Бедните в България ще стават още по-бедни
Източник: Петко Налбантов, БГНЕС
Ст товната банка и МВФ съобщават, че икономическата криза се отразява пагубно на борбата срещу бедността.

Източна Европа и Централна Азия са засегнати от нова вълна на бедност, алармират експерти.

Според новото издание на съвместния доклад на Световната банка и МВФ "Световен мониторинг" икономическата криза се отразява негативно на няколко от обявените от ООН главни цели на хилядолетието – сред тях са целите, свързани с глада, здравето на майките и децата, равнопоставеност на жените, достъп до чиста вода и контрол върху заразните болести.

Най-тежко засегната обаче е борбата срещу бедността; като последица от икономическата криза през 2015 г. в света ще има 920 млн. души, живеещи под прага на бедността - с 53 млн. повече от поставената цел, каза заместник-изпълнителният директор на МВФ Мурило Португал:

"Тази криза увеличи страданието на милиони хора по света. Абсолютният брой на тези, живеещи в крайна бедност, със сигурност е нараснал с десетки милиони."

Назад вместо напред

Световните региони са засегнати от кризата в различна степен.

Данните в доклада на Световната банка и МВФ сочат, че държавите със средни доходи в Източна Европа и Централна Азия няма да успеят да намалят нивата на бедността до желаните цели.

Това се отнася както до групата на тези, живеещи с по-малко от 1,25 долара на ден, така и до групите на тези, живеещи с по-малко от 2 долара на ден, и 5 долара на ден.

По време на брифинг вице-президентът на Световната банка за Европа и Централна Азия Филип льо Уеру посочи, че регионът е най-тежко засегнатият от икономическата криза, а възстановяването му ще е най-бавно, с негативни последици за благосъстоянието:

"Растящата безработица хвърля в нова бедност цели семейства и задълбочава нищетата на тези, които бяха бедни и преди кризата. Броят на бедните и социално слабите през 2009 г. се е увеличил с около 13 млн. вместо да намалее с 15 млн. души, както се очакваше преди започването на кризата", каза вице-президентът.

Българите да му мислят

40 млн. души в Източна Европа и Централна Азия живеят с по-малко от 2,50 долара на ден, а 160 млн. с по-малко от 5 долара на ден.

Безработицата в региона през 2009 г. е била почти 10% в трите държави-членки на ЕС в Прибалтика, в Унгария, Словашката република и Турция.

Според доклада на двете международни институции безработицата в държавите с валутен борд е значително по-голяма от тази в държавите със свободен валутен обмен.

В държавите с валутен борд в региона средното увеличение на безработицата е с 1,7%, в държавите със свободен валутен обмен – с 0,4%.

В България безработицата продължава да расте и през 2011 г. ще е над 9%, водейки до ново значително намаляване на доходите.

Допълнително намаляване на доходите в България идва от намаляване на заплащането, както и от замразяване на заплатите. Растежът на заплатите в страната се е забавил с 5%.
- Толкова години сте женени, а колкото пъти ви срещна, винаги се държите за ръка. Възхищавам се на любовта ви! - Ако я пусна, веднага…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Зеленски е "готов да продължи напред" с плана на САЩ за прекратяване на войната

Зеленски е "готов да продължи напред" с плана на САЩ за прекратяване на войната

Свят Преди 6 часа

По думите му, Русия действа "цинично", нанасяйки удари по Украйна по време на мирните преговори

Ердоган предлага Истанбул за мирни преговори между Русия и Украйна

Ердоган предлага Истанбул за мирни преговори между Русия и Украйна

Свят Преди 6 часа

Той взе участие по видеоконферентна връзка в среща с лидерите от „Коалицията на желаещите“

<p>Доналд Тръмп: Съвсем близо сме</p>

Доналд Тръмп за края на войната в Украйна: Съвсем близо сме

Свят Преди 8 часа

Той присъства на събитие в Белия дом

Съоснователят на "Лукойл" е продал своя дял в компанията

Съоснователят на "Лукойл" е продал своя дял в компанията

Свят Преди 8 часа

69-годишният Федун стана един от най-богатите хора в Русия по време на хаотичната приватизация през 90-те години на миналия век

<p>Радев: Нарушаването на върховенството на правото подкопава устоите на демокрацията</p>

Румен Радев: Нарушаването на върховенството на правото подкопава устоите на демокрацията

Свят Преди 8 часа

Радев се срещна с председателя на Федералния конституционен съд на Федерална република Германия

Беларуският опозиционер Николай Статкевич е върнат в затвора

Беларуският опозиционер Николай Статкевич е върнат в затвора

Свят Преди 8 часа

Статкевич беше част от група от 52 политически затворници, освободени на 11 септември след преговори с Вашингтон

<p>Папамобилът на Франциск става мобилен здравен център&nbsp;</p>

Папамобилът на Франциск става мобилен здравен център за Газа

Свят Преди 9 часа

Мобилната клиника ще влезе в Газа веднага щом е възможно, каза на пресконференция генералният секретар на "Каритас" Алистър Дътън

Приключи протестът срещу насилието над жени в София

Приключи протестът срещу насилието над жени в София

България Преди 9 часа

Протестът беше организиран от колектив "Феминистки мобилизации" по повод Международния ден за елиминиране на насилието над жени

Макрон: Най-сетне има шанс за постигане на реален напредък към мир в Украйна

Макрон: Най-сетне има шанс за постигане на реален напредък към мир в Украйна

Свят Преди 9 часа

"Украйна имаше своя опит с неспазени обещания при поредицата руски агресии, затова солидните гаранции са необходимост", подчерта Макрон

Двама загинаха в тежка катастрофа край Шуменско

Двама загинаха в тежка катастрофа край Шуменско

Свят Преди 9 часа

Над 70 хил. са установените нарушения от началото на годината до края на октомври по пътищата в област Шумен

<p>Бюджет 2026: ЕК вижда риск за България</p>

ЕК предупреди за риск от несъответствие на бюджетните планове на България за 2026 г. с фискалните изисквания на ЕС

Свят Преди 10 часа

От 2024 г. всяка страна трябва да подготвя многогодишен фискален план с определена траектория на разходите

<p>Нови арести за&nbsp;обира на века в Лувъра</p>

Нови арести за обира на века в Лувъра, още четирима са задържани

Свят Преди 10 часа

Всички задържани са от парижкия регион

Коментар на Русия за мирния план в Украйна: "Твърде много непонятни неща" - Лавров

Коментар на Русия за мирния план в Украйна: "Твърде много непонятни неща" - Лавров

Свят Преди 10 часа

Стремежът Тръмп да спре бързо кръвопролитието заслужава поощрение, но във всички "спрени" от него конфликти до момента не са засегнати техните основни причини, каза Лавров

Свободата да получиш пратката си, когато искаш

Свободата да получиш пратката си, когато искаш

Преди 11 часа

Как автоматизираните доставки променят ежедневието ни – повече време, по-малко стрес

Почина младежът, наръган с нож в София

Почина младежът, наръган с нож в София

България Преди 11 часа

По случая са арестувани трима украински граждани

<p>Кога ще чуем първите коментари на ЕС за мирните усилия в Украйна</p>

Първи реакции от външните министри на ЕС за усилията за мир в Украйна - кога да ги очакваме

Свят Преди 11 часа

Министрите ще разговарят за последните положителни развития след консултациите между страните от Г-20