Филмът за Осама Бин Ладен е без привилегии
Режисьорката Катрин Бигълоу и сценаристът Марк Бойл   
Източник: ЕПА/БГНЕС
Б�и �ият дом отрече да е предоставял специален достъп до поверителни документи на режисьорката Катрин Бигълоу, които тя да използва в подготовка за новия си проект - филм за преследването и ликвидирането на Осама Бин Ладен.

Изявлението бе направено след като вчера конгресменът републиканец Питър Кинг призова за разследване. Той иска да знае дали администрацията на Обама не е издала секретни документи на носителката на награда "Оскар" през 2009 г. за "Войната е опиат".

На брифинг в Белия дом, прессекретарят Джей Карни заяви пред репортери, че Бигълоу не разполага със специални привилегии.

"Когато хора, включително и като вас в тази зала, работят върху статия, книга, документален или игрален филм, които по някакъв начин засягат президента, и поискат да говорят с администрацията, ние правим всичко възможно да им услужим, за да се уверят, че фактите са верни", каза Карни.

Премиерата на филма в кината вече е насрочена за 12 октомври 2012 г. - месец преди президентските избори. Някои медии в САЩ спекулират, че филмът, описващ един от големите успехи на администрацията на Обама, може да се очаква като силен коз в битката на президента за втори мандат.

В неотдавнашна публикация в. "Ню Йорк Таймс " коментаторът Моурин Доуд дори се възмути, че заради бъдещите избори на кинематографисти се разрешава достъп до архива на "най-класифицираната мисия в историята на президентската администрация".

А в същото време точно тази администрация е хвърлила повече хора в затвора за изтичане на класифицирана информация, отколкото администрацията на Буш, писа Доуд.

Конгресменът Кинг предполага, че в усилието си да гарантира благоприятно трактовка на историята, Белият дом отваря за създателите на този филм врати, които биха били затворени за други.

"Първото задължение на администрацията при разсекретяване на подобен материал е да осигури пълна отчетност пред Конгреса и пред американския народ. Обществено доверие се изгражда чрез прозрачност на правителството," гневно е написал Питър Кинг до Министерството на отбраната и до ЦРУ.

Конгресменът твърди също, че сценаристът Марк Бойл, бивш фронтови кореспондент, е приеман с доверие в кабинетите на най-високопоставени личности в Пентагона.

В изявление до медиите носителите на "Оскар" Бигълоу и Бойл опровергаха твърденията, че в бъдещия филм ще има пристрастия към Обама. Те напомниха, че преследването на Бин Ладен е продължило над десет години, а това включва и администрациите на президентите Клинтън и Буш.

"Става дума е американски триумф, героичен и надпартиен. Няма основание да се предполага, че нашият филм ще представи тази огромна победа по друг начин", заявиха Бигълоу и Бойл.

Във филмовата онлайн енциклопедия IMDB.com проектът все още е записан като "неозаглавен международен трилър".

В началото главната роля е била предвиждана за новата звезда Майкъл Фасбендер, после за Виго Мортенсен, но сега изглежда Бигълоу се е спряла на 37-годишния австралиец Джоел Едгертън, познат от "Междузвездни войни" - "Епизод 2 - Клонираните атакуват" и "Епизод 3 - Отмъщението на ситите" и от "Крал Артур" от 2004 г.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Премиерът разпореди допълнителни мерки по пътя Телиш - Радомирци

Премиерът разпореди допълнителни мерки по пътя Телиш - Радомирци

България Преди 51 минути

Това съобщиха от правителствената пресслужба

"Екс" се срина: Хиляди съобщават за проблеми със социалната мрежа

"Екс" се срина: Хиляди съобщават за проблеми със социалната мрежа

Свят Преди 1 час

За втори път тази седмица се наблюдават нарушения в достъпа до социалната мрежа

Пожар остави Кан без ток, подозират умишлен палеж

Пожар остави Кан без ток, подозират умишлен палеж

Свят Преди 2 часа

Светофарите в Кан и близкия Антиб са спрели след 10 ч., което е причинило задръствания и хаос в центровете на градовете

Британци се сбиха в центъра на Слънчев бряг

Британци се сбиха в центъра на Слънчев бряг

България Преди 3 часа

Не е ясна причината за сбиването, но по всяка вероятност е продиктувана от приемането на солидно количество алкохол

Ердоган се срещна със сирийския президент в Истанбул

Ердоган се срещна със сирийския президент в Истанбул

Свят Преди 3 часа

Ердоган прие Шараа с официална церемоня в президентския дворец Долмабахче

Русия и Украйна си размениха по още 307 военнопленници

Русия и Украйна си размениха по още 307 военнопленници

Свят Преди 3 часа

Ведомството заяви, че размяната на военнопленници ще продължи

Почина журналистът Красимир Ганев

Почина журналистът Красимир Ганев

България Преди 3 часа

Дълги години той беше водещ на емблематичното предаване "Отзвук"

Катастрофа затруднява движението на АМ "Струма"

Катастрофа затруднява движението на АМ "Струма"

България Преди 3 часа

В момента движението е в активната и аварийната ленти в посока Симитли

<p>Израел уби 9 братчета и сестричета в Газа</p>

Израел уби 9 братчета и сестричета в Газа

Свят Преди 4 часа

Девет от десетте деца на палестинска лекарка са убити при израелски въздушен удар

Баба Ванга - портрет от Светлин Русев

Японската „баба Ванга“ изплаши туристи, отменят пътувания

България Преди 4 часа

Баба Ванга, известната незряща българска пророчица, се прочу със своите мрачни, но точни предсказания

<p>Как България отбеляза 24 май</p>

Как България отбеляза 24 май

България Преди 5 часа

24 май е Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност

<p>Верижна катастрофа на &bdquo;Цариградско шосе&ldquo;</p>

Верижна катастрофа на „Цариградско шосе“

България Преди 6 часа

Ударили са се три автомобила

<p>NOVA и АУБ предоставят две стипендии за социални предприемачи</p>

NOVA и АУБ предоставят две стипендии за социални предприемачи

Любопитно Преди 6 часа

Кандидатстването за NOVA ЕМВА Scholarship започва на 24 май

Шествието за 24 май в София

Под дъжда: Празнично шествие за 24 май в столицата

България Преди 6 часа

Начело на шествието са министърът на образованието Красимир Вълчев, кметът на София Васил Терзиев, вицепрезидентът Илияна Йотова и патриарх Даниил

<p>Мощна буря отмени шествие за 24 май</p>

Мощна буря отмени шествие за 24 май

България Преди 7 часа

Основните щети са в централната градска част на Хисаря – в археологическия резерват

Даниел Митов

МВР се бори с поръчките за доставка на вейпове

България Преди 7 часа

Министър Даниел Митов заяви, че се говори и с Нидерландия, където вейповете са легални, разрешени и се продават свободно