Европейската комисия (ЕК) ще предложи днес регулаторните органи за справяне с финансово затруднените банки да имат по-големи правомощия, предаде Ройтерс.
Това е стъпка към банковия съюз, за който настоява Европейската централна банка (ЕЦБ) и който трябва да гарантира бъдещето на еврозоната.
Предложението ще съдържа по-тясно координиране между страните и органите. Целта е
загубите на затруднените банки да бъдат поемани от техните акционерите и кредитори
и така да се избегне хаос като този след срива на американската инвестиционна банка "Леман брадърс" през 2008 г.
Малко вероятно е обаче законът за влезе в сила преди 2014 г.
Това е прекалено късно за Испания, на която може да й се наложи да поиска спасителна финансова помощ, ако не успее да рефинансира затруднените си банки.
Проектът от 156 страници на Европейската комисия предлага да бъдат дадени правомощия на контролните органи да налагат загуби на притежателите на акционерите и кредиторите на банките, така че данъкоплатците да не бъдат засягани.
Европейската комисия се надява, че по-здравите връзки между схемите за прекратяване на дейност в ЕС ще бъдат, според официален представител, "ембрион" за един спасителен фонд, с който да се закриват или спасяват части от дейността на затруднени банки, което е важна част от предложението на президента на ЕЦБ Марио Драги.
Законът ще въведе режим за несъстоятелност на банките в ЕС
Страните от съюза ще трябва да се подготвят за фалит на банки, като събират пари чрез годишен банков налог, който ще бъде използван за спешни заеми или гаранции.
Очаква се днешното предложение да предвижда създаването на национални фондове на стойност един процент от депозитите.
Парите ще покриват както постепенното закриване на дадена банка, така и спешни плащания на разтревожени притежатели на депозити.
Това би означавало, че фондовете за подпомагане в еврозоната след 10 години би трябвало да разполагат със 70 млрд. евро в брой, както и ангажименти на страните за вноски, според оценки на Европейската комисия.
Цифрата се повишава до 100 млрд. евро за 27-те страни от ЕС.
Повече икономически и бизнес новини в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!