Барак Обама на необявено предварително посещение в Афганистан
Президентите Обама и Карзай по време на срещата им в Кабул   
Източник: ЕПА/БГНЕС
Ар риканският президент Барак Обама пристигна на необявено предварително посещение в Афганистан - първо по рода си, откакто зае поста преди повече от година, за да се запознае със ситуацията от първа ръка.

Съединените щати са обнадеждени от напредъка, постигнат в Афганистан,

но очакват повече усилия в борбата срещу корупцията и наркотрафика, каза Обама на среща със своя афганистански колега Хамид Карзай.

Визитата на президента на САЩ продължи само няколко часа, изцяло през тъмната част от денонощието.

Обама отчете напредък в Афганистан във военната кампания срещу бунтовниците и в усилията за осигуряване на по-качествени услуги за населението. В същото време Обама настоя пред Карзай правителството да направи повече в борбата срещу корупцията, да спомогне за установяване на върховенство на закона и за доброто управление, както и да укрепи съдебната система.

"Исках да направя това изненадващо посещение в Афганистан, за да благодаря на американските войници за техните невъобразими усилия и огромни жертви на място", отбеляза президентът на САЩ.

Карзай от своя страна благодари на Съединените щати за помощта, която предоставят за възстановяването на Афганистан, включително на цивилните институции. Афганистанският президент определи разговора си със своя американски колега като добър.

"Планираме да ангажираме Карзай,

за да му дадем да разбере, че през втория му мандат има определени работи, на които не е обърнал внимание, почти от първия ден", обясни по-рано по време на полета до Афганистан съветникът на Обама по въпросите на националната сигурност Джеймс Джоунс.

Той поясни, че става въпрос за "неща като една система за назначаване на ключови правителствени постове на базата на заслуги, борбата срещу корупцията, започване на борба срещу наркотрафикантите", които осигуряват голяма част от средствата, с които разполагат бунтовниците.

Хамид Карзай ще пристигне във Вашингтон на 12 май за нови разговори, съобщи говорител на Белия дом и уточни, че Карзай е бил информиран за визитата на Обама още в четвъртък.

По-рано Белият дом съобщи, че е афганистанският президент е бил уведомен едва час преди пристигането на американския си колега. Журналистите в САЩ получили информация, че Обама ще бъде днес в резиденцията си в Кемп Дейвид, щата Мериленд.

Оттам американският президент отпътувал за Афганистан. Той пристигнал със самолет във военно-въздушната база в Баграм, провинция Парван, северно от Кабул, откъдето бил транспортиран с хеликоптер до столицата.

След срещата си с Карзай Обама произнесе

реч пред около 2500 американски военнослужещи.

Президентът обеща да не позволи на талибаните и "Ал Кайда" да си върнат властта в Афганистан.

Животът на американци ще бъде изложен на риск, ако талибаните установят отново контрол над страната, предупреди Обама, предстоят трудни дни ще има неуспехи.

Американските войски са тук, за да помогнат на афганистанците, те няма да се изтеглят и "съм абсолютно убеден", че ще спечелим, изрази в същото време увереност той.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Над 10 000 души излязоха на първия „Прайд“ в Будапеща след падането на Орбан

Над 10 000 души излязоха на първия „Прайд“ в Будапеща след падането на Орбан

Свят Преди 1 час

След години на рестрикции и опити за пълна забрана, унгарската столица марширува свободно под знамената на дъгата и Европейския съюз

„Анти-Радев: Време е за свобода“: Първи протест срещу новото правителство в София

„Анти-Радев: Време е за свобода“: Първи протест срещу новото правителство в София

България Преди 2 часа

Месец след встъпването на кабинета граждани излязоха на площад „Независимост“ с искане за оставка заради бюджета и външната политика

Европа под червен код: Екстремна гореща вълна чупи температурни рекорди в Германия и Франция

Европа под червен код: Екстремна гореща вълна чупи температурни рекорди в Германия и Франция

Свят Преди 3 часа

Германия отчете невижданите 41,5 градуса, а Дания преживя най-горещия си ден от 152 години насам на фона на блокиран транспорт и колапс в социалните домове

