Откриват обновения филиал на Ермитажа в Амстердам
Откриват обновения филиал на Ермитажа в Амстердам   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Холандската кралица Беатрикс и руският президент Дмитрий Медведев откриват изложба в обновения филиал на Ермитажа в Амстердам - града, където Петър Велики преди 300 години е поставил началото на невероятната руска държавна колекция от произведения на изкуството, сдобивайки се с 220 картини на холандски майстори.

Амстердам го е вдъхновил и за градоустройството на имперската столица Санкт Петербург, припомня Асошиейтед прес.

Експозицията показва творби на изкуството, облекла и други експонати от Русия, които пресъздават "един от най-ярките царски дворове на Европа", посочват организаторите.

Музеят се помещава във възстановената сграда Амстелхоф, построена през 1680 г. - около 15 години преди първото посещение на Петър Велики в холандската столица, където той идва да изучава корабостроене.

Петър Велики би се гордял с това, заяви директорът на Ермитажа (HermitageMuzeum.org) Михаил Пьотровски.

Откриването ще завърши със симфоничен концерт на понтонна сцена в река Амстел пред сградата на музея.

Музеят ще бъде достъпен за публика от събота сутринта и ще остане отворен и през нощта.

Повече от 1800 експонати под наем от Зимния дворец в Санкт Петербург разкриват дворцовия живот при династията на Романовите от XVIII в. до болшевишката революция през 1917 г., когато император Николай Втори е детрониран и по-късно екзекутиран с членовете на царското семейство.

Показани са разкошни рокли, бижута, шапки и ветрила, носени от жените по време на баловете, организирани по 40 пъти годишно.

Официалното мъжко облекло е изработено според аристократичния ранг с точно определен брой златни нишки, диктуван от протокола през XIX в. при Николай Първи.

Позлатено пиано с изрисувани над 100 човешки фигури, подарък на последния руски цар за съпругата му, доминира една от двете експозиционни зали.

В странична галерия е показан сребърен сервиз от 42 части, предпочитан от жените в царското семейство. В друга галерия са изложени военни униформи и малки по размер оръжия, носени от децата.

Пьотровски обясни, че проектът в Амстердам е част от глобална стратегия на Ермитажа в Санкт Петербург да направи по-достъпна за света колекцията от над 300 млн. артефакти.

Заедно създаваме нов културен продукт, подчерта той.

Асошиейтед прес припомня, че Ермитажът закри свой филиал в Лондон през 2007 г. поради финансови проблеми. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Доналд Тръмп

Драма в последните минути: Тръмп спря бруталните мита за Канада, даде 72 часа отсрочка

Свят Преди 27 минути

Тръмп написа в платформата си Truth Social, че отлагането е резултат от постигната сделка между двете страни „при условие на финализиране на документите“

,

Психолог обясни: Защо летният флирт остава в паметта ни за цял живот

Любопитно Преди 1 час

Летният флирт е като фойерверк, докато дългата връзка е огън в печката, казва психологът Светла Влахова. Според нея липсата на битови ангажименти прави морските истории толкова ярки, но истинското изпитание започва в ежедневието

Задействаха BG-ALERT заради пожар в Дупница

Задействаха BG-ALERT заради пожар в Дупница

България Преди 9 часа

Пожарът е локализиран на площ от 65 дка.

Осъдиха на смърт братовчед на Башар Асад

Осъдиха на смърт братовчед на Башар Асад

Свят Преди 9 часа

Уасим Асад е първият член на семейството Асад, който беше съден в съдебна зала

Северна Македония обяви нов посланик в София

Северна Македония обяви нов посланик в София

България Преди 10 часа

Крум Ефремов по-рано е бил посланик на Северна Македония в Украйна

Отровиха пет лешояда в „Централен Балкан“

Отровиха пет лешояда в „Централен Балкан“

България Преди 10 часа

Посегателството срещу защитени видове е наказуемо, като се предвижда лишаване от свобода до пет години и глоби до 11 хил. евро

Миронов: Време е да ударим Великобритания с балистична ракета "Орешник"

Миронов: Време е да ударим Великобритания с балистична ракета "Орешник"

Свят Преди 10 часа

Лавров обвини Великобритания в участие във войната с Украйна

Нивото на Дунав при Галац падна до 16 см от кота 0

Нивото на Дунав при Галац падна до 16 см от кота 0

Свят Преди 11 часа

Дебитът на Дунав при навлизането на реката в Румъния е едва 1350 кубични метра в секунда

Хакери откраднаха данни на 1,2 млн. души

Хакери откраднаха данни на 1,2 млн. души

Свят Преди 11 часа

Службите в Латвия предупредиха, че измамници могат да злоупотребят с откраднатите данни

България поиска информация от Сърбия за пожара и предложи помощ

България поиска информация от Сърбия за пожара и предложи помощ

България Преди 11 часа

Българските дипломатически представителства в Белград и Ниш поддържат постоянен контакт с компетентните сръбски институции

Загинаха шефката на пиара на „Диор“ и продуцентът Никола Алтмайер

Загинаха шефката на пиара на „Диор“ и продуцентът Никола Алтмайер

Свят Преди 12 часа

Колата на двойката се е блъснала в насрещно движещ се камион

Ефремова: Работи се с родителите на задържаните за убийството на Кузев, но не всички съдействат

Ефремова: Работи се с родителите на задържаните за убийството на Кузев, но не всички съдействат

България Преди 12 часа

Социалният министър: Има нужда законът да бъде променен в посока на това да бъде модернизиран

Над 6000 бали със слама горят край Ковачица

Над 6000 бали със слама горят край Ковачица

България Преди 12 часа

Огънят вече е обхванал и намираща се в близост постройка

Връщат шефа на ВиК-Несебър в ареста

Връщат шефа на ВиК-Несебър в ареста

България Преди 13 часа

С решението си Апелативният съд възстановява най-тежката мярка за неотклонение спрямо обвиняемия

Евакуираха десетки деца заради пожар край Мездра

Евакуираха десетки деца заради пожар край Мездра

България Преди 14 часа

Пожарът е погълнал четири постройки