Български милиони в глобална схема за укриване на данъци
Източник: БГНЕС

Н евиждана по размери схема за укриване на данъци е била разкрита при разследване на журналисти от 49 страни, започнато от френския вестник "Монд".

Според данните от разследването схемата е действала в "Ейч Ес Би Си прайвът банк" (HSBC Private bank) - швейцарския филиал на британската банка "Ейч Ес Би Си"(HSBC) - втората по големина банка в света.

"Монд" твърди, че от централата на институцията в Лондон не само са знаели, но са и насърчавали укриването на данъци.

Според разследващите през сметки в "Ейч Ес Би Си" Женева са прехвърлени 180,6 милиарда евро на повече от 100 хиляди клиенти и 20 хиляди офшорни компании

Данните са за периода от 9 ноември 2006 г. до 31 март 2007 г. Този период отговаря на цифровизираните архиви, откраднати от "Ейч Ес Би Си прайвът банк" от Ерве Фалчиани, бивш служител на банката.

Т.нар. "Суислийкс" е най-голямото изтичане на банкова информация в историята. Директор на "Ейч Ес Би Си" в този период е Стивън Грийн, който по-късно е удостоен с благородническа титла и става министър на търговията и инвестициите в правителството на Дейвид Камерън.

На 28 януари 2014 г. под заглавие "Списъците HSBC: Сагата на взривоопасното разследване на укриването на данъци" "Монд" публикува първата серия от статии, разкриващи основите на френското съдебно следствие. Сега обаче изданието пише и за парите от други държави, които са минавали през банката, като се позовава на анонимен източник.

Става дума за човек, който се е появил в редакцията на "Монд" в Париж няколко дни след първите публикации по темата и е носел флаш памет, на която са били документирани случаи от "Списъците Фалчиани", проучени в най-голяма тайна от 2009 г. от френските данъчни власти.

"Монд" пише, че ще публикува имена от списъците, които се разследват и в момента, само ако те са на личности и организации, които представляват обществен интерес. 

Сред тях има всякакви хора - трафиканти на оръжие и наркотици, хора, финансиращи "Ал Кайда", политици, звезди на шоубизнеса, икони от спорта или водещи индустриалци, белгийски търговци на диаманти, френски пластични хирурзи. Те са обединени от едно свое желание - че са искали да скрият парите си в Швейцария.

Всички са били окуражени от изпълнителния съвет на "Ейч Ес Би Си прайвът банк" по-добре да маскират парите си зад паравана на офшорни структури,

обикновено базирани в Панама и Британските Вирджински острови, за да избегнат някои европейски данъци, включително данък, създаден през 2005 г. Следователите вече имат доказателства за тези престъпления, пише "Монд".

България също фигурира в списъка - с 380,8 милиона, преминали през швейцарската пътека

Най-голямата сметка на български клиент е била на стойност над 264 милиона долара, показва разследването, в което не са посочени имена, свързани с нашата страна, добавя БНР.

74 души, обявили се като български клиенти, са се възползвали от швейцарската пътека за укриване на доходи, съобщава "Монд".

България е на 68-мо място в списъка на страните, откъдето са данъчните бегълци. Начело са Швейцария - 11 235 клиенти, Франция - 9187 клиенти, Обединеното кралство - 8844 клиенти. По големина на сумите начело е Швейцария - с 31,2 милиарда долара, Великобритания - с