Фирми и граждани нямат интерес да теглят кредити
Виолина Маринова - главен изпълнителен директор на Банка ДСК   
Източник: БГНЕС
Фм мите и гражданите нямат интерес към тегленето на кредити, въпреки че банките предлагат в момента много продукти на кредитния пазар с лихви, равни и дори по-ниски от тези преди кризата, заяви в интервю за БТА банкерът Виолина Маринова - главен изпълнителен директор на Банка ДСК.

Според Маринова

фирмите имат притеснения за бъдещето и не теглят кредити,

защото нямат представа как ще реализират проектите си. Гражданите пък се опасяват от безработица и загуба на доходи.

Намалял е и относителният размер на теглените кредити като при ипотечните това се обяснява и с падането на цените на имотите, а при фирмените - със страха от кризата. В момента и при кредити, и при депозити лихвите са паднали и са достигнали оптимални за настоящата пазарна ситуация нива.

Банките са стабилни и достатъчно добре регулирани, административни мерки няма да доведат до понижение на лихвените нива, категорична е Маринова.

Ще продължи тенденцията към спестяване на средствата в банките, въпреки по-ниските лихви по депозити, защото и потреблението е намаляло, прогнозира още Виолина Маринова. Тя очаква през 2012 г. икономическият растеж да е по-нисък от заложения в макрорамката от правителството, а излизането ни от кризата да е бавно и постепенно.

Според Маринова при корпоративните кредити се наблюдава по-висок нетен ръст от четири процента, което е добре в условията на криза. В гражданския сегмент ръстът на кредитите е по-малък, защото от една страна банките трябва да преодолеят амортизацията на портфейла, а от друга - няма вече интерес към жилищния и ипотечния портфейл.

Хората са по-предпазливи и купуват само, ако наистина им е необходимо жилище и имат финансова възможност да поемат това задължение. Преди кризата се наблюдаваше теглене на кредити и за спекулативни цели - за придобиване на няколко жилища с цел печалба в бъдеще, което не се случи. В момента тези хора изпитват затруднения.

Цената на жилищните имоти спадна значително и в момента стойността на кредита е по-висока, отколкото е обезпечението. Смятам, че кризата още не е отминала. В Западна Европа все още не се забелязва някакъв значителен ръст в БВП, ние сме отворена икономика и се влияем от европейската икономика, казва директорът на Банка ДСК.

Тя твърди, че

банките имат висока капиталова адекватност и не са на загуба, което е добре за всички.

"В годините на криза не сме поискали и един лев от държавата, макар че изпитваме доста трудности. Ако нашите клиенти са добре, и банките ще бъдат добре. В момента обаче нашите клиенти изпитват затруднения - безработицата е нараснала, някои фирми намаляват продължителността на работния ден и т.н.", допълва Виолина Маринова.

И напомня, че навсякъде се виждат реклами на продукти, които банките предлагат, и цените по тези продукти са равни и по-ниски от тези, които бяха преди кризата. Но тези продукти не се търсят, защото у фирмите има притеснение за бъдещето.

За да теглят кредити, предприятията трябва да имат ясна представа как ще реализират проекта, с който са кандидатствали за кредит. Освен това банките също сме станали много внимателни и предпазливи, защото желанията и оптимизмът са хубави, но трябва да се прецени колко е голям рискът в едно начинание, в един проект.

Виолина Маринова отговаря и на въпрос за очакваната новата европейска директива за ипотечния кредит - какво точно ще регулира тя?:

Според главния изпълнителен директор на Банка ДСК директивата ще бъде аналогична на директивата за потребителския кредит, която беше приета от ЕК и беше транспонирана в нашия Закон за потребителския кредит. Там се регламентират ясно какви са условията, каква трябва да бъде информираността, какви трябва да са таксите за предсрочно погасяване на различните по срочност и лихвени нива заеми.

При директивата за ипотечните кредити основният въпрос, който се повдига, е за предсрочното погасяване на заемите. Специфично за ипотечните кредити е, че са дългосрочни - например 30 годишни, а в същото време нямаме толкова дългосрочни депозити. Така имаме краткосрочен пасив срещу дългосрочен актив и матуритетната таблица се изкривява. Всяко нещо си има цена - трябва да разчетем риска за целия живот на кредита.

В новата директива също ще има такса за предсрочно погасяване на ипотечен кредит, но тя ще бъде регламентирана, според мен, така както и в Закона за потребителския кредит", обяснява Виолина Маринова.

Тя напомня, че банковата система е трансмисията на икономиката на страната. Без банкова система няма да има нищо.

