Брутната заплата на служителите в държавната администрацията ще се формира от 70% основна заплата и 30% възнаграждения с постоянен и непостоянен характер.
Това предвиждат две наредби за заплащане и оценяване на служителите, представени днес в Министерски съвет от вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков.
Възнагражденията ще се правят на база на резултатите от работата, а не на база на трудовия стаж, отбеляза министърът.
30-процентната бонусна част от заплащането също ще бъде от два компонента - постоянна - на база на годишни резултати, и допълнителна - при добре свършена конкретна работа по преценка на ръководителя.
Действието на наредбите се отнася до заетите в централната и в общинските администрации по трудово и служебно правоотношение.
Там обаче не попадат заетите по закона за МВР, закона за отбраната и въоръжените сили и Закона за ДАНС, специализираните структури към администрацията на президента и администрацията на Народното събрание.
За 2012 г. фискалният ефект от промените ще е неутрален и по тази причина не се налагат изменения в бюджета за следващата година и в подзаконовите нормативни актове, коментира министърът.
Той подчерта, че на никого в държавната администрация заплатата няма да падне под сегашното ниво след влизането в сила на наредбите от началото на следващата година.
Документите предвиждат още въвеждане на допълнителни възнаграждения за привличане и задържане на ценни служители за определена позиция.
До 15 април ще се уточни възнаграждението на служителите, които работят по еврофондовете.
Той повтори тезата, че сега е добрият момент за ускорена реформа в пенсионната система, но на днешното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество темата за повишаването на възрастта за пенсиониране няма да се обсъжда.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!