Как ще изглежда световната икономика догодина?
Председателят на МВФ Кристин Лагард   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Кризата в еврозоната може да се задълбочи, ако не бъдат взети нови незабавни мерки от европейските лидери, се посочва в доклад на МВФ (IMF.org) относно световните икономически перспективи, публикуван в Токио преди заседанието на общото събрание на фонда и цитиран от Франс прес.

МВФ очаква по-голяма рецесия в еврозоната

за настоящата година, като свиването на БВП ще е от минус 0,4. За 2013 г. прогнозите са за по-ограничен растеж от 0,2% вместо прогнозираните през юли 0,7%.

Разбито по страни от еврозоната това ще рече:

Германия - най-голямата икономика в ЕС ще отчете растеж от 0,9% за 2012 г. и 2013 г.

Франция е по-близо до нулевия растеж, но избягва рецесията и тази година отчита ръст от 0,1% вместо очакваните 0,3%. Следващата година ръстът ще е 0,4% вместо очакваните 0,8%.

Рецесията ще се окаже по-сериозна в Италия, където икономиката ще с свие с минус 2,3% за 2012 г. и минус 0,7% за 2013 г.

В Испания свиването ще е 1,5% през 2012 г., а през 2013 г. ще бъде 1,3%, вместо прогнозираните само 0,7%.

Закъсалите страни от еврозоната, разчитащи на помощи, ще продължават да са в рецесия. В Гърция рецесията ще е 6% през настоящата година и през 2013 г. от 4%.

В Португалия рецесията ще е 3% през настоящата година и 1% през 2013 г.

Извън еврозоната, но в пределите на ЕС, МВФ предвижда за Великобритания растеж от минус 0,4% за 2012 г. и от 1,1% за 2013 г.

В доклада (вж. текста му в сайта на МВФ) се посочва, че въпреки политическия напредък, кризата в еврозоната се е влошила от пролетта насам.

Сред спешните действия се препоръчва страните, които имат нужда, да поискат ресурси, които са на разположение в спасителните фондове на еврозоната и от ЕЦБ, визирайки във втория случай Испания.

От съществено важно значение е на тези страни да се осигури достъп до рефинансиране на разумна цена, се подчертава в доклада на МВФ.

Рискът нововъзникващите икономики на страните от Централна и Източна Европа

да се заразят от кризата в еврозоната е ограничен, посочва още докладът.

МВФ предвижда растеж от 2% за икономиките от Централна и Източна Европа и от 2,6% за 2013 г. През юли МВФ прогнозира растеж за региона от 1,9% за 2012 г. и от 2,8% през 2013 г.

В категорията на нововъзникващите икономики от този регион МВФ включва и Турция, но изключва Словения, Словакия и Естония, които са част от еврозоната, както и Чехия, смятана за напреднала икономика.

Нововъзникващите икономики МВФ нарича накратко Нововъзникваща Европа, припомня Франс прес.

Миналата година регионът на Нововъзникващата Европа отчете растеж от 5,3 процента.

Разбито по страни от Централна и Източна Европа, в това число и Турция, прогнозите на МВФ са следните:

България - 1% за 2012 г. и 1,5% за 2013 г.

Румъния - 0,9% за 2012 г. и 2,5% за 2013 г.

Сърбия - минус 0,5% за 2012 г. и 2% за 2013 г.

Латвия - 4,5% за 2012 г. и 3,4% за 2013 г., като страната се надява до края на тази година да изпълни всички критерии от Маастрихт, за да може да влезе в еврозоната през 2014 г.

Турция - 3% за 2012 г. и 3,5% за 2013 г.

Литва - 2,7% за 2012 г. и 3% за 2013 г.

Хърватия - минус 1,1% за 2012 г. и 1% за 2013 г.

Полша - 2,4% за 2012 г. и 2,1% за 2013 г.

Унгария - минус 1% за 2012 г. и 0,8% за 2013 г.

Словакия - 2,6% за 2012 г. и 2,8% за 2013 г.

Естония - 2,4% за 2012 г. и 3,5% за 2013 г. През 2011 г. тя имаше впечатляващите 7,6% растеж.

Чехия - минус 1% за 2012 г. и 0,8% за 2013 г.

Словения - минус 2,2% за 2012 г. и минус 0,4% за 2013 г.

МВФ определя като отличници на региона - Латвия, Литва и Турция, за икономика тежка категория - Полша, а като по-скромни отличници - България и Румъния.

МВФ призова в своя доклад

САЩ да оздравят държавните си финанси,

но в краткосрочен план да бъдат умерени в мерките си, за да не навредят на крехкия икономически подем, предаде Франс прес.

В документа се предупреждава, че в краткосрочен план най-големият риск за икономиката на САЩ е кризата в еврозоната.

