Европейската комисия е уведомена с писмо от министър Добрев за намеренията на България да изгражда нова ядрена мощност в АЕЦ "Козлодуй", съобщи Любен Маринов, изпълнителен директор на проектната компания "АЕЦ "Козлодуй"- Нови мощности".
Ръководствата на АЕЦ "Козлодуй" и нейната дъщерна компания представиха резултатите от дейността си за 2012 г. на годишна среща с медиите.
В отговор на въпрос Маринов уточни, че това е станало в ранната есен на 2012 г. след доклад на компанията, съгласувано с нейния собственик - АЕЦ "Козлодуй", внесен в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.
Въпреки твърде ранния етап, на който се намира развитието на проекта за изграждане на Седми блок, решихме, че е необходимо да уведомим ЕК като отговорен член на Европейския съюз, допълни Маринов.
Той разясни задължението на страната ни по договора "Евроатом", съгласно който трябва да уведомим ЕК за намерението си да изграждаме нова ядрена мощност. Комисията взема мнение и изразява становище по намерението, което не е задължително за страната, дори да е отрицателно, посочи изпълнителният директор на проектната компания.
Единственият законен орган, който може да издаде или не издаде разрешение за изграждане на Седми блок, е Агенцията за ядрено регулиране, подчерта Любен Маринов.
В момента изпълнението на проекта за Седми блок е на етап предпроектни проучвания,
посочи той. Възложено е изготвянето на технико-икономически анализ, който да обоснове необходимостта от изграждане на нова ядрена мощност в българската атомна централа и евентуално да даде основания на правителство за вземане на окончателно решение.
Сключени са договори за проучване и обосноваване избора на площадка за новия блок, както и за оценка на въздействието върху околната среда, включително в трансграничния район и върху защитените територии в близост.
Общо за работата по предпроектните проучвания ще бъдат дадени приблизително 7 млн. лева, които със задължителните държавни такси за разрешения могат да достигнат 8 млн. лева, отбеляза Маринов.
На въпрос за цената на изграждането на Седми блок евродепутатът Владимир Уручев, който е член на Съвета на директорите на АЕЦ "Козлодуй", коментира, че е трудно да се отговори на този въпрос, защото има базисна цена на реактора, както и крайна цена на построеното и пуснато в действие с всички необходими съоръжения.
В момента базисната цена е около 2 милиарда евро за 1000 мегавата, но тъй като нов реактор в страната ще бъде изграден във второто десетилетие на века, тя може да достигне 3 милиарда евро заради повишаване цените на изходните суровини, допълни той.
Според Александър Николов, Седми блок в АЕЦ "Козлодуй" би струвал поне с 1 милиард евро по-малко от крайната цена на ядрена мощност, построена на всяко друго място в
страната.
Продължаване срока на експлоатация на 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй",
повишаване топлинната мощност на двата реактора на 104 процента и изграждането на нова ядрена мощност са трите основни инвестиционни проекта, по които ще работи екипа на атомната централа през 2013 г., заяви изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Валентин Николов.
По първия проект консорциумът от руската компания "Росенергоатом" и френската "Електрисите дьо Франс" работи върху комплексното обследване и оценка на остатъчния ресурс на оборудването и съоръженията на двата 1000-мегаватови блока на атомната централа, посочи Николов.
Предстои да се подготви програма за подготовка за удължаване на срока на експлоатация на двата блока, посочи той. След съгласуване на програмата с АЯР ще се пристъпи и към изготвяне на конкретен инвестиционен план за дейностите, които трябва да се извършат по модернизация на Пети и Шести блок и който трябва да е готов до края на годината.
Общо за програмата ще са необходими над 200 милиона евро, но окончателната цена ще бъде ясна при представяне на инвестиционния проект, уточни той в отговор на въпрос.
Започнала е работа за повишаване топлинната мощност на двата блока, което най-общо е свързано с удължаване на горивните кампании на двата реактора.
Владимир Уручев подчерта, че продължаването на срока на експлоатация на двата 1000-мегаватови реактора трябва да бъде първа и основна задача на енергетиката, икономиката и политиката на национално ниво.
Ако не удължим живота на блоковете, никакви енергийни и икономически сметки няма да успеем "да вържем" и тогава ще е безпредметно да говорим за нови мощности, заяви той.
Още икономически новини на Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!