Трайков: Загубите от стачката - между 2 и 3 млн. лв. дневно
Трайков: Загубите от стачката - между 2 и 3 млн. лв. дневно   
Източник: Иван Янев, БГНЕС

В кореспонденция на АФП от София днес се съобщава, че в неделя вечерта е обявено началото на стачка в най-голямото минно предприятие в България, което е държавно и доставя 90% от въглищата за топлоелектрическите централи в региона.

Цитира се изказването на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, че "няколко хиляди работници засягат интересите на милиони българи", имайки пред вид вероятното увеличение на сметките за електричество ако се наложи въглища за топлоелектрическите централи да бъдат докарвани от другаде.

Той уточнява, че

загубите от стачката ще бъдат между 2 и 3 млн. лв. дневно


АФП цитира се ръководството на мините, според което предприятието разполага с резерв, достатъчен да поддържа ангажиментите си към топлоелектрическите централи в продължение на 15-20 дни.

Ръководството на "Мини Марица-изток" е готово да плати допълнителни средства заради изработения повече добив на въглища през миналата година, но само на пряко заетите в производството, съобщиха по-рано днес от дружеството.

Изпълнителният директор на мините инж. Евгени Стойков

призова синдикатите на преговори и обяви,

че всякакви други действия извън плащането на бонуса само на заетите в производството ще доведат мините до тежко финансово състояние. В обръщение към миньорите изпълнителният директор на дружеството инж. Евгени Стойков посочи, че оценява по достойнство положените от тях усилия за изпълнение на производствената задача за 2011 г.

Според него допълнителни възнаграждения за повишения добив, каквото споразумение е било постигнато миналото лято, трябва да получат само онези, които пряко са допринесли за това.

Загубите от стачката обаче ще затруднят плащанията към персонала, доставчиците , както и осигуряването на въглища за четирите топлоелектрическите централи, с които имат договор.

98% от назначените за нощна смяна миньори в "Мини Марица Изток"

са стачкували ефективно

според данни на синдикатите, предаде кореспондентът на БГНЕС в Стара Загора. Миньорите от първа смяна са потвърдили, че днес ще продължат стачните действия.

Аргументите, които изтъкват, са лошите условия на труд и неспазване на споразумението към колективния трудов договор.

Миньорите призоваха министър-председателя Бойко Борисов да слезе с тях в рудниците и да прекара там няколко часа, за да разбере при какви условия работят и защо протестират.

Тази сутрин, когато е дошло преназначението в рудник "Трояново 7" в село Ковачево, миньорите са били шокирани от факта, че некролозите на починалите миньори на входната врата са били махнати, за да не могат медиите да снимат колко млади миньори са починали вследствие на полагания от тях тежък труд.

Причините за стачката е отказът на изпълнителния директор на "Мини Марица Изток" да изпълни финансовите параметри на подписано споразумение през юли 2011 г.

Водените повече от месец преговори не доведоха до изпълнението му,

за което миньорите възлагат вината на ръководството на компанията.

Миньорите имат и генерални искания - те се обявяват срещу затварянето на енергийни мощности в страната, което неминуемо ще доведе след себе си и до закриване на рудници.

Те също така се противопоставят и на увеличаването на възрастта за пенсиониране, която според тях е "геноцид към българските работници".

Синдикатите обвиняват управляващите, че все повече задълбочават конфликтите, а не ги разрешават.

Водени от желанието да се борим за нашите социални, синдикални и човешки права сме твърдо решени да ги отстояваме и защитаваме, категорични са те.

Състоялите се в петък преговори, които продължиха 13 часа, се оказаха безплодни. Не беше постигнато споразумение по нито едно от исканията, изложено в стачната декларация.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Днес празнуват хората с &bdquo;благословени&rdquo; имена</p>

Почитаме жената, донесла вярата в Киевска Русия

Любопитно Преди 36 минути

Коя е света равноапостолна княгиня Олга и какво се знае за нейното дело

<p>Скъпите чипове породиха спад в търсенето на компютри</p>

Скъпите чипове породиха спад в търсенето на компютри, скоро няма да е по-евтино

Технологии Преди 46 минути

През последните няколко години цените на чиповете за памет се увеличиха значително, поради високото търсене за тях от страна на центровете за данни за изкуствен интелект. Това се отрази на цените на лаптопи и PC, което доведе и до осезаемо понижение

