"УниКредит": Богатството на българските домакинства расте
Източник: netinfo

Финансовото богатство на домакинствата нараства с 12% на годишна база до близо 41,8 млрд. лв. в края на месец юни 2012 г.

Това става ясно от анализ за богатството и дълга на домакинствата в България за второто тримесечие на годината, подготвен от анализаторския екип на "УниКредит Булбанк".

Увеличаването на финансовите активи с около 945 млн. лв. през второто тримесечие е движено основно от банковите депозити, се казва в анализа.

Спестяванията на домакинствата в банките са набъбнали с 14% за една година, като към 30 юни възлизат на 32,4 млрд. лв.

Спестяванията в пенсионните фондове са се увеличили със 196 млн. лв. през второто тримесечие благодарение на задължителните вноски и са достигнали малко над 5 млрд. лв.

В неблагоприятна посока са се развили инвестициите, пряко свързани с местния финансов пазар, отбелязват анализаторите. Вложенията в акции са намалели със 140 млн. лв., а в дружества със специална инвестиционна цел (АДСИЦ) – с 21 млн. лв.

"Като цяло през второто тримесечие на годината домакинствата ускориха темповете, с които заздравяват общата си финансова позиция", коментира Милен Касабов, старши икономист в "УниКредит Булбанк".

Той обобщи още, че растежът на финансовото богатство се ускорява, докато дългът засилва темповете си на спад.

Така коефициентът, измерващ нивата на задлъжнялост (дълг спрямо финансови активи), е намалял до 49%.

Общото нетно богатство на домакинствата към 30 юни 2012 г. възлиза на 229 млрд. лв. За сравнение преди година стойността му е била почти същата, но въпреки това за второ поредно тримесечие се отчита ръст.

Това се дължи на по-бързия ръст на финансовите активи в сравнение със спада в жилищните имоти. Общият обем на ипотечните кредити е намалял с 0,5% на годишна база през второто тримесечие на тази година до над 9,3 млрд. лв.

Изтеглените ипотечни заеми от небанкови финансови институции се свиват с 12% до 566 млн. лв. към края на юни 2012 г. С близо 27 млн. лв. са намалели и кредитите с ипотеки от банки за последната година. Към края на второто тримесечие техният обем се равнява на 8,8 млрд. лв.

"Натискът на пазара на ипотечни кредити може да продължи в следващите тримесечия поради устойчиво слабия жилищен пазар и възможни отписвания", смята Милен Касабов.

Дългът на домакинствата е намалял с 1,3% на годишна база до 20,5 млрд. лв.,

като темповете на спад се ускориха още повече в сравнение с предходните тримесечия. Така с 270 млн. лв. намаля дългът само през последната година.

Потребителските кредити от небанкови финансови институции са потвърдили слабостта от първото тримесечие, обръщайки положителната тенденция от миналата година. Те са в размер на 838,3 млн. лв. и са намалели с 14 млн. лв. спрямо първите три месеца на 2012 г.

Потребителските кредити от банки продължават да намаляват бавно, като спадът в заемите в лева почти компенсира от ръст на тези в евро.

Към 30 юни банките са отпуснали потребителски кредити на стойност 7,4 млрд. лв., като се отбелязва спад от близо 2% за една година.

Овъдрафтите (включително кредитните карти) също продължиха да намаляват значително и вече са със 148 млн. лв. по-малко спрямо година по-рано.

Според доклада на "УниКредит Булбанк"

липсата на апетит към потребителски кредити може да означава устойчива слабост във вътрешното потребителско търсене.

Другите кредити, както от банки, така и от небанкови институции (селскостопански, свързани с обучение и други кредити) са нараснали както на тримесечна, така и на годишна база, докато лизинговите договори (основно свързани с покупка на автомобили) са нараснали леко за първи път след дългия и силен спад започнал през 2009 г.

Все пак, лизинговите договори продължават да регистрират спад на годишна база от 15%.

Анализаторите на банката смятат, че това може да означава, че е достигната временна стабилност, докато по-значителен и устойчив ръст в търсенето е малко вероятен.

Още икономически и финансови новини на Pariteni.bg

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Клаудия Шейнбаум и Доналд Тръмп

Мексиканската президентка изненадващо отива на финала на Мондиал 2026 по покана на Тръмп

Свят Преди 1 час

Мексиканската президентка промени графика си за сблъсъка между Испания и Аржентина; Хавиер Милей пропуска мача от суеверие

Исторически триумф за Делхи: „Скайрут“ изстреля първата индийска частна орбитална ракета

Исторически триумф за Делхи: „Скайрут“ изстреля първата индийска частна орбитална ракета

Свят Преди 1 час

Успехът на „Мисия Аагаман“ отваря вратите за Индия в глобалната комерсиална битка срещу гиганти като SpaceX

Американски медии: Разсекретените от Тръмп документи не доказват изборни манипулации

Американски медии: Разсекретените от Тръмп документи не доказват изборни манипулации

Свят Преди 1 час

Въпреки твърденията за „шокиращи слабости“, докладите всъщност сочат, че системата в САЩ е изключително устойчива на външно влияние

При настоящите екстремни метеорологични условия в Близкия изток, разрушаването на водопреносната мрежа се превръща в смъртоносна заплаха за хиляди цивилни граждани

Хиляди в Иран са без питейна вода в 40-градусови жеги след американски удари

Свят Преди 1 час

Обстрелът над критична инфраструктура засегна инсталация за обезсоляване; Вашингтон твърди, че целта е Ормузкият проток, но местни съобщават за поразени цивилни обекти

Всяка година на 18 юли край мемориала на летище „Сарафово“ се организира възпоменателна церемония в памет на жертвите

14 години от атентата на летище „Сарафово“: Денят, който промени България

България Преди 2 часа

На 18 юли 2012 г. терористичен атентат срещу автобус с израелски туристи край летище Бургас отне живота на шестима души и рани десетки, превръщайки се в най-тежкия терористичен акт в най-новата история на страната

Отварят за три дни границата между България и Сърбия край Белоградчик

Отварят за три дни границата между България и Сърбия край Белоградчик

България Преди 2 часа

Поводът е традиционният международен събор "Кадъ Боаз"

Microsoft с рекорден ъпдейт за Windows заради AI опасности

Microsoft с рекорден ъпдейт за Windows заради AI опасности

Технологии Преди 2 часа

Изкуственият интелект има и своята опасна страна, като в случая на операционната система е, че хакерите използват технологията, за да намират слабости в нейната сигурност и това провокира мащабен отговор от софтуерния гигант

Албанският политик Енвер Ходжа (1908–1985 г., вторият отляво), първи секретар на Албанската партия на труда, открива изложба по случай 20-ата годишнина от създаването на Народната армия (комунистическия фронт), 19 юли 1963 г.

Защо ЦРУ не успява да свали Енвер Ходжа? Британски историк развенчава мита за ролята на двойния агент Ким Филби

Свят Преди 3 часа

Политологът Стивън Лонг твърди, че провалът на операциите срещу режима на Енвер Ходжа не може да бъде обяснен единствено с предателството на британския двоен агент

Задържани са седем души

Разбиха международна мрежа за трафик на мигранти, има арести и в България

България Преди 3 часа

При съвместна операция на България, Гърция, Румъния и Нидерландия са задържани седем души, а разследването разкри поне 12 незаконни курса към държави от ЕС

Битката на поколенията пламва в „Черешката на тортата“

Битката на поколенията пламва в „Черешката на тортата“

Любопитно Преди 3 часа

Артистични ястия, нестандартни вкусове и воля за победа от понеделник до петък в 20:00 ч. по NOVA

Васил Терзиев: Няма криза с боклука в София, услугата вече се подобрява

Васил Терзиев: Няма криза с боклука в София, услугата вече се подобрява

България Преди 4 часа

Кметът заяви, че общината е намалила разходите за сметосъбиране, открила е нови места в детските градини и подготвя обновяване на градския транспорт

<p>Земетресение&nbsp;край гръцкия остров Крит</p>

Земетресение с магнитуд 4,3 по Рихтер край гръцкия остров Крит

Свят Преди 4 часа

Епицентърът е на около 31 километра северно от град Ираклион

<p>Карлово и цяла България отдават почит на Апостола на свободата</p>

189 години от рождението на Левски: Карлово и цяла България отдават почит на Апостола на свободата

Любопитно Преди 4 часа

Карлово е център на тържествата, а военни ритуали и церемонии се провеждат в редица градове

Земеделският министър: 70% от млекопреработването е в ръцете на една компания

Земеделският министър: 70% от млекопреработването е в ръцете на една компания

България Преди 5 часа

Пламен Абровски заяви, че малките производители губят достъп до пазара, а нови правила трябва да гарантират произхода на храните

Лили Иванова с ново предизвикателство: Връща емблематична песен пред храм-паметника „Александър Невски“

Лили Иванова с ново предизвикателство: Връща емблематична песен пред храм-паметника „Александър Невски“

Любопитно Преди 5 часа

Екип на NOVA с ексклузивен достъп зад кулисите на последното национално турне и преди големия спектакъл в София на гранд дамата на българската музика

Няколко енергийни модула са били изключени

Пожар избухна в електроцентрала в Кувейт след иранска атака

Свят Преди 5 часа

САЩ и Иран си разменяха днес удари, насочени срещу инфраструктурни и военни цели, докато битката им за контрол над Ормузкия проток се изостря