Хората, които залагат на по-краткотрайните почивки имат повече незабравими мигове от тези, които прекарват дълги дни в отпуск.
Обяснението е съвсем логично. Колкото по-малки почивки правим, толкова по-често се случват те. Така, макар и за кратък период от време, си почиваме много повече пъти годишно.
"По време на дългата почивка, седмият ден не е толкова приятен, колкото първия",
обяснява психологът Дан Ариели, цитиран от британската преса.
Ариели, професор в Университета Дюк в Северна Каролина, САЩ, препоръчва по-кратките ваканции, на които да се насладим с по-голямо желание и интензитет.
Според него, малките отпуски четири пъти годишно са много по-полезни, отколкото по-продължителната почивка, която чакаме цяла година.
От друга страна, има и експерти, които отричат това да е вярно. Сред тях е психологът Тим Харфорд, който казва, че интензивните почивки, които преминават в опаковане на багаж, пътуване и разглеждане на забележителности, не дават на организма ни да си почине, а точно обратното - стресират го.
Той вярва, че когато решим да почиваме няколко пъти годишно, това е обвързано с правилно разпределяне на времето.
Така, вместо да си отпочинем и да не мислим за нищо, в главите ни непрестранно се върти графикът, който трябва да следваме дори и през почивката.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!