МВФ посочва още, че е намалила за 2013 г. на 2,1% прогнозите си за растежа на икономиката на САЩ срещу прогнозираните преди това 2,2%.

За 2012 г. прогнозата е за 2,2%, което е повишение в сравнение с досегашната прогноза. Тези данни съвпадат с данните на централната банка на САЩ, но не и с данните на Белия дом от юли, който прогнозира растеж за 2012 г. от 2,3% и за 2013 г. от 2,7%.

По отношение на региона на Латинска Америка и на Карибите растежът за 2012 г. се забавя и е от 3,2%, се казва в доклада. За догодина прогнозата е за 3,9% растеж.

Гигантът Бразилия например ще отчете за 2012 г. растеж от 1,5%, а догодина 4%, а Мексико - 3,8% за 2012 г. и 3,5% за 2013 г.

Фондът леко понижи прогнозите си за растежа на руската и китайската икономика. Понижение има в прогнозите и на друг икономически азиатски гигант - Индия.

За третата икономика в света - Япония - МВФ също понижи прогнозите си и предупреди за икономическо забавяне заради намаляване на помощите за възстановяване на страната от катастрофалното земетресение и последвалото го цунами от 11 март 2011 г.

Според доклада прогнозите за четирите страни са съответно:

Русия - 3,7% (вместо прогнозирани 3,9%) за 2012 г. и 3,8% (вместо прогнозирани досега 4%) за 2013 г.

Китай - 7,8% за 2012 г. и 8,2% за 2013 г., вместо прогнозираните досега съответно 8% и 8,5%.

Индия - 4,9% за 2012 г. и 6% за 2013 г.

Япония - 2,2% за 2012 г. и 1,2% за 2013 г.

Заради труса и цунамито японската икономика през 2011 г. се сви на 0,8%, но приемането на бюджет за възстановяването на страната на стойност над 200 млрд. евро даде стимул на икономиката в засегнатите зони.

Освен това с държавни средства се субсидираха покупките на икономични коли, за да се даде стимул и на автомобилния сектор, пострадал силно от стихията.

МВФ обаче излезе с мрачна прогноза за възстановяването на световната икономика от световната криза, като намали в доклада си прогнозите за нейния растеж й за 2012 г. и за 2013 г. на съответно 3,3 процента и на 3,6%, предаде Франс прес.

В доклада се предупреждава, че

безработицата ще се задържи висока на много места по света

Посочва се, че рисковете от влошаване на състоянието на световната икономика са нараснали и са значителни.

Ключововажният въпрос е дали световната икономика преминава само през нова зона на сътресения или настоящото забавяне може да се задържи за по-дълго, се казва в документа.

В доклада се посочва, че петролът с покачването на цените си поддържа растежа на страните износителки от Близкия изток и от Северна Африка, но там пък вносителите на петрол страдат заради несигурността, свързана с периода след Арабската пролет.

Като цяло регионът на Близкия изток и Северна Африка, простиращ се от Иран до Мавритания, ще бележи растеж от 5,3% през 2012 г.

БВП на страните износителки на петрол би трябвало да се увеличи на 6,6% срещу 3,9% през 2011 г. благодарение на отскока на либийската петролна промишленост, която беше спряла работа през 2011 г. по време на въстанието срещу Муамар Кадафи.

За сметка на това страните вносителки на петрол ще имат растеж от само 1,2% през 2012 г. срещу 1,4% през 2011 г. Това се дължи на политическата несигурност, последвала Арабската пролет и на нулевия растеж на техните основни търговски партньори.

За 2013 г. районът на Близкия изток и на Северна Африка ще отчете растеж от 3,6%, като 3,8% ще бъде растежът на страните износителки на петрол, а 3,3% на страните вносителки.

Сирия не влиза в сметките заради войната там.

В доклада се посочва, че рисковете за страните износителки на петрол са свързани най-вече с цената на петрола и световния растеж. Предупреждава се, че държавните разходи на тези страни са достигнали такива нива, че рязък спад на цените на петрола може да разтърси бюджетите им.

За страните с по-малко петрол или с никакъв петрол се посочва, че страдат от недостиг на туристи и на преки чужди инвестиции, предизвикани от несигурността и размириците, обхванали части от региона.

Прогнозите за растеж на икономиката някои от страните от региона на Близкия изток и Северна Африка са следните:

Иран - 0,9% за 2012 г. заради международните санкции.

Либия - 121,9% за 2012 г. и 16,7% за 2013 г. след свиване от 59,7% през 2011 г.

Иран - 10,2% през 2012 г. и 14,7% през 2013 г.

Саудитска Арабия - 6% през 2012 г. и 4,2% през 2013 г.

ОАЕ - 4% през 2012 г. и 2,6% през 2013 г.

Кувейт - 6,3% през 2012 г. и само 1,9% през 2013 г.

