70% от българите залагат на самолечение при грип и настинка, само около  30% се консултират с лекар
Източник: Humex

С настъпване на хладния сезон зачестяват случаите на настинка и грип. През тази зима се очаква активен да бъде вирусът с име „Калифорния“, който атакува организма в рамките на часове и като всеки грип може да донесе редица последствия, ако не се предприемат мерки.

При симптоми на настинка и грип подходът за третирането им е колкото индивидуален, толкова и със сходно поведение. Мнозинството българи продължават да залагат на самолечение като за целта избират лекарствени препарати без рецепта – 83% лекуват настинка сами, а 74% избират този подход и при грипни състояния.

В 53% от случаите консултацията за избор на продукт за лечение се извършва с фармацевт на място в аптеката и едва в 31% с личния лекар, а за 21% водеща е главно цената.

Източник: Humex

От проучването става ясно, че нивото на компетентност от страна на потребителите е сравнително ниско. Едва 14% избират продукт заради функционални предимства, а най-много са тези, които се влияят от рекламите – 20%. Много от знанията се базират на мнения и препоръки от близки и приятели, което е причина за битуване на редица митове кое е вредно и кое не при този тип лекарства.

Най-предпочитана форма са сашетата. Причината не е заради бързо действие или конкретен ефект, а защото се възприемат като топла напитка. Таблетките, обаче, остават по-удобната за употреба форма, когато човек е извън дома си. При децата изборът е в полза на сиропите.

В съзнанието на потребителите няма ясно диференциране между различните марки продукти за настинка и грип. Критериите, по които избират са вторични и са лично индивидуални – вкус и цена.

Източник: Humex

„При настинка и грип е добре да потърсите консултация със специалист – вашият лекар или фармацевт, които най-добре могат да преценят моментното състояние и подходящия продукт. Самолечението може да бъде опасно особено когато се прибягва до използването на антибиотици. Те не съдържат температуропонижаващи съставки и не могат да повлияят достатъчно бързо висока температура. Важно е да се знае, че настинката и грипът са резултат на вируси, а антибиотиците се използват за третиране на бактериални усложнения“, препоръчва д-р Володя Василев ОПЛ, 18то ДКЦ гр. София.

„Много добре се повлиява лечението с продукти, които имат дневна и нощна формула. Това е комбинация между парацетамол, който има температуропонижаващо и болкоуспокояващо действие, псевдоефедрин ,който отпушва носа и ободрява и хлорфенамин, който намялява обилната секреция и спира кихането. Такъв подходящ продукт от ново поколение е Хюмексгрип, който поддържа пациента бодър през деня и осигурява добър сън през нощта. Дозата на парацетамола е добре изчислена за деня и трите таблетки , коита са с един цвят няма как да се сбъркат от вечерната капсула“ – допълва той.

Как да се предпазим от настинка и грип

  • Приемайте повече топли течности, като чай и вода.

  • Мийте често ръцете си, особено на обществени места.

  • Включете в хранителния си режим повече храни богати на белтъчини, витамини и микроелементи.

  • Грипът започва с тежки симптоми като висока температура, болки в тялото, упорита кашлица, запушен нос, затова още при първата им поява останете вкъщи.

  • Имайте предвид, че при ненавременно лечение на грипа е възможно да се появят усложнения като отит, пневмония, бронхит и др.

  • Проветрявайте често жилищните помещения.

  • Инфекцията се предава по въздушно-капков път и е силно заразна, затова се изолирайте от останалите членове на семейството.

 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Протест пред НАТФИЗ: Аз не съм семестриална такса, аз съм студент

Протест пред НАТФИЗ: Аз не съм семестриална такса, аз съм студент

България Преди 3 часа

Студентите са подкрепени и от целия факултетен съвет на факултет "Екранни изкуства"

Арест на общински служител, липсва асфалт от път в Ардино

Арест на общински служител, липсва асфалт от път в Ардино

България Преди 3 часа

Става въпрос за еднолентов път между селата Седларци и Жълтуша

Автомобил помете пешеходец край Самоводене

Автомобил помете пешеходец край Самоводене

България Преди 5 часа

В резултат на инцидента, движението по пътя в съответния участък е временно преустановено

ЕС наложи санкции на руски учени за отравянето на Алексей Навални

ЕС наложи санкции на руски учени за отравянето на Алексей Навални

Свят Преди 6 часа

Много вероятната причина за смъртта на Навални е отравяне с епибатидин

Глобиха чужденци, влезли в едно от Седемте рилски езера

Глобиха чужденци, влезли в едно от Седемте рилски езера

България Преди 6 часа

На чужденците са съставени актове за установяване на административно нарушение

София, Пловдив Бургас и Варна подадоха кандидатури за „Евровизия 2027“

София, Пловдив Бургас и Варна подадоха кандидатури за „Евровизия 2027“

България Преди 7 часа

Конкурсът преминава във следваща фаза - оценка на кандидатурите

ГДБОП разби канал за антики с ценности за над 120 000 евро

ГДБОП разби канал за антики с ценности за над 120 000 евро

България Преди 8 часа

Двамата заподозрени са били арестувани при опит за осъществяване на сделка

Кризата в Русия ескалира, спряха продажбите на бензин за гражданите в Новоросийск

Кризата в Русия ескалира, спряха продажбите на бензин за гражданите в Новоросийск

Свят Преди 8 часа

Украинските удари принудиха Русия да внася бензин от страни като Индия

Как да проверите новия размер на пенсията си

Как да проверите новия размер на пенсията си

Парите ни Преди 8 часа

Видео обяснява стъпките в електронния портал след осъвременяването от 1 юли

Снимката е илюстративна

По-страшна от Холивуд: Запознайте се с Титанобоа – 1-тонната змия, властвала над Амазония

Свят Преди 8 часа

Дълга колкото самолет и тежка колкото кола, праисторическата чудовищна змия е поглъщала цели крокодили

Пуснаха под домашен арест водача на джета край Ахелой

Пуснаха под домашен арест водача на джета край Ахелой

България Преди 9 часа

По време на съдебното заседание стана известно, че на надуваемия атракцион първоначално са се качили петима израелски туристи

Кръстиха новородено момиче на Ерлинг Холанд

Кръстиха новородено момиче на Ерлинг Холанд

Свят Преди 9 часа

Голът на нападателя вдъхновил бащата Бярте да преосмисли избора на име за дъщеря си

Заплаха от супертайфун над териториите на САЩ в Тихия океан

Заплаха от супертайфун над териториите на САЩ в Тихия океан

Свят Преди 9 часа

Днес Бави се намира на 1223 км източно от Гуам

Отстъпките се връщат на имотния пазар

Отстъпките се връщат на имотния пазар

Парите ни Преди 9 часа

Над половината продавачи вече правят компромис с цената, но най-често в рамките на 2 до 10%