Обама: Да, преговаряме с талибаните
Източник: ЕПА/БГНЕС

Знам, че мнозина американци вече са уморени от тази война, заяви президентът на САЩ Барак Обама в телевизионно обръщение към сънародниците си от американската военна база в Баграм близо до Кабул, излъчено по телевизиите в САЩ във вечерния прайм-тайм.

Обама бе на необявено посещение в Афганистан.

Той обаче подчерта, че е необходимо САЩ "да си свършат работата" и да сложат край на афганистанския конфликт по отговорен начин.

След години на жертви бойната мисия на САЩ в Афганистан вече върви към своя край, както приключи и военната мисия в Ирак, подчерта президентът.

"Вече можем да видим на хоризонта светлината на новия ден... Нашата цел е да унищожим "Ал Кайда" и сме на път да свършим именно това".

САЩ преговарят с радикалното движение на талибаните,

продължи Обама.

"Ние се опитваме да постигнем мир чрез преговори. Координирайки действията си с афганистанското правителство, моята администрация води пряк диалог с движението на талибаните", подчерта Обама.

По думите му САЩ ясно са заявили, че талибаните "могат да бъдат част от бъдещето на Афганистан", ако скъсат връзките си с "Ал Кайда", откажат се от насилието и спазват афганистанските закони.

Много от членовете на движението на талибаните - от редовите бойци до лидерите - показват, че са заинтересовани от примирие, продължи той. Онези, които откажат да тръгнат по пътя към мир, ще се сблъскат с афганистанските сили за сигурност, които са подкрепяни от САЩ и от техните съюзници, посочи Обама.

Изявлението му бе направено в момент, когато той е в разгара на своята кампания да да бъде избран за втори мандат като президент на САЩ, посочва Асошиейтед прес.

Президентите на САЩ, Барак Обама, и на Афганистан, Хамид Карзай, подписаха в Кабул договор за стратегическо партньорство, който очертава

бъдещето на отношенията между двете страни след изтеглянето на чуждестранния военен контингент,

предадоха световните агенции. Церемонията по подписването бе в президентския дворец в Кабул.

Договорът, който бе окончателно одобрен и от двете страни преди около месец, обхваща проблеми на сигурността, икономиката и държавното управление в Афганистан.

В него се определят условията за ограничено военно присъствие на САЩ след края на 2014 г., когато трябва да приключи изтеглянето на всички коалиционни части.

На практика, посочва Асошиейтед прес, Афганистан възстановява своя суверенитет и получава гаранции, че ще получава от САЩ помощ и в бъдеще, а САЩ официално обявяват края на военната си мисия и получават възможност да запазят военното си присъствие в страната.

Документът не съдържа конкретни данни за финансова помощ и параметрите на американското военно присъствие в Афганистан след 2014 г.

Въпреки това в него САЩ поемат ангажимента всяка година да предвиждат в бюджета си средства за оказване на помощ на Кабул.

АП посочва, че по всяка вероятност САЩ ще поддържат контингент от около 20 хил. военни, които ще обучават афганистанската армия и ще участват в антитерористични операции.

По силата на подписания договор за стратегическо партньорство САЩ провъзгласяват Афганистан за

един от основните си съюзници извън НАТО,

съобщи Белият дом на своя сайт.

Договорът обаче не налага на САЩ никакви конкретни задължения "за поддържане на определено ниво на военно присъствие и финансиране". Решенията за това ще се вземат от администрацията в процеса на консултации с Конгреса на САЩ.

В съобщението на Белия дом се изтъква, че САЩ нямат намерение да създават в Афганистан постоянни военни бази.

Документът все пак дава на САЩ право на достъп до афганистански военни обекти и след 2014 г. Освен това договорът задължава Вашингтон и Кабул да започнат преговори за ново двустранно споразумение за взаимодействие в сферата на сигурността, което трябва да замени споразумението за статута на силите на САЩ в Афганистан, сключено преди няколко години.

В заключение Белият дом уточнява, че подписаният от Барак Обама и Хамид Карзай договор не изисква ратификация от Конгреса на САЩ.

За изпълнение на договора се сформира двустранна комисия, която ще бъде ръководена от външните министри на двете страни.

Силен взрив избухна в Кабул

малко след като президентът на САЩ Барак Обама бе в Афганистан на няколкочасово посещение, предаде Франс прес.

В комплекса на американското посолство в афганистанската столица е бил подаден сигнал за обща тревога.