"Ние в България сме изключително силно и добре регулирани и наблюдавани от БНБ. Не се нуждаем от допълнителни регулации, освен ако някакви обстоятелства не го налагат. Нуждаем се от някои законодателни промени, които биха дисциплинирали и подредили някои неща в държавата като например промени в търговския закон в частта за обявяването в несъстоятелност със задна дата. Знам, че се подготвят промени в този смисъл и това е абсолютно необходимо не само за банките, това засяга и взаимоотношения между длъжник и задължено лице изобщо", казва Маринова.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Вдигнаха въздушна линейка заради бургазлия, нуждаещ се от спешна операция

Вдигнаха въздушна линейка заради бургазлия, нуждаещ се от спешна операция

Свят Преди 2 минути

Медицински хеликоптер е осъществил незабавно транспортирането на пациента до болница в София

Александър Вучич е приет за лечение в болница

Александър Вучич е приет за лечение в болница

Свят Преди 1 час

Вучич бе посрещнат в болницата от министъра на здравеопазването Златибор Лончар

Кой печели изборите в Австралия?

Кой печели изборите в Австралия?

Свят Преди 1 час

Изборната надпревара беше доминирана от теми като поскъпването на живота и ефекта от политиката на президента на САЩ

Дамаск гори, ООН негодува: Израел с нови удари в Сирия

Дамаск гори, ООН негодува: Израел с нови удари в Сирия

Свят Преди 1 час

Според израелското армейско радио 16 сирийски друзи са приети в израелски болници от началото на седмицата

Митничари откриха пачки евро под леглото на тираджия

Митничари откриха пачки евро под леглото на тираджия

България Преди 2 часа

Недекларираната валута е задържана

Тройното убийство в Швеция: Още двама души са задържани

Тройното убийство в Швеция: Още двама души са задържани

Свят Преди 2 часа

Трима млади мъже на възраст между 15 и 20 години бяха убити на 29 април във фризьорски салон

Принцеса Шарлот

Тя е „тайното оръжие на кралското семейство“

Любопитно Преди 2 часа

Ето кой е „шефът в семейството“ на принц Уилям и принцеса Катрин

<p>&ldquo;Лошите хора си го заслужават&rdquo; - Вярвате ли в кармата?</p>

“Лошите хора си го заслужават”: Проучване установява, че повечето вярващи в кармата мислят така

Любопитно Преди 3 часа

Концепцията за карма произхожда от азиатските религиозни традиции като индуизма и будизма

Ден за размисъл в Румъния преди президeнтския вот

Ден за размисъл в Румъния преди президeнтския вот

Свят Преди 3 часа

Кандидатите са общо 11, като четирима от тях са независими

Нетипичният метод на балсамиране на "изсъхналия" свещеник

Нетипичният метод на балсамиране на "изсъхналия" свещеник

Свят Преди 3 часа

Този метод за балсамиране никога не е бил виждан досега, казват изследователи

<p>Как срещата със Зеленски във Ватикана промени възгледите на Тръмп</p>

Зеленски: Тръмп започна да гледа по различен начин на нещата след срещата ни във Ватикана

Свят Преди 3 часа

Украинският президент определи 15-минутния разговор като „най-добрия“, който е имал досега с държавния глава на САЩ

Внимание, шофьори! Движението по "Дунав мост" е в една лента с пропускателен режим

Внимание, шофьори! Движението по "Дунав мост" е в една лента с пропускателен режим

България Преди 4 часа

Съоръжението няма да се затваря изцяло, а ще бъде въведена временна регулация на движението, която обаче няма как да не затрудни трафика

Протестът след убийството на Магдалена - 22 души са нанесли щети на сградата на МВР, сред тях и непълнолетни

Протестът след убийството на Магдалена - 22 души са нанесли щети на сградата на МВР, сред тях и непълнолетни

България Преди 4 часа

Те са хвърляли пиратки, различни по вид вещи, камъни и хранителни продукти

<p>Планира се през 2025 г. България да получи второ и трето плащане по ПВУ</p>

Дончев: Планира се през 2025 г. България да получи второ и трето плащане по ПВУ

България Преди 4 часа

ГЕРБ-СДС ще търси подкрепа шефът на ДАНС Пламен Тончев да бъде назначен за председател на Комисията по досиетата

Опасен менингит във Великобритания: Може да доведе до трайна инвалидност и дори смърт

Опасен менингит във Великобритания: Може да доведе до трайна инвалидност и дори смърт

Свят Преди 5 часа

Увеличаващата се антибиотична резистентност прави по-трудна борбата с бактериалните инфекции

<p>Заради влошено здравословно състояние:&nbsp;Вучич прекъсна посещението си в САЩ</p>

Вучич прекъсна посещението си в САЩ заради влошено здравословно състояние

Свят Преди 5 часа

Сръбският президент се е почувствал зле и след консултация с медицинско лице е решил да се прибере в Сърбия