БАБХ спря близо 5 тона опасни храни при проверки в страната

БАБХ спря близо 5 тона опасни храни при проверки в страната

Теми в развитие Преди 3 часа

Установени са нарушения, свързани с изтекъл срок на годност, некоректно етикетиране, липса на документи за проследимост и несъответствия при съхранението и производствените процеси

Огнен ад в Гърция: Жители на Агиос Василеос са в готовност за евакуация

Огнен ад в Гърция: Жители на Агиос Василеос са в готовност за евакуация

Свят Преди 4 часа

Заради непосредствената заплаха за населените места, гръцките власти активираха системата за спешни известия чрез телефон 112, призовавайки жителите към максимална бдителност и готовност за евакуация

Инфарктен момент: Хари Стайлс се задави с вода и се срина на сцената заради жегата в Лондон

Инфарктен момент: Хари Стайлс се задави с вода и се срина на сцената заради жегата в Лондон

Свят Преди 5 часа

Поп идолиът Хари Стайлс предизвика истинска паника на стадион „Уембли“, след като се задави с вода по средата на изпълнението си и се срина на земята. Инцидентът се случи в най-горещия юнски ден в Англия, при изпепеляващи температури от 37,5°C.

Шофьорът, причинил катастрофата в Мездра с две жертви, остава в ареста

Шофьорът, причинил катастрофата в Мездра с две жертви, остава в ареста

България Преди 5 часа

Предвиденото от закона наказание за това престъпление е минимум 10 години лишаване от свобода

Ябълковозеленият цвят е хитът на лято 2026

Ябълковозеленият цвят е хитът на лято 2026

Любопитно Преди 5 часа

„Този ​​нюанс добавя енергия към облекло, което с него е едновременно модерно и непринудено. Той е смел, без да е прекалено ярък“, казват експертите

Феноменален пробив: Никола Цолов влезе в топ 10 след инцидент в Австрия

Феноменален пробив: Никола Цолов влезе в топ 10 след инцидент в Австрия

България Преди 6 часа

Българският лъв преодоля удар от Дюрксен в първата обиколка и сътвори зрелищен възход, докато Бенет измъкна победата от Монтоя в последен драматичен тур

Златна нужда: До 5 евро за тоалетна в първото ни „евро“ лято

Златна нужда: До 5 евро за тоалетна в първото ни „евро“ лято

България Преди 6 часа

От 50 цента пред НДК до шокиращите 10 лева в Боровец – проверката на NOVA по маршрута София – Варна разкрива хаос с цените и хигиената

Какви здравни документи да вземем за почивката си?

Какви здравни документи да вземем за почивката си?

България Преди 6 часа

Когато почиваме в България, не е задължително да носим специални документи, но синята здравноосигурителна книжка е добре да бъде в багажа ни

Тежка катастрофа на бул. "България" в София, има пострадала жена

Тежка катастрофа на бул. "България" в София, има пострадала жена

България Преди 6 часа

По първоначални данни единият автомобил е отнел предимство на другия

Южна Корея вдигна изтребители заради руски и китайски самолети

Южна Корея вдигна изтребители заради руски и китайски самолети

Свят Преди 6 часа

Обединеният комитет на началник-щабовете в Сеул заяви, че китайски и руски самолети са влезли и след това излезли от зоната за идентификация на противовъздушната отбрана на Южна Корея над Японско море и южно от полуострова

Гълъб Донев: Проектобюджетът за 2026 г. е бюджет на реалността

Гълъб Донев: Проектобюджетът за 2026 г. е бюджет на реалността

България Преди 6 часа

По думите му това не е бюджетът, който хората очакват, като добави, че това, което ще заложат като политики, хората ще видят в следващия бюджет за 2027 г.

ЕС планира изключване на украинци в наборна възраст от временната закрила, Австрия одобри

ЕС планира изключване на украинци в наборна възраст от временната закрила, Австрия одобри

Свят Преди 7 часа

Австрийският министър на вътрешните работи Герхард Карнер приветства решението

Маршрутът през Ормузкия проток край бреговете на Оман се разширява

Маршрутът през Ормузкия проток край бреговете на Оман се разширява

Свят Преди 7 часа

От своя страна, Техеран настоява, че преминаващите кораби трябва да се подчиняват на неговите заповеди, и предупреждава, че ще започне да събира такси за транзитно преминаване