Министерският съвет предлага на Народното събрание да отмени решението си от 2011 г. за приемане на Стратегия за приватизация на "Вазовски машиностроителни заводи" ЕАД, съобщи пресслужбата на кабинета.
Агенцията за приватизация е обявила продажбата на 100% от капитала на държавното дружество чрез публично оповестен конкурс на един етап.
Стартираната процедура не доведе до сключването на приватизационна сделка и бе прекратена.
Започването на нова процедура следва да се предхожда от приемане на нова стратегия за приватизация на "ВМЗ" ЕАД. Опитът показва, че за реализиране на такава процедура (от разработване и приемане на нова стратегия до избор на купувач) би отнело не по-малко от 8-9 месеца - срок, в който дружеството няма възможност да функционира, без да трупа нови задължения, включително и лихви по вече натрупаните.
Поради тази причина единственият възможен начин за ускоряване на процеса по раздържавяване е незабавното започване на приватизационна процедура по общия ред, предвиден в закона, посочват от Министерския съвет в мотивите.
Преди седмица парламентът реши да извади ВМЗ-Сопот от забранителния списък за приватизация.
В мотивите си депутатите от мнозинството посочиха, че финансово-икономическото състояние на предприятието е изключително тежко. При обявяването му в несъстоятелност било твърде вероятно работниците и служителите изобщо да не получат възнагражденията си, а заводът да бъде разпродаден "на парче" и да не запази своята цялост.
Още тогава депутати изтъкнаха, че единствената възможност е приватизация, но при по-облекчени условия от поставените в приетата вече стратегия за раздържавяване на предприятието.
Румен Петков от БСП обвини управляващите, че искат да извадят ВМЗ-Сопот от забранителния списък, за да отпадне стратегията за приватизация и ангажиментите към работниците в предприятието.
В рамките на два дни фирми от частния сектор обявиха 370 свободни работни места за работниците от ВМЗ - Сопот при евентуални съкращения, съобщи директорът на Регионалната служба по заетост в Пловдив Мария Георгиева. 129 от тях са от сектор машиностроене и металообработване, а останалите от сферата на леката промишленост, ресторантьорството и хотелиерството, пъдръжка на сгради.
Работните места ще се финансират по ОП "Развитие на човешките ресурси", като най-много са по проект "Подкрепа за заетост", уточни Георгиева. Програмата осигурява заплатите и осигуровки за 12 месеца "на минимален осигуретелен праг, като в зависимост от професията и длъжността те са между 380 и 500 лева, добави Мария Георгиева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!