Делян Добрев обясни как ще падне цената на тока
Делян Добрев   
Източник: БГНЕС

Цената на електроенергията може да бъде намалена с около 8%, ако бъдат изпълнени две мерки - промяна на микса на енергията за регулирания пазар, като от него бъдат извадени квотите на скъпите централи, с които няма сключени договори за задължително изкупуване на енергията, и намаляване на признатите загуби на електроразпределителните дружества от 15 на 10%.

Това заяви в дискусия за цената на тока министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев. Добрев уточни, че цитира калкулация на министерството си.

Дали това, което сме сметнали, е коректно, и какво точно ще бъде намалението на цената, ще каже регулаторът, посочи Добрев.

Според него в ЕСО също има резерв за намаляване на загубите.

По повод на възможността за отнемане на лицензията на ЧЕЗ министърът каза, че ДКЕВР трябва да вземе решение за това. В законодателството е предвидено време за възражение от страна на ЧЕЗ, докато се стигне до фактическо отнемане на лицензията, отбеляза министърът.

И. д. председателят на ДКЕВР Юлиана Иванова съобщи, че в регулатора е пристигнало писмо от Върховната административна прокуратура, с което тя уведомява ДКЕВР за своите действия.

Има препоръка за отнемане на лицензията на "ЧЕЗ Електро България" и на "ЧЕЗ Разпределение", днес ще направим извънредно заседание накомисията и ще вземем решение, каза Иванова.

Андон Роков - член на ДКЕВР, каза, че комисията в момента проверява дали протестите на хората в Гоце Делчев и в Благоевград са основателни, дали се отчита коректно енергията и дали се подава енергия с по-ниско напрежение, за което има сигнали в района на село Кулата.

В момента се съставят актове за това, че не се връчват констативни протоколи при смяна на електромерите и се отчита енергията на по-дълъг от един месец период. Сериозни са констатираните нарушения от АДФИ, има съставени актове и по нарушенията, открити от тях, добави Роков.

Той посочи, че е сформирана работна група за промяна на общите условия на договорите на клиентите с електроразпределителните дружества и за опростяване външния вид на фактурите.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
При неплатени повече от три месечни вноски за период от 36 месеца здравноосигурителните права могат да бъдат прекъснати.

Здравната вноска за безработни се повишава

Парите ни Преди 12 минути

Новият размер влиза в сила от август и важи за хората, които сами плащат здравните си осигуровки

Ивкова освободи четирима от Съвета на директорите на „Бул Био“

Ивкова освободи четирима от Съвета на директорите на „Бул Био“

България Преди 26 минути

Решението е взето след анализ на финансовите отчети и одитния доклад

Правната комисия одобри на първо четене тест за почтеност за държавни служители на рискови позиции

Правната комисия одобри на първо четене тест за почтеност за държавни служители на рискови позиции

България Преди 59 минути

Кандидатите за длъжности с висок корупционен риск ще преминават задължителна проверка, ако промените в Закона за държавния служител бъдат окончателно приети

Разкриха трагичната причина за смъртта на бившата детска звезда Блейк Гарет

Разкриха трагичната причина за смъртта на бившата детска звезда Блейк Гарет

Свят Преди 1 час

Появиха се нови разкрития около внезапната кончина на бившата детска звезда Блейк Гарет, познат от филма „Как да ядем пържени червеи“. Пълният доклад от аутопсията му потвърждава, че 33-годишният мъж е починал след случайно предозиране с фентанил

<p>Икономическата комисия&nbsp;одобри предложените&nbsp;промени в Закона за особения управител на &bdquo;Лукойл&ldquo;</p>

Икономическата комисия в НС одобри предложените от „Прогресивна България“ промени в Закона за особения управител на „Лукойл“

България Преди 1 час

Законопроектът беше внесен в събота, след като КС отмени текстове, позволяващи назначаването на такава фигура

Разследват смъртта на 23-годишен инженер след инцидент със самолет Boeing 787

Разследват смъртта на 23-годишен инженер след инцидент със самолет Boeing 787

Свят Преди 1 час

Компанията проверява обстоятелствата около трагичния случай, при който загина 23-годишен служител

Феноменът „огнени буреносни облаци“: Пожарите във Франция започнаха да създават собствени бури

Феноменът „огнени буреносни облаци“: Пожарите във Франция започнаха да създават собствени бури

Свят Преди 1 час

Стихията роди гигантски пирокумулонимбуси – метеорологични чудовища, които генерират мълнии, силни ветрове и палят нови огнища на километри разстояние

КТ „Подкрепа“ настоява промените в Кодекса на труда и размерът на бюджетния дефицит да бъдат върнати за ново обсъждане.

КТ „Подкрепа“ иска вето на бюджета заради промените в трудовия стаж и минималната заплата

Парите ни Преди 1 час

Синдикатът оспорва текстове и твърди, че бюджетът нарушава Закона за публичните финанси

Битката за "Дондуков" 2: Кои са очакваните номинации и възможните неизвестни

Битката за "Дондуков" 2: Кои са очакваните номинации и възможните неизвестни

България Преди 2 часа

Политическите сили все още търсят основен опонент на Илияна Йотова, смятат анализатори

Род Ансел вдъхновява създаването на култовия филмов герой Дънди Крокодила

Трагичната съдба на човека, вдъхновил легендарния филм "Дънди Крокодила"

Любопитно Преди 2 часа

След като оцелява 56 дни сам в австралийската пустош, Род Ансел вдъхновява създаването на култовия филмов герой Дънди Крокодила. Животът му обаче завършва с огорчение, наркотична пристрастеност и фатална престрелка с полицията

Земетресение от 3.7 по Рихтер разтърси полуостров Халкидики

Земетресение от 3.7 по Рихтер разтърси полуостров Халкидики

Свят Преди 2 часа

По данни на Националния сеизмологичен център към Националния институт по геофизика, геодезия и география (НИГГГ – БАН), трусът е станал точно в 11:30 часа

Слънце, гръмотевици и температури до 43°: Какво ще бъде времето през август

Слънце, гръмотевици и температури до 43°: Какво ще бъде времето през август

България Преди 2 часа

В по-голямата част от страната месечната сума на валежите през август ще е около нормата

<p>Плодовете и зеленчуците поевтиняват,&nbsp;добрата реколта сваля цените на едро</p>

ДКСБТ отчете поевтиняване на плодовете и зеленчуците, добрата реколта сваля цените на едро

България Преди 2 часа

Зелето, картофите, морковите и лукът са с добра реколта, а кайсиите, прасковите и черешите са по-евтини спрямо миналата година, сочат данни на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата

<p>Защо зимата може бъде дълга и студена за Европа</p>

Европа пред енергийна криза - защо зимата може да бъде студена и трудна

Свят Преди 2 часа

Ниските запаси от природен газ и дизел, конфликтите в Близкия изток и ограниченият внос създават риск за европейските домакинства