"Мудис" повиши кредитния рейтинг на България
"Мудис" повиши кредитния рейтинг на България   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Рейтинговата агенция "Мудис" повиши кредитния рейтинг на България от Baa3 на Baa2 със стабилна перспектива.

Повишението е резултат от продължаващата фискална дисциплина, подобрената институционална устойчивост, както и относителната гъвкавост на финансовата система в условията на нестабилна регионална среда, пише в съобщението.

От агенцията се мотивират и с ефективната фискална консолидация, допълнена от текущите структурни реформи, които се очаква да запазят много ниските нива на държавния дълг на България.

Според "Мудис" реформите ще доведат до съкращаване на бюджетния дефицит под Маастрихтския критерий от 3% през настоящата година и до близък до балансирания бюджет през следващите години.

Агенцията отчита увеличения капацитет на институциите в резултат на усилията за подобрено усвояване на еврофондовете, както и усилията за реформиране на съдебната система и полицията.

Осъществяването на последните пенсионни реформи и фискалните правила в новия Пакт за финансова стабилност вероятно ще спомогнат доближаването на публичните финанси близо до баланса в средно- и дългосрочен план.

Като допълнителен фактор за актуализация на рейтинга на България се изтъква капацитетът на централната банка (БНБ) по отношение на поддържането на валутния борд и прилагането на ефективно наблюдение и регулация на банковия сектор.

От агенцията очакват още публичните финанси и българската банкова система да останат извън влиянието на гръцката дългова криза, благодарение на добрата си ликвидност и капиталови буфери.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Смениха представителя на държавата в НЗОК

Смениха представителя на държавата в НЗОК

България Преди 38 минути

Христо Стоянов е лекар анестезиолог с над 25 години професионален опит

,

Бивша спортна звезда разкри как е провалил срещата си с Риана

Любопитно Преди 1 час

Бившият куотърбек Мат Лайнарт разкри смущаващи подробности за срещата си с поп иконата Риана. Спортистът призна, че липсата на увереност и неочакван херпес на устната са съсипали шансовете му с певицата преди години

Пиян шофира без две гуми на Околовръстното в София

Пиян шофира без две гуми на Околовръстното в София

България Преди 2 часа

Водачът не се подчинил на подадените звукови и светлинни сигнали за спиране

.

Силови тренировки: Тайното оръжие за здравето на сърцето на жените

Любопитно Преди 2 часа

Ново изследване показва, че силовите тренировки забавят стареенето на сърцето и намаляват риска от инфаркт при жените с цели 44%. Вижте лесната 30-минутна програма за начинаещи, която можете да изпълнявате у дома

Откраднаха безценно древно златно съкровище в Испания

Откраднаха безценно древно златно съкровище в Испания

Свят Преди 2 часа

Съкровището от Вилена представлява колекция от около петдесет предмета

Ратко Младич

Почина генерал Ратко Младич

Свят Преди 2 часа

Бившият командир на армията на босненските сърби почина на 84-годишна възраст в затвора в Хага, след като международният съд отхвърли молбата му за предсрочно освобождаване

Постреляха моторист с въздушна пушка в Русе

Постреляха моторист с въздушна пушка в Русе

България Преди 3 часа

По случая е образувано досъдебно производство и е започнало разследване за хулиганска проява

Радев допусна вдигане на лихвите през септември

Радев допусна вдигане на лихвите през септември

България Преди 3 часа

Като основни причини управителят на БНБ посочи инфлацията и енергийния шок

НЗОК призна, че е дала некоректни данни на КЗК

НЗОК призна, че е дала некоректни данни на КЗК

България Преди 3 часа

От касата обясняват, че грешката е възникнала заради дублиране на стойности по фактури

Завръщането на „Принца на мрака“: Подготвят биографичен филм за Ози Озбърн

Завръщането на „Принца на мрака“: Подготвят биографичен филм за Ози Озбърн

Любопитно Преди 3 часа

Една година след смъртта на Ози Озбърн семейството му работи активно по биографичен филм за рок легендата. Сценарият вече е готов, търси се режисьор, а синът му Джак разкри, че вече имат конкретен актьор предвид за главната роля

Вдигат минималната работна заплата до 660 евро за 2027 г.

Вдигат минималната работна заплата до 660 евро за 2027 г.

България Преди 3 часа

За 2028 г. прогнозният размер на най-ниското възнаграждение у нас е 680 евро, а за 2029 г. - 710 евро

ИИ извърши първата в света мозъчна операция в Лондон, спасявайки зрението на 48-годишен пациент

ИИ извърши първата в света мозъчна операция в Лондон, спасявайки зрението на 48-годишен пациент

Свят Преди 3 часа

Лондонски неврохирурзи извършиха първата в света успешна операция за отстраняване на мозъчен тумор с помощта на изкуствен интелект. Технологията анализира видео в реално време, за да предотврати фатални грешки и да спаси зрението на пациента

„Просто малко магия“: Сандра Бълок и Никол Кидман омагьосаха червения килим

„Просто малко магия“: Сандра Бълок и Никол Кидман омагьосаха червения килим

Любопитно Преди 4 часа

Холивудските звезди събраха погледите на премиерата на дългоочакваното продължение на култовата лента. Двете актриси заложиха на синхронизирани рокли без презрамки с високи цепки, демонстрирайки перфектна форма и неостаряващ стил

Големият обрат през септември: 5 зодии започват нов живот

Големият обрат през септември: 5 зодии започват нов живот

Любопитно Преди 4 часа

Междуличностната динамика във връзките е основна тема през този месец, докато се учим как да слушаме другите, същевременно отстоявайки себе си

Внимание, пенсионери: Промяна в датите за пенсиите през септември

Внимание, пенсионери: Промяна в датите за пенсиите през септември

България Преди 4 часа

Вижт екога започва и риключва изплащането на сумите от Български пощи