Реформатори са против Димитър Костов да ръководи "Банков надзор"
Димитър Костов   
Източник: БГНЕС

К андидатурата на Димитър Костов за подуправител на БНБ с ресор "Банков надзор" буди сериозни притеснения и не може да бъде подкрепена.

Това заяви пред БНР депутатът от Реформаторския блок Мартин Димитров.

Избраният вчера нов гуверньор Димитър Радев заяви, че смята да остави Калин Христов и Димитър Костов в ръководството на БНБ. Ако кандидатурите бъдат одобрени от НС, Калин Христов, чийто мандат изтича през есента, ще запази и ресора си – управление "Емисионно", а Димитър Костов ще поеме ключовия "Банков надзор", въпреки че в момента ръководи управление "Банково". Неговото място се очаква да заеме Нина Стоянова, която в момента е главен юрисконсулт в БНБ. 

"Димитър Костов е част от кабинета на Жан Виденов. По време на този кабинет доста банки в България фалираха. При това положение и след случая "КТБ" същият човек да бъде предлаган за подуправител и то на "Банков надзор" – на нас не ни изглежда подходящо. Подобна кандидатура не може да бъде подкрепена", заяви Мартин Димитров.

Според Камен Тошков – бивш подуправител на БНБ и ръководител на "Банков надзор" темата дали новият управител на БНБ ще работи с хора от стария екип се полемизира излишно.

По думите му е важно какви специалисти са те. "Не виждам големи сътресения и ми се струва преувеличено да се свързва екипът със случая "КТБ" и на тази база да се правят някакви изводи", коментира още Камен Тошков. По думите му Димитър Костов има опит и знания, което е най-важно.

Банкерът Левон Хампарцумян коментира пред БНТ, че смята, че е много добре, че подуправителите на БНБ остават същите.

"Централната банка не е някой стриптийз клуб, който като сменим танцьорките и хората ще се почувстват освежени, и ще се подобри качеството на услугата", заяви той.

Според Хампарцумян приемствеността е ключова. Всички говорят за КТБ, но никой не говори, че Централната банка е един спокойно работещ финансов механизъм, който си взаимодейства с ЕЦБ, с други институции. „Провалът на надзора е драматичен, но това не означава, че всичко добро трябва да бъде зачеркнато", подчерта Хампарцумян.

Подобен коментар направи пред Нова ТВ депутатът от ГЕРБ Менда Стоянова. Тя заяви, че не смята за редно да се слагат етикети на хора, които не се отнасят за тях, а трябва за тях да се съди по резултатите от работата им.

По-рано пред Би Ти Ви тя заяви, че и двете номинации за подуправители имат подкрепа от банковите среди. По думите ѝ Димитър Костов е професионалист и той на практика управлява "Банков надзор" след отстраняването на Цветан Гунев.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Саудитска Арабия екзекутира седем души за ден

Саудитска Арабия екзекутира седем души за ден

Свят Преди 55 минути

Саудитска Арабия възобнови екзекуциите за наркопрестъпления в края на 2022 г.

Рекордна избирателна активност в Унгария

Рекордна избирателна активност в Унгария

Свят Преди 3 часа

Кметът на Будапеща Гергей Карачони заяви, че очаква историческо поражение за ФИДЕС

Хиляди ракети полетяха в небето над Вронтадос

Хиляди ракети полетяха в небето над Вронтадос

Свят Преди 5 часа

Вековната традиция привлича ежегодно хиляди посетители

Тежка катастрофа със загинали край Берковица

Тежка катастрофа със загинали край Берковица

България Преди 7 часа

Две деца - брат и сестра са транспортирани и настанени в болницата в Монтана

И Канада се готви за война

И Канада се готви за война

Свят Преди 7 часа

Генерал Джени Каринян: Трябва да сме подготвени за мащабни конфликти

Нетаняху предлагал атака срещу Иран на няколко предишни президенти на САЩ?

Нетаняху предлагал атака срещу Иран на няколко предишни президенти на САЩ?

Свят Преди 7 часа

Те обаче отказали, твърди бившият държавен секретар Джон Кери

Иран с изявление след неуспеха на преговорите в Исламабад

Иран с изявление след неуспеха на преговорите в Исламабад

Свят Преди 8 часа

САЩ не успяха да спечелят доверието на Техеран, заяви председателят на иранския парламент Мохамад Багер

Кремъл: Русия няма да удължи примирието, освен ако Зеленски не приеме условията

Кремъл: Русия няма да удължи примирието, освен ако Зеленски не приеме условията

Свят Преди 8 часа

"Устойчив мир може да настъпи, когато защитим интересите си и постигнем целите, които си поставихме от самото начало", заяви Дмитрий Песков

,

Какво да облечем за Великден 2026: 5 визии, които изглеждат скъпи и подходящи

Любопитно Преди 9 часа

Какви „визии“ изглеждат празнично, но същевременно остават удобни?

Как да приготвим най-вкусния домашен козунак за Великден

Как да приготвим най-вкусния домашен козунак за Великден

Любопитно Преди 9 часа

Ароматът на прясно изпечен козунак е един от най-обичаните символи на Великденските празници

Нов ръст на цените: Поскъпват зеленчуци, месо и млечни продукти

Нов ръст на цените: Поскъпват зеленчуци, месо и млечни продукти

България Преди 10 часа

Цените на едро на повечето основни хранителни стоки продължават да се повишават, сочат данните на ДКСБТ

<p>Двама получиха нов шанс за живот след трансплантации&nbsp;в болница &quot;Александровска&quot;</p>

Двама получиха нов шанс за живот след трансплантации в нощта срещу Велика събота в болница "Александровска"

България Преди 10 часа

Донорът е 68–годишна жена от Пловдив, изпаднала в мозъчна смърт, вследствие на мозъчен кръвоизлив

Орбан: Тук съм, за да спечеля

Орбан: Тук съм, за да спечеля

Свят Преди 10 часа

Това заяви унгарският премиер след като даде своя глас на парламентарните избори в страната

Патриарх Даниил: Радостта от Възкресението не престава и до днес

Патриарх Даниил: Радостта от Възкресението не престава и до днес

България Преди 11 часа

Днес Българската православна църква празнува Великден – Възкресение Христово

Почина бащата на датската кралица

Почина бащата на датската кралица

Свят Преди 11 часа

Джон Далглиш Доналдсън си е отишъл от този свят на 84-годишна възраст на австралийския остров Тасмания