Последен парад за президента на Франция Еманюел Макрон

Последен парад за президента на Франция Еманюел Макрон

Свят Преди 1 час

Ще се включат около 500 военнослужещи от държавите в "Коалицията на желаещите", сред които Великобритания, Германия, Полша, Румъния, Швеция, Словакия, Австрия, Канада и Австралия

Какво е състоянието на двамата пострадали при тежката катастрофа на АМ „Тракия”

Какво е състоянието на двамата пострадали при тежката катастрофа на АМ „Тракия”

България Преди 2 часа

Разследването на причините за инцидента продължава

Мощни експлозии разтърсиха Киев, сред ранените има и дете

Мощни експлозии разтърсиха Киев, сред ранените има и дете

Свят Преди 2 часа

Най-малко осем души пострадаха, избухнаха пожари и бяха нанесени щети в няколко района на украинската столица

Нов срив на електрозахранването: Цяла Куба остана без ток за втори път за седмица

Нов срив на електрозахранването: Цяла Куба остана без ток за втори път за седмица

Свят Преди 3 часа

Властите задействаха аварийни механизми за възстановяване на електроподаването, докато енергийната криза на острова се задълбочава

Тайфунът „Бави“ сее хаос в Азия: Тайван евакуира над 14 000 души, жертвите във Филипините вече са 17

Тайфунът „Бави“ сее хаос в Азия: Тайван евакуира над 14 000 души, жертвите във Филипините вече са 17

Свят Преди 3 часа

Отменени са близо 1200 полета в Тайван, а поройните дъждове предизвикаха смъртоносни свлачища и наводнения във Филипините

Класическият маникюр от 90-те, който принцеса Даяна обожаваше

Класическият маникюр от 90-те, който принцеса Даяна обожаваше

Любопитно Преди 3 часа

Изисканите ѝ нокти неизменно допълваха неподражаемия ѝ стил и непреходната ѝ елегантност

„Дръзката“ история зад Статуята на свободата: Всичко, което трябва да знаете преди да я посетите

„Дръзката“ история зад Статуята на свободата: Всичко, което трябва да знаете преди да я посетите

Любопитно Преди 3 часа

От гения на Густав Айфел до уличните измами с билети в Ню Йорк: всичко, което трябва да знаете за Статуята на Свободата, преди да сте стегнали куфарите за САЩ

Времето през уикенда: Слънчева събота и рязък обрат от неделя

Времето през уикенда: Слънчева събота и рязък обрат от неделя

България Преди 3 часа

Студен фронт носи силен вятър, бури и гръмотевици, които бързо ще обхванат по-голямата част от страната

Принц Хари и семейството му се срещнаха с крал Чарлз III за първи път от 4 години

Принц Хари и семейството му се срещнаха с крал Чарлз III за първи път от 4 години

Любопитно Преди 11 часа

Той е във Великобритания за петдневна поредица от благотворителни събития

Турция иска да продаде руските С-400

Турция иска да продаде руските С-400

Свят Преди 11 часа

Песков: Това е изключително чувствителна тема

Има признаци, че Иран възстановява ядрената си програма

Има признаци, че Иран възстановява ядрената си програма

Свят Преди 12 часа

Сателитни изображения показват признаци, че Иран може би се опитва да възстанови ядрените си съоръжения

Атанасова за справката с полетите: Екселска таблица с невярно съдържание

Атанасова за справката с полетите: Екселска таблица с невярно съдържание

България Преди 12 часа

Атанасова: Публикувах и официални удостоверения от компетентните за граничен контрол

Има задържан за убийството на Ан Уидикомб

Има задържан за убийството на Ан Уидикомб

Свят Преди 13 часа

Известната консерваторка беше открита мъртва в дома си

Адвокат Божидар Терзийски: Похитителят на Наталия може да получи 10 г. затвор

Адвокат Божидар Терзийски: Похитителят на Наталия може да получи 10 г. затвор

България Преди 13 часа

Престъпление и наказание, но не по Достоевски, а по български