България към ЕС: Не сме в икономически риск
Източник: БГНЕС

На заседанието на Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН) тази вечер България е поставила под съмнение уместността от присъствието си в т. нар. сив списък на ЕК от държави, "намиращи се в зона на икономически риск".

В декларация,

внесена към документите от работата на Съвета по точката за доклада на ЕК за Механизма за ранно предупреждение, нашата страна посочва, че забавянето на публикуването на първия доклад за механизма не предоставя възможност за адекватна дискусия в рамките на Съвета, преди Европейския съвет през март.

Отбелязва се, че докладът идва преди датата на публикуване на годишните данни за 2011 г., които, ако бъдат взети предвид, ще дадат напълно различна картина за повечето държави в ЕС.

Не сме убедени, че икономическият прочит на таблицата с показатели в нашия случай отразява в достатъчна степен препоръките на Европарламента и смятаме, че ролята на допълнителни показатели като производителност на труда, търговски обороти, приток на преки частни инвестиции и нетният външен дълг трябва да бъдат допълнително взети предвид, за да се осигури по-прецизно тълкуване наосновните показатели, посочени в доклада, пише в декларацията.

Страната ни не приема, че следва да бъде предмет на задълбочен анализ, тъй като текущата сметка е в излишък още през 2011 г. и на основание на есенните прогнози на ЕК от 2011 г. този излишък ще бъде поддържан и за 2012-2013 г.

Пазарният дял на българския износ расте за целия период, обхванат от таблицата с показатели, което е в подкрепа на растящата конкурентоспособност на икономиката.

България привлича над средното за ЕС чуждестранен капитал

като дял от БВП през 2010 и 2011 г. Увеличението на производителността на труда в България се нарежда на второ място сред най-високите в ЕС (само след Естония). Динамиката на разходите за труд на единица продукция през 2010 г. не е резултат от увеличение на средната работна заплата в икономиката, а е свързана с продължаващото преструктуриране на икономиката към сектори с висока добавена стойност.

Номиналните разходи за труд на единица продукция се очаква да спаднат под прага от 12% през 2012 г.

Задлъжнялостта на частния сектор в случая на догонваща икономика като България не е причина за безпокойство, тъй като до голяма степен се дължи на приток на преки чуждестранни инвестиции (с дял 62,5% към края на септември 2011 г.), пише в декларацията.

Нашата страна настоява, че нетният външен дълг е по-добър показател за потенциална уязвимост, като в нашия случай той е относително нисък, в сравнение с други страни от ЕС.

Тези нещя следва да бъдат отразени в икономическия прочит на таблицата с показатели, което доказва, че България няма устойчиви дисбаланси, които будят тревога.

По повод подготовката на Европейския съвет на 1 март и във връзка с участието в Пакта "Евро плюс", България декларира, че координацията на данъчните политики ангажира държавите в ЕС да започнат структуриран диалог по въпросите от данъчната политика, по-специално с цел да се осигури обмен на добри практики, избягване на вредни данъчни практики, както и предложения за борба с данъчните измами и отклонението от данъчно облагане. България отново подчертава, че

прякото данъчно облагане остава в компетентността на всяка отделна държава в ЕС.

По-рано този месец бе съобщено, че ЕК е съставила "черен списък" на страните в ЕС, които са най-уязвими на икономически и социални сътресения, в който попадат Италия, Испания, Унгария и Кипър.

Оценката се прави въз основа на десет ключови икономически показателя, сред които размер на държавните средства и дългове, макроикономическата ситуация и динамиката на нейноторазвитие, цената на работната сила, данъчната система, социалните гаранции. Основната задача на изследването е да определи за всяка от страните в ЕС степента на риск от макроикономически дисбаланс.

Така нареченият сив списък включва Великобритания, Франция, Белгия, България и Словения. Тези страни се разглеждат като "намиращи се в зона на икономически риск".

Оповестяването на двата списъка бе първият доклад за Механизма за ранно предупреждение, отнасящ се до предотвратяването и коригирането на макроикономически дисбаланси.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Строят специален стадион в Мадрид за края на световното турне на Шакира

Строят специален стадион в Мадрид за края на световното турне на Шакира

Любопитно Преди 43 минути

Това ще бъдат първите концерти на звездата в Испания от осем години

Битка за живот: Спасяват заседнал кит край германското крайбрежие

Битка за живот: Спасяват заседнал кит край германското крайбрежие

Свят Преди 1 час

Първоначалните данни сочат, че става дума за гърбат кит

Зеленски предупреди: Русия гради станции за далекобойни дронове в Беларус

Зеленски предупреди: Русия гради станции за далекобойни дронове в Беларус

Свят Преди 3 часа

Украинският президент се позова на данни от разузнаването и разпореди спешно информиране на западните партньори за плановете на Москва да използва съседната страна за нови атаки

След заплахи от Техеран: Тръмп отлага военните удари срещу иранските електроцентрали

След заплахи от Техеран: Тръмп отлага военните удари срещу иранските електроцентрали

Свят Преди 4 часа

Американският лидер удължи и крайния срок за отваряне на Ормузкия проток

Вечер на адреналин, блясък и мощни коли: Palms Bеt в сърцето на FAST & FURIOUS ‘26

Вечер на адреналин, блясък и мощни коли: Palms Bеt в сърцето на FAST & FURIOUS ‘26

Любопитно Преди 4 часа

Гостите бяха посрещнати от впечатляваща автомобилна селекция, която още с пристигането зададе настроението на вечерта

,

Три язовира у нас преливат, други девет са почти пълни

България Преди 4 часа

Язовир „Асеновец", „Пчелина" и „Панчарево" са достигнали максималния си капацитет, а от министерството започнаха контролирано изпускане на водоемите „Студена", „Тракиец" и „Ахелой"

Руската ПВО свали самолета на популярен блогър край Москва, обърка го с дрон

Руската ПВО свали самолета на популярен блогър край Москва, обърка го с дрон

Свят Преди 4 часа

Авиационният блогър Павел Кошкин и неговият спътник Вадим М. са били разстреляни, докато летели с малък самолет в Московска област при сериозна грешка от страна на Кремъл

.

Гърция купува система за ПВО и ще модернизира изтребителите F-16

Свят Преди 5 часа

Атина очаква и ракетните системи за новия отбранителен купол „Щитът на Ахил“

Кели Озбърн се раздели с годеника си Сид Уилсън

Кели Озбърн се раздели с годеника си Сид Уилсън

Свят Преди 5 часа

Двойката тихомълком е прекратила годежа си само седем месеца след като 49-годишният музикант от Slipknot предложи брак на Кели