Въпреки кризата, през 2010 г. българските семейства са успели да увеличат финансовите си активи със значителните 12%, сочи анализ на "УниКредит" за финансовото богатство на домакинствата в Централна и Източна Европа (ЦИЕ), в частта за България.
В последните месеци се наблюдава тенденцията домакинствата с по-големи депозити да продължават да увеличават размера им, докато
тези с по-малки спестявания са ги изтеглили.
Така се стига до значителна концентрация на спестяванията сред малка група домакинства и, според данни на БНБ, в края на 2010 г. 68% от всички спестявания са държани в само 4,8% от общия брой банкови сметки на граждани.
Една от възможните причини по-малко заможните домакинства да посегнат на спестяванията си, според анализаторите на "УниКредит", е, че те чувстват по-силно ефектите от нарастващата инфлация – индексът на потребителските цени нарасна с 5,6% на годишна база през март.
Покачващите се цени на храните би трябвало да се усетят най-силно, тъй като, според данни на НСИ за последното тримесечие на 2010 г., 36,5% от разходите на средното домакинство са предназначени за храни и напитки.
Други показатели за влошаващите се финанси на средното домакинство са
намаляващите доходи на глава от населението,
които отчитат спад от 3,7% на годишна база през четвъртото тримесечие на 2010 г., докато безработицата се увеличава значително през 2010 г., достигайки нива над 10%, където се очаква да остане и през настоящата година, се посочва в анализа.
"И през следващите две години българите ще продължат да спестяват в депозити", прогнозира Милен Касабов, Старши икономист на "УниКредит Булбанк". Според него в обозримо бъдеще, банковите депозити би трябвало да запазят и дори да разширят в известна степен доминиращата си роля във финансовите активи на домакинствата.
В края на 2010 г. на депозитите се е падал дял от близо
73 на сто от финансовото богатство на домакинствата
и очакванията са този процент да се запази и дори да се увеличи минимално през тази и следващата година.
Причините българите да предпочитат депозитите като форма за спестяване е, че са на практика безрисков финансов инструмент, който, благодарение на конкуренцията между банките, предлага все по-привлекателни нива на доходност.
От страна на
задлъжнялостта на домакинствата,
2010 г. ще бъде запомнена като единствената година в последното десетилетие с отчетен спад, макар и минимален, след като през 2009 г. този показател остана почти без промяна. Така след години на бързо натрупване на задължения и коефициент на задлъжнялост (съотношението на финансовата задлъжнялост към финансовите активи на домакинствата), приближаващ 70% през 2008 г., тенденцията се преобърна през следващите две години, като съотношението се понижи до текущите нива - близо до 55%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!