Минималната заплата за държавен служител става 340 лв.
Министерски съвет   
Източник: БГНЕС
2

Н а първото си заседание тази година Министерският съвет одобри промени в Наредбата за заплатите на служителите в държавната администрация, съобщи пресслужбата на кабинета.

С измененията минималните размери на основните месечни заплати на служителите, които не достигат новия размер на МРЗ за страната, определен от 1 януари т. г., стават 340 лв.

Минималните размери на основните месечни заплати на държавните служители, които не достигат определения със Закона за държавния бюджет за 2014 г. минимален размер за най-ниската длъжност, заемана от държавен служител, стават 360 лв.

От правителствената пресслужба съобщиха още, че МС предлага на Народното събрание да одобри промени в три закона, с които се облекчават администрирани режими.

С корекциите в Закона за енергията от възобновяемите източници се премахва изискването за вписване в регистър на лицата, извършващи дейности по монтиране, поддържане, ремонтиране и преустройване на съоръжения в енергийни обекти по чл. 24, т. 1 и 2 от закона.

Чрез предлаганите промени в Закона за енергийната ефективност ще се намали броят на изискваните документи, необходими при подаване на заявление за вписване в публичните регистри на Агенцията за устойчиво енергийно развитие (АУЕР) на лицата, извършващи дейности по обследването за енергийна ефективност, сертифицирането на сгради, изготвянето на оценка за съответствие на инвестиционните проекти и изготвянето на оценки за енергийни спестявания, както и на лицата, извършващи обследване за енергийна ефективност на промишлени системи. Проверката за изпълнението на изискванията на закона ще се извършва служебно - въз основа на наличните в АУЕР данни.

Приетите промени в Закон за допълнение на Закона за насърчаване на заетостта са в изпълнение на мярката по т. 225 от Плана за намаляване на регулаторната тежест на бизнеса, приет с Решение на Министерския съвет 808 от 8 октомври 2012 г.

Третият закон, в който се предлагат промени с цел облекчаване на бизнеса, е Законът за насърчаване на заетостта. В резултат на измененията ще отпадне необходимостта участниците в обществените поръчки да подават искания пред Изпълнителната агенция "Главна инспекция по труда" за получаване на удостоверения за наличие/липса на наложени от нея административни наказания за наемане на работа на незаконно пребиваващи чужденци през последните до 5 години.

Към момента подаването на искане става на място в изпълнителната агенция, в оригинал с мокър печат, а удостоверението се издава безплатно в срок от 3 дни и се получава лично. С предложените промени ще се създаде възможност възложителите на обществени поръчки, както и назначените от тях комисии за провеждане на процедурите за обществени поръчки, още в хода на разглеждане на документите, както и преди сключване на договори с изпълнителите на обществените поръчки, служебно да правят справка в публикувания на електронната страница на ИА "ГИТ" актуален публично достъпен списък на работодателите с наложени административни наказания за наемане на работа на незаконно пребиваващи чужденци.

Коментари 2
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

2 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Снимката е илюстративна

5 начина да разтоварите стреса на работа и да си починете

Любопитно Преди 20 минути

Стресът на работното място се отразява по много начини на нашето ежедневие

Борислав Сарафов

ВСС няма да образува производство срещу Борислав Сарафов

България Преди 1 час

В четвъртък ВСС ще гледа отстраняването на Иван Гешев

пазар

Гореща вълна, която се появява веднъж на 200 години, обхвана Южна Азия

Технологии Преди 3 часа

„Ако получа топлинен удар, ще бъда принуден да спра да шофирам, за да се възстановя“

Снимката е илюстративна

Астрономи регистрираха ново слънчево изригване от висок клас

Свят Преди 3 часа

След проверка е установено, че основният му поток не е насочен към Земята

Ердоган говори с Путин и Зеленски за "Каховка"

Ердоган говори с Путин и Зеленски за "Каховка"

Свят Преди 3 часа

Москва и Киев си размениха обвинения за разрушаването на стената на хидроенергийния язовир

НАТО праща още 500 войници в Косово

НАТО праща още 500 войници в Косово

Свят Преди 3 часа

Столтенберг: Поставихме допълнителен резервен батальон в повишена бойна готовност

Осемнайсет мигранти са открити мъртви в камион край София

Разбиха мрежа за трафик на мигранти в Германия и Румъния

Свят Преди 3 часа

По време на мащабната акция в Румъния, в района на Тимишоара, Арджеш и Арад, бяха претърсени жилища, в които са били настанени мигранти

"Някой ще бъде уволнен“: Бионсе танцува с дефектен тоалет (ВИДЕО)

"Някой ще бъде уволнен“: Бионсе танцува с дефектен тоалет (ВИДЕО)

Любопитно Преди 4 часа

Част от тоалета на дивата започна да се разпада по време на хореографията ѝ

Снимката е илюстративна

"Пирамида на времето": Германците строят нещо мащабно, което ще завърши през 3183 г.

Любопитно Преди 4 часа

Бетонни блокове, всеки от които тежи шест тона, се поставят на всеки 10 години

Назначиха Румен Спецов за директор на НАП

Назначиха Румен Спецов за директор на НАП

България Преди 4 часа

МС освободи Борис Михайлов от длъжността изпълнителен директор на Националната агенция за приходите

<p>Депутат от ГЕРБ за поискания имунитет: Заради развод е</p>

Даниел Александров за поискания имунитет: Заради развод е

България Преди 4 часа

Александров: Нищо от това не е вярно, стоя зад името си и всичко ще се докаже в съда

.

Какво да правим при земетресение?

България Преди 4 часа

МВР и Националният институт по геофизика, геодезия и география - БАН предоставят полезна информация на гражданите за превантивни действия в случай на сеизмичен трус

о

Пловдивчани излязоха от домовете си след земетресението

България Преди 5 часа

В момента изчакват да мине известно време, преди да се върнат обратно в апартаментите си

<p>Божанков: Избраха Пеевски заради &quot;Възраждане&quot;</p>

Явор Божанков: Избраха Пеевски заради "Възраждане"

България Преди 5 часа

Божанков: Искат да наложат със сила дневен ред, това няма да се случи

Снимката е илюстративна

Най-силната захапка: Мъж се спаси от смъртоносните челюсти на крокодил

Любопитно Преди 5 часа

Маркъс Макгоуън разтворил челюстите на влечугото, преди то да успее да се вкопчи още по-силно