САЩ очакват следващото израелско правителство да сложи край на окупацията на палестински земи
Белият дом   
Източник: Thinkstоck/Guliver

С ъединените щати очакват следващото израелско правителство да сложи край на окупацията на палестински земи и да открие пътя за създаване на палестинска държава, заяви началникът на канцеларията на Белия дом – Денис Макдъно, цитиран от Ройтерс.

Под аплодисментите на еврейската либерална организация „Джей стрийт“ Макдъно обеща САЩ да пазят Израел. В същото време той разкритикува изявлението на израелския премиер Бенямин Нетаняху, направено в навечерието на спечелените от него предсрочни парламентарни избори на 17 март, че е против създаването на палестинска държава.

Една независима палестинска държава би била най-добрата гаранция за сигурността на Израел в дългосрочен план,

подчерта Макдъно, един от най-близките сътрудници на президента на САЩ Барак Обама.

Нетаняху спечели изборите и в момента работи за съставяне на управляваща коалиция с други десни, както и с ултраортодоксални партии, част от които са враждебно настроени към палестинците.

В хода на предизборната кампания той заяви, че ако остане на премиерския пост след изборите, няма да допусне създаване на палестинска държава. По-късно Нетаняху отрече да е изоставил ангажимента си за създаване на палестинска държава, като обясни, че настоящите политически условия изискват това да се отложи.

Вчера

Израел бойкотира дебат в Съвета за човешките права на ООН в Женева, посветен на разследването на израелската офанзива в Ивицата Газа

от миналото лято и ситуацията в палестинските територии. Израелският представител не присъства в залата, което, според източник близък до Съвета, се смята за бойкот.

Американският представител също отсъстваше от залата. Според Ройтерс тази стъпка пред Съвета, в който членуват 47 страни членки на ООН и където Вашингтон досега безотказно е защитавал Израел от обвинения в нарушения на правата на палестинците, е знак, че администрацията на Обама извършва преоценка на отношенията с еврейската държава.

Израел винаги е отказвала да сътрудничи с разследващата комисия на ООН, съставена след израелската офанзива от миналото лято в Ивицата Газа. Конфликтът продължи 50 дни и отне живота на 2140 палестинци, повечето от които цивилни, и на 73 израелци, повечето от които военни. Разследващата комисията трябваше да представи първите си изводи вчера, но разследващите на ООН поискаха отлагане на публикуването на доклада им за юни 2015 г. заради подадената в началото на февруари оставка на председателя на комисията, канадския юрист Уилям Шабас. Последният бе обвинен от Израел в конфликт на интереси, защото през 2012 г. е изготвил юридическо становище за Организацията за освобождение на Палестина.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръмп очаква с Ердоган да приключат войната в Украйна

Тръмп очаква с Ердоган да приключат войната в Украйна

България Преди 6 часа

Тръмп: Президентът ме покани да отида в Турция в бъдеще и по същия начин той ще дойде във Вашингтон

Така ЕС може да удвои военната помощ за Украйна

Така ЕС може да удвои военната помощ за Украйна

Свят Преди 7 часа

Европейският съюз и САЩ са отпуснали около 40 млрд. евро годишно за военна помощ на Украйна

Тир падна в 40-метрова пропаст на Хаинбоаз

Тир падна в 40-метрова пропаст на Хаинбоаз

България Преди 9 часа

Произшествието е станало край село Мишемерков хан

Катастрофа със загинал на Прохода на Републиката

Катастрофа със загинал на Прохода на Републиката

България Преди 11 часа

Инцидентът е станал в района на с. Вонеща вода

Украйна внезапно атакува Русия

Украйна внезапно атакува Русия

Свят Преди 11 часа

Води се тежка битка по границата

<p>Първа официална поява на кралското семейство след скандалното интервю на Хари</p>

Кралското семейство се появи по време на честванията на Деня на победата в Европа

Свят Преди 11 часа

Тази година възпоменателното настроение идва на фона на подновеното напрежение в кралското семейство. Само преди дни принц Хари разкри, че баща му, крал Чарлз, вече не му говори

Ето защо Русия отмени парада в Севастопол

Ето защо Русия отмени парада в Севастопол

Свят Преди 12 часа

Украйна свали два руски многоцелеви изтребителя с дронове

NOVA отбелязва 6 май със специална програма

NOVA отбелязва 6 май със специална програма

Любопитно Преди 12 часа

Студио, посветено на силата на бойния дух и мисията да защитаваш родината, очаква зрителите в празничния ден

Вече е ясно: Израел иска да превземе Ивицата Газа

Вече е ясно: Израел иска да превземе Ивицата Газа

Свят Преди 12 часа

Израелските сили ще останат в териториите, които са завзели

Димитър и Христо: Не повярвахме на Маги, че влизаме в шоуто!

Димитър и Христо: Не повярвахме на Маги, че влизаме в шоуто!

Любопитно Преди 12 часа

Един дует с много нестандартни истории в Капките Podcast

Папамобил на папа Франциск стана детска линейка в Газа

Папамобил на папа Франциск стана детска линейка в Газа

Свят Преди 12 часа

Това е станало според желание на папата

Трима полицаи застреляни в Русия

Трима полицаи застреляни в Русия

Свят Преди 12 часа

Единият от нападателите е убит

Снимката е илюстративна

Яхта за милиони с 32-ма инфлуенсъри на борда потъна край Маями Бийч

Свят Преди 13 часа

Няколко пътници, които са били на плавателния съд, споделят в социалните медии видеоматериал, на който се вижда как яхтата започва да се пълни с вода

,

Няма начин да бъдеш перфектна майка, но има милион начини да бъдеш добра

Любопитно Преди 13 часа

Събитието „Ох, на мама!“ за бременни и родители ще се проведе в София на 17 и 18 май 2025 г. в Event Space 2020

Met Gala 2025: Защо на Доналд Тръмп е „забранено“ да присъства на събитието?

Met Gala 2025: Защо на Доналд Тръмп е „забранено“ да присъства на събитието?

Любопитно Преди 14 часа

Иванка Тръмп също бе редовен участник в събитията на Met Gala

Симион планира да направи Джорджеску премиер

Симион планира да направи Джорджеску премиер

Свят Преди 14 часа

Ще сменя членовете на Конституционния съд и тайните служби, ако стане президент на Румъния