Къде е най-изгодно да си държим парите
Източник: ЕПА/БГНЕС

Банковите депозити продължават да намаляват доходността си заради лихвите, които стават все по-ниски.

Последните данни на БНБ показват, че средната лихва по целия портфейл от левови депозити на домакинствата към март е 4,7% при 5,6% година по-рано.

Според финансовите анализатори доходността продължава да пада и през април и май, което означава около 1,5% доходност за петмесечието.

На множеството мнения за края на кризата, населението реагира със засилване на спестовността, отбелязват експертите. Свободният паричен ресурс и предпазливостта на кредитополучателите позволява на банките да свалят лихвите.

Инвестиционното сребро (стандартизирани монети и кюлчета)

е лидер на българския пазар за петмесечието.

При цена 41 лв. за тройунция (31,1 грама) на 3 януари т.г. към момента цената му е 48,40 лв., което означава 18% доходност, показва статистиката на експерти от първата златна борса у нас.

Тази висока за българския инвестиционен пазар възвращаемост е въпреки спада в цената на белия метал през май месец. Според специалистите това е техническа корекция, която позволява на дългосрочния инвеститор да закупи все още подценено сребро.

С оглед на големия ръст в цената на суровината и ограничаване на масовото включване на спекуланти на COMEX-пазара (пазара на деривативи) бяха удвоени марджините (депозираните обезпечения).

Например, за да се поддържа позиция от 100 долара в сребро преди бяха необходими 5 долара депозит, сега вече депозитът е 10 долара, обясняват експертите.

Според тях това накара част от спекулантите, които нямат налични ресурси или пък такива, които нямат трайни интереси към ценния метал, да преоценят позициите си и да се изтеглят от пазара.

В резултат се увеличи предлагането на благородния метал, което пък намали цената му. По данни на Tavex.bg интересът към среброто се запазва.

Добра доходност за петте месеца е реализирало и златото

Стартирало в началото на годината с цена 2067 лв. за тройунция, а към края на май цената му е 2108 лв., което е ръст от 2%. Златото запазва трайна тенденцията си на поскъпване, след като през 2010 г. поскъпна с около 30%.

Влагането на пари в ценни книжа, търгувани на Фондовата борса, също е доста опасно, защото от началото на годината на всеки 100 лева инвеститорът е загубил 1,45%, пресметнато през основния индекс на борсата - Софикс, отбелязват експертите.

Инвестиралите в долари са загубили 4,4% от парите си, защото американската валута е намалила стойността си спрямо лева от 1,4536 лв. в началото на годината до 1,3901 лева към 23 май, казват дилърите.

Заложилите на

швейцарския франк, считан за най-стабилната валута в света,

са запазили книжната стойност на парите си, но не са преборили с инфлацията, коментират валутни дилъри.

За петте месеца от началото на годината цената на франка в лева почти не се променила - от 1,5698 лв. - на 1,5675 лева.

Сериозен спад има и при доходността от инвестициите в жилищни имоти, чиито цени, вследствие на кризата, продължават да падат.

Средната офертна цена на тристаен апартамент в началото на годината в софийския квартал "Гео Милев" е паднала от 94 000 евро на 89 500 евро, като отрицателната доходност за периода е от 5%.

В квартал "Изток" на София цената на апартаментите се е сринала с 10,5 на сто, а в "Лозенец" - с 4%, твърдят брокерите.

Спадът в доходите на средната класа е

намалило и търсенето на апартаменти под наем

В "Лозенец" средният наем на тристаен апартамент е паднал от 485 евро на 440 евро - спад от над 8%.

В панелните предградия на София цените продължават да намаляват. Например в столичния квартал "Овча купел" само за няколко месеца наемът за тристаен апартамент е паднал от 250 на 200 евро. 

-Какво място бихте искали да заемате в нашата компания след няколко години? -Искам да заемам такова място, от което никой не вижда монитора на компютъра…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Протести обхванаха Сърбия: Искат избори

Протести обхванаха Сърбия: Искат избори

Свят Преди 3 часа

Протестиращите се събраха пред сградата на старата жп гара в сръбската столица

Тръмп за Макрон: Първо се увери, че вратата е затворена

Тръмп за Макрон: Първо се увери, че вратата е затворена

Свят Преди 3 часа

Тръмп заяви още, че и руският президент Владимир Путин, и президентът на Украйна Володимир Зеленски са упорити

Започват реформа на детското правосъдие в България

Започват реформа на детското правосъдие в България

България Преди 4 часа

Лицата на отчет към детска педагогическа стая, малолетни и непълнолетни, са 8430

Моторист загина след катастрофа във Варна

Моторист загина след катастрофа във Варна

България Преди 5 часа

Кола отнела предимството му

Катастрофа, огромно задръстване на АМ "Тракия"

Катастрофа, огромно задръстване на АМ "Тракия"

България Преди 6 часа

Сблъскали са се два автомобила, единият е бил с ремарке

Върховният съд на САЩ разреши на Тръмп да отнеме защитения статут на стотици хиляди имигранти

Върховният съд на САЩ разреши на Тръмп да отнеме защитения статут на стотици хиляди имигранти

Свят Преди 7 часа

Републиканците имат мнозинство във Върховния съд след предишния мандат на Тръмп

Спряха сина на Джевдет Чакъров на границата

Спряха сина на Джевдет Чакъров на границата

България Преди 8 часа

Чакъров-младши не е бил задържан

Звукът от променящото се магнитно поле на Земята е незабравим ужас

Звукът от променящото се магнитно поле на Земята е незабравим ужас

Любопитно Преди 9 часа

Преди около 41 000 години магнитното поле на Земята се е преобърнало рязко

Брутално убийство на 14-годишно момиче разтърси Италия

Брутално убийство на 14-годишно момиче разтърси Италия

Свят Преди 9 часа

Убийството на Мартина е водеща тема в италианските медии

Паника във въздуха: Пътник влачи стюардеса по пътеката на самолет, ФБР се намеси

Паника във въздуха: Пътник влачи стюардеса по пътеката на самолет, ФБР се намеси

Свят Преди 9 часа

24-годишният Джулиъс Джордан Пристър от Канзас е арестуван и обвинен в нападение над член на екипажа по време на полет

Гърция пропищя за българска имотна измама

Гърция пропищя за българска имотна измама

Свят Преди 9 часа

Придобиването на имот в Северен Кипър е подсъдимо, съгласно европейското законодателство

<p>Какво е да си съсед на&nbsp;Меган Маркъл и принц Хари?</p>

Съседите на Меган Маркъл разкриха как се държи тя

Любопитно Преди 10 часа

„Тя култивира много контролиран образ. Гледа внимателно всяка поява, всяка дума, всеки жест“

Истинската причина Джейн Остин никога да не се омъжи

Истинската причина Джейн Остин никога да не се омъжи

Любопитно Преди 10 часа

Най-спорната хипотеза предполага, че Джейн Остин не се е омъжила, защото е била привлечена от жени

Природният газ поевтинява през юни

Природният газ поевтинява през юни

България Преди 10 часа

Регулаторът утвърди цената

Медийна буря и кибератаки срещу проекта "Черна писта"

Медийна буря и кибератаки срещу проекта "Черна писта"

България Преди 10 часа

Платформата, свързана с проекта, отбелязва рекордни посещения, а интересът към нея продължава да расте

Поддръжниците на Ахмед Доган създават нова партия

Поддръжниците на Ахмед Доган създават нова партия

България Преди 10 часа

На срещата е и самият Ахмед Доган