражданско общество”, смята Алина Полякова, която е заместник-директор на Центъра Евразия в Атлантическия съвет.

Центърът за глобално взаимодействие беше създаден при администрацията на Обама с цел борба с пропагандата на „Ислямска държава“, но инициативата Портман-Мърфи разшири сферата на неговата дейност и предвижда, в това число, и борба с пропагандата от страна на държавни структури - отчитайки, че основен противник е Русия. Тази крачка също така позволи увеличаването на финансирането на центъра 16 пъти.

Само че информационната война остава сфера на противопоставяне, в която руснаците са доста по-напреднали. Тази концепция е официална идея, прозвучала в заявленията на Русия за нейната военна доктрина, която беше огласена през 2014 г. И Путин подкрепя с думите си делата - по оценката на Полякова годишно Кремъл харчи за информационната си война срещу САЩ минимум 400 млн. долара.

„Русия има много добре замислена комплексна информационна стратегия, насочена към оказване на влияние на отразяването на събитията, политическите възгледи и политиката в западните страни... нямаща равна по мащаби и сложност”, посочва Полякова.

За разлика от времето на Студената война Путин няма необходимост да пропагандира комунизма от съветски вид - той просто трябва само да подрие американската демокрация.

Съединените щати, от друга страна, във връзка със закриването на Информационната агенция на САЩ през 1999 г., като цяло преустановиха антируската информационна война.

Но Тръмп знае каква е силата и какви са възможностите за използване на новите средства за разпространяване на информация като социалните мрежи и широките последствия от това. Както би могъл да каже приятелят на президента и известен специалист по теория на конспирацията, Алекс Джонс, в ход е война за умовете на хората.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Калас: ЕС трябва да разшири военноморската си мисия

Калас: ЕС трябва да разшири военноморската си мисия

Свят Преди 48 минути

Военноморската мисия на ЕС „Аспидес“ вече е оказала съдействие на 1700 кораба в Червено море

КЗП наложи глоби за над милион евро за вдигане на цените

КЗП наложи глоби за над милион евро за вдигане на цените

България Преди 1 час

Проверките обхващат широк кръг търговски обекти

Наградиха полицаите, спасили момчето от балкон в Ямбол

Наградиха полицаите, спасили момчето от балкон в Ямбол

България Преди 3 часа

Днес полицаите, участвали в акцията, бяха наградени за професионализма и адекватната реакция

Намушкаха до смърт украински военен от наборната служба

Намушкаха до смърт украински военен от наборната служба

Свят Преди 4 часа

Това е пореден знак за напрежение около мобилизацията

Мост на магистрала се срина в Италия

Мост на магистрала се срина в Италия

Свят Преди 5 часа

В резултат на срутването пътищата, водещи до съседната област Абруцо, бяха прекъснати

Присъда от 8 г. затвор за бившия главен архитект на Кърджали

Присъда от 8 г. затвор за бившия главен архитект на Кърджали

България Преди 5 часа

Наложена му е и глоба в размер на 15 000 лв.

Бедствено положение в община Ардино

Бедствено положение в община Ардино

България Преди 5 часа

Със заповед на кмета Изет Шабан е въведена забрана за движение и престой на моторни превозни средства

Протест в София за цените на горивата, очаква се блокада на „Орлов мост“

Протест в София за цените на горивата, очаква се блокада на „Орлов мост“

България Преди 5 часа

Красимир Митов: Искаме да се овладее спекулата с цената на горивата и на електроенергия

Сняг натрупа на прохода "Петрохан"

Сняг натрупа на прохода "Петрохан"

България Преди 5 часа

Снежната покривка встрани от пътя е около 20–30 сантиметра

Русия печели милиарди от войната в Иран

Русия печели милиарди от войната в Иран

Свят Преди 5 часа

А само седмица преди войната в Иран, Русия е обмисляла възможността да понижи прогнозата за икономическия си растеж

<p>Гюров: Иззети са над половин милион евро за купен вот</p>

Андрей Гюров: Иззети са над половин милион евро за купен вот

България Преди 6 часа

Служебният премиер допълни, че е дал разпореждане всеки сигнал да се разглежда внимателно

Снимката е илюстративна

Тийнейджърка, изчезнала преди повече от 30 години, бе открита по чудо жива

Свят Преди 6 часа

Невероятен обрат след 32 години: Кристина Мари Плант, която изчезна безследно на 13-годишна възраст в Аризона, е открита жива. Технологичен напредък помогна на разследващите да разплетат мистерията от 1994 г., но подробностите остават тайна.

Какво е "бимбо" фетиш? Феноменът, който взриви мрежата след скандала със съпруга на Кристи Ноем

Какво е "бимбо" фетиш? Феноменът, който взриви мрежата след скандала със съпруга на Кристи Ноем

Свят Преди 6 часа

Разкритията за тайния фетиш на Брайън Ноем популяризираха интернет тенденция, при която (често хетеросексуални) мъже временно се преобразяват в хиперженствени версии на Барби за забавление, ролеви игри или фетиш съдържание

Франция задържа евродепутатка за възхвала на тероризъм

Франция задържа евродепутатка за възхвала на тероризъм

Свят Преди 6 часа

Хасан е била задържана в рамките на разследване, свързано с публикация в социалната мрежа X

Пламена за ”Капките” и пътя от училищната сцена до големите концерти

Пламена за ”Капките” и пътя от училищната сцена до големите концерти

Любопитно Преди 6 часа

Пламена за сцените по света, първите стъпки в музиката и откровената битка с анорексията и самокритиката