Судан, превърнал се във вносител на петрол след независимостта на Южен Судан, ще отчете свиване на икономиката с 11,2% за 2012 г.

Тунис - 2,7% за 2012 г. и 3,3% за 2013 г.

Египет - 2% за 2012 г. и 3% за 2013 г.

Още икономически и финaнсови новини - на Pariteni.bg

- Скъпи, нали очите ми са сини, като небето? - Ъхъ. - И устните ми са алени, като рози! - Ъхъ. - Ах, колко обичам,…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Забравете за леглото: 9-те най-горещи места за секс

Забравете за леглото: 9-те най-горещи места за секс

Любопитно Преди 9 минути

Нуждаете се от вдъхновение? Ето някои от най-горещите и креативни места за секс

Издирвана жена открита в „кралство“ насред шотландска гора

Издирвана жена открита в „кралство“ насред шотландска гора

Свят Преди 12 минути

Самопровъзгласено Кралство Кубала твърди, че е изгубено еврейско племе, дошло да си върне земи, „отнети преди 400 години“, и отказва да признава местните закони

Мистериозно огнено кълбо освети небето над Япония

Мистериозно огнено кълбо освети небето над Япония

Любопитно Преди 26 минути

„Беше като да настъпи ден посред нощ. За миг не знаех какво става и останах напълно смаян“

С нови директори учебната година започват 251 училища у нас

С нови директори учебната година започват 251 училища у нас

България Преди 26 минути

През юли бяха проведени два етапа на конкурси

Израел одобри плана за превземането на Газа

Израел одобри плана за превземането на Газа

Свят Преди 31 минути

Министърът на отбраната Израел Кац нарече операцията "Колесниците на Гидеон II"

<p>Топ 3 най-дразнещи черти на всяка зодия</p>

Топ 3 най-дразнещи черти на всяка зодия

Любопитно Преди 58 минути

Вижте кои са вашите

Още една звезда от „Никога повече“ обвини Джъстин Балдони в тормоз

Още една звезда от „Никога повече“ обвини Джъстин Балдони в тормоз

Свят Преди 1 час

24-годишната Изабела Ферер, която играе младата Лили във филма, вече е въвлечена в съдебната буря

<p>Най-малките&nbsp;и опасни врагове на човечеството: Комарите</p>

Летните болести, пренасяни от комари: Денга, чикунгуня и западнонилска треска

Свят Преди 1 час

Ако климатичните прогнози се сбъднат, до 2060 г. разпространението на тези вируси на континента може да се увеличи петкратно

Илон Мъск

"Уолстрийт Джърнъл": "Мъск изостави плановете си за нова политическа партия

Свят Преди 1 час

Изпълнителният директор на "Тесла" и "СпейсЕкс" похарчи близо 300 милиона долара през 2024 г., за да помогне на Тръмп и други републиканци да бъдат избрани

Остин Бътлър героично защити Зоуи Кравиц от пчела на червения килим (СНИМКИ)

Остин Бътлър героично защити Зоуи Кравиц от пчела на червения килим (СНИМКИ)

Любопитно Преди 1 час

Любопитното е, че това е вторият път, когато актьорът има подобен „пчелен инцидент“ на червен килим

Правителството даде съгласие за преназначаване на началника на НСО

Правителството даде съгласие за преназначаване на началника на НСО

България Преди 1 час

Предложението беше внесено от премиера Желязков за обсъждане на заседанието на МС в сряда

Кой уши костюма на Зеленски за срещата с Тръмп

Кой уши костюма на Зеленски за срещата с Тръмп

Свят Преди 1 час

Малка промяна в облеклото на президента - разрез на гърба, доближаващ го до цивилен костюм - бе замислена като символ на надежда за мир

Караджов: Целта ни е да превърнем жп превоза в гръбнак на обществения транспорт

Караджов: Целта ни е да превърнем жп превоза в гръбнак на обществения транспорт

България Преди 1 час

Секторът страда от десетилетия от остро недофинансиране и непровеждане на реформи, отбеляза министърът на транспорта и съобщенията

Борисов: Тръмп много майсторски изигра картите си с европейските държави и Украйна

Борисов: Тръмп много майсторски изигра картите си с европейските държави и Украйна

България Преди 2 часа

Стигна му куражът да заложи авторитета си и да направи срещата с Путин, коментира лидерът на ГЕРБ

Смениха шефа на полицията в Кюстендил

Смениха шефа на полицията в Кюстендил

България Преди 2 часа

Това е станало със заповед от главния секретар на МВР

Предупреждение за изневеряващите двойки: Крис Мартин запазва камерата за целувки на Coldplay

Предупреждение за изневеряващите двойки: Крис Мартин запазва камерата за целувки на Coldplay

Любопитно Преди 2 часа

Крис Мартин не се отказва от традицията с камерата за целувки, въпреки скандала