Според полицейски източници експлозията била предизвикана от атентатор камикадзе с кола бомба.

Опитът за атентат бил извършен в район на града, където има множество чуждестранни военни бази.

– Скъпи, защо не ми говориш вече трети ден? – Не искам да те прекъсвам...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Изписаха от болницата 4-годишния Марти, ударен от АТВ в Слънчев бряг

Изписаха от болницата 4-годишния Марти, ударен от АТВ в Слънчев бряг

България Преди 2 минути

Предстои му дълго възстановяване, но вече е сред най-близките му хора

Пътят към сърцето на жената: Съпругът на Селена Гомес разкри какво ястие ѝ готви всеки ден

Пътят към сърцето на жената: Съпругът на Селена Гомес разкри какво ястие ѝ готви всеки ден

Любопитно Преди 54 минути

Селена Гомес е известна с любовта си към необичайните вкусове

Откриха най-високия мост в света, предлага кафе и бънджи

Откриха най-високия мост в света, предлага кафе и бънджи

Свят Преди 1 час

Рекордният мост съкращава времето за преминаване през каньона от два часа на две минути

Мистерия със смъртта на висш дипломат насред Париж

Мистерия със смъртта на висш дипломат насред Париж

Свят Преди 1 час

Посланикът на Южна Африка вероятно е скочил от 22-рия етаж на хотел

Мишел Пфайфър

Мишел Пфайфър разкри, че вече е баба

Свят Преди 1 час

„Бях много тиха за това и е... рай е. Просто е невероятно,“ сподели Пфайфър

Русия печели милиарди от втечнен газ за ЕС

Русия печели милиарди от втечнен газ за ЕС

Свят Преди 1 час

Компаниите от ЕС са сред най-големите клиенти на Yamal LNG

<p>Ако сте почитател на кето диетата - имаме лоши новини</p>

Проучване: Кето диетата носи скрити рискове за здравето

Свят Преди 1 час

„Въпреки че кетогенната диета може да предотврати и лекува затлъстяването, тя причинява хиперлипидемия, хепатична стеатоза и глюкозна непоносимост"

КЗП и НАП: Край на спекулата с цените при еврото

КЗП и НАП: Край на спекулата с цените при еврото

България Преди 1 час

Проверяващите ще извършват контролни покупки, за да установят нарушенията

КЕВР утвърди нова цена на природния газ

КЕВР утвърди нова цена на природния газ

България Преди 1 час

Утвърдената цена е по-ниска от месечния индекс на международните газови борси

.

Селища, кръв и блокади: Защо Западният бряг е в центъра на конфликта

Свят Преди 2 часа

Западният бряг неминуемо ще играе важна роля за всяко бъдещо решение на израелско-палестинския конфликт

Бивш военен осъди прокуратурата за 50 000 лева

Бивш военен осъди прокуратурата за 50 000 лева

България Преди 2 часа

Петров е сред тримата висши офицери, които бяха съдени и оправдани за взривовете в поделението в Челопечене

Смъртта на Джеймс Дийн: Истината за катастрофата, която отне живота на идола преди 70 години

Смъртта на Джеймс Дийн: Истината за катастрофата, която отне живота на идола преди 70 години

Любопитно Преди 2 часа

Джеймс Дийн умира на 30 септември 1955 г. на 24-годишна възраст

<p>MrBeast завърза мъж в горяща сграда за 500 000 долара</p>

MrBeast защити скандално видео: "Би ли рискувал живота си за 500 000 долара"

Свят Преди 2 часа

"Отнасям се към безопасността по-сериозно, отколкото можете да си представите"

Китайка е осъдена за най-голямата кражба на криптовалута в света

Китайка е осъдена за най-голямата кражба на криптовалута в света

Свят Преди 2 часа

Жимин Циен, известна още като Яди Джан, се призна за виновна в понеделник в Кралския съд на Саутуарк за незаконно придобиване и притежаване на криптовалутата

<p>Съдът отложи делото&nbsp;за фаталната катастрофа на Околовръстното шосе</p>

Съдът отложи делото срещу Димитър Любенов за фаталната катастрофа на Околовръстното шосе

България Преди 2 часа

Любенов е обвинен за катастрофата, при която загина френски гражданин

До края на годината Плевен трябва да остане само на нощен режим на водата

До края на годината Плевен трябва да остане само на нощен режим на водата

България Преди 2 часа

Водните количества, добивани от регионалните водоизточници в Долна Метрополия, като кладенци са удвоени