Как се съхраняват крипто-валутите
Източник: netinfo

М ного от поддръжниците на крипто-валутите определят като основна положителна черта на този тип активи фактът, че не е необходимо да бъдат съхранявани в банки. Човек може да разполага със своите средства и да ги разпраща до всяка точка на света, когато пожелае, без да плаща главозамайващи такси за преводите. Опасността от неплатежоспособност на банката не го грози, нито вероятността сметката му бъде запорирана от трети лица. В много отношения това може да бъде определено като пълна финансова независимост.

С тази независимост обаче идват и задълженията и отговорностите. Ако някой е откраднал пари от вашата кредитна карта, те могат и да бъдат възстановени от банката. В случай че подобно нещо се случи с притежавана от вас крипто-валута, то поради децентрализирания й характер, няма институция, към която да се обърнете за помощ. Всяка транзакция се изпраща директно от един потребител на друг и се валидира от цялата мрежа без помощта на посредници.

Получаването и изпращането на крипто-валутите често бива сравнявано с пощенска кутия. Всеки може да пуска в нея писма, но единствено притежателят на ключa, който я отваря, има достъп до съдържанието й. По същия начин загубата на личния ключ (от англ. ‘private key’) за достъп до дигиталната валута (била тя Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Dash и т.н.) означава едно-единствено нещо – безвъзвратна загуба на активите. Затова съхраняването му трябва да бъде от първостепенно значение – най-добре този низ от цифри и букви да бъде записан или принтиран на хартия или запазен на отделно хардуерно устройство, а не във файл на компютър, в който някой недоброжелател може да проникне.

Основните портфейли за съхранение на крипто-валути могат да се определят като два типа – „горещ“ и „студен“. При инсталирането им, освен с личен ключ (‘private key’), се сдобивате и със списък от случайно подбрани думи (обикновено 12 или 24), които функционират като парола. Записвайки ги на сигурно място, можете да бъдете спокойни, че възстановяването на достъпа до вашия портфейл винаги би било възможно.

Основната разлика между тези два портфейла е, че „горещият“ е постоянно свързан с интернет, а студеният не е. Първият представлява програма, която може да се инсталира на всяко устройство, свързано с интернет, било то компютър или смартфон, а също може да е и уеб приложение, достъпно през уеб браузър. Това го прави по-уязвим към хакерски атаки.

„Студеният“ портфейл е устройство, наподобяващо USB флаш памет, което се използва като трезор за дигиталните валути. Това е най-препоръчваният начин за съхранение на личния ключ, с който могат да се подписват транзакции. В крайна сметка, разковничето в притежанието на крипто-валутите е личният ключ – тъй че именно той трябва да бъде опазен.

Кражбата на студен портфейл не означава, че вашата крипто-валута е безвъзвратно изгубена, тъй като тя не е на него, а на децентрализираната база данни, наречена блокчейн. С други думи, вашата собственост на крипто-валута е записана на огромна дистрибутирана дигитална счетоводна книга с хиляди копия, споделени по целия свят и съхранявани на всички устройства, които са част от блокчейн мрежата. Именно така се пази балансът по вашата сметка. Закупувайки нов „студен“ портфейл, само трябва да въведете споменатите по-рано 12 или 24 думи, за да бъде отново всичко постарому.

Много от притежателите на крипто-валути решават да не си свалят портфейли (особено ако разполагат с крипто-валути, които са фундаментално различни и не могат да се складират на едно място) и предпочитат да си ги държат по борсите. Плюсът е, че не е необходимо да се запазват лични ключове, тъй като средствата са всъщност в портфейли (както горещи, така и студени) на самата борса. Освен това всякакви покупко-продажби на крипто-валути, които биха искали да извършат, стават много по-бързо.

Този подход не е особено препоръчителен в дългосрочен план поради риска от хакерски атаки, насочени към горещите портфейли. Както малки, така и големи борси са били удряни жестоко през годините, което е довело да загуби в размер на милиарди долари. През януари тази година японската борса Coincheck претърпява загуба от около 523 милиона долара, след като хакери съумяват да източат голяма част от крипто-валутите, съхранявани на нея.

За човек, който не е технически компетентен, боравенето с крипто-валути отначало би могло да изглежда трудно, поне на този ранен етап от развитието на технологията. Това е цената на икономическата свобода, която дават блокчейн технологията и крипто-валутите, на практика равняваща се на това човек да има собствена банка в джоба си. За всеки, който навлиза в крипто-валутите, най-важното е да се запознае обстойно с начините, по които може да запази своето виртуално имущество непокътнато. А това се свежда до целесъобразно пазене и боравене с личния ключ (‘private key’).

Особеностите, предимствата и предизвикателствата, които стоят пред крипто-валутите и блокчейн технологията, ще бъдат широко застъпени на конференцията Soft Unit , която ще се проведе на 28-29 септември в Sofia Event Center. Посетете я, ако искате да се запознаете с най-новото и интересното в тази толкова актуална сфера, и срещнете хора, които могат да ви споделят безценния си личен опит в света на блокчейн и крипто-валутите и как успяват да се възползват от безкрайните им възможности.

 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Преговорите между Иран и САЩ се отлагат, обяви Оман

Свят Преди 30 минути

Оман играе посредническа роля в дипломатическия процес

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 1 час

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 3 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 3 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 3 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 4 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.

Транспортна стачка блокира Гърция

Транспортна стачка блокира Гърция

Свят Преди 4 часа

Препоръчва се шофьорите да избягват централните части на Атина и Солун

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Любопитно Преди 4 часа

Неговите космологични представи и астрономически знания предизвикват интерес и дебати сред учени и изследователи от десетилетия

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

България Преди 5 часа

Жената твърди, че работодателите ѝ взели документите и я заплашвали

Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 5 часа

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

България Преди 5 часа

Големи задръствания са се образували в района на Кресна в посока Гърция

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

България Преди 5 часа

Президентът на Русия не се интересува от общественото мнение и колко хора умират, заявиха преподавателят в Харковския университет проф. Михаил Станчев и международният анализатор Чавдар Стефанов

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

Свят Преди 6 часа

Ще си понесете последствията на място и време, които ние ще изберем, заяви американският министър на отбраната Пийт Хегсет

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

България Преди 6 часа

Като причина за недоволството на хората се посочва бездействието на органите на реда