Нетното финансово богатство на българските домакинства, т.е. финансовите активи, коригирани с дълга, скочи с рекордните 4 млрд. лв. за цялата 2011 г.
Това сочи анализ на богатството и дълга на домакинствата в България за последното тримесечие на 2011 г., подготвен от "УниКредит Булбанк".
Богатството на българите се е увеличило с близо 1,8 млрд. лв. само през последното тримесечие на годината до 19,2 млрд. лв.
В основата на ръста са банковите депозити, се посочва в анализа.
За периода септември–декември 2011 г. вложенията в банките са нараснали с 1,4 млрд. лв. до близо 30,9 млрд. лв.
Изчисленията показват, че и през последните шестнадесет тримесечия депозитите нарастват значително без да се доказва пряка връзка с промените в доходността и в нивата на инфлацията, както е и през годините преди това.
Все пак сред причините за големия интерес към депозитите през последните години вероятно са преминаването към по-умерени нива на инфлацията и сравнителната стабилност на доходността, която предлагат банките, смятат от "УниКредит".
Освен това липсата на други установени възможности за инвестиране и слабостта на жилищния пазар също имат своя принос за големия интерес към депозитите.
Банковите депозити отново записаха двуцифрен годишен ръст през последното тримесечие.
Депозитите в лева нарастват близо четири пъти по-бързо от тези в чужда валута
и вече ги надминават, като към края на 2011 г. левовите депозити са вече над 15,5 млрд. лв. Голямото увеличение на спестяванията в местна валута се дължи и на по-високите нива на доходност.
Успоредно с увеличаването на спестяванията населението продължи да намалява задлъжнялостта си. Така
коефициентът на задлъжнялост вече е под 52% спрямо рекордните 71% в началото на 2009 г.
"Очакваме коефициента на задлъжнялост да се понижи до около 47% в края на текущата година и едва от 2013 г. да започне да се стабилизира", смята Милен Касабов, старши икономист в УниКредит Булбанк.
Общият дълг на домакинствата от септември 2009 г. до декември 2011 г. е намалял с 500 млн. лв. до 20,7 млрд. лв.
Данните от анализа показват, че банковият дълг в чужда валута продължава да расте с добри темпове, докато този в местна валута намалява през 2011 г.
Повече финансови и икономически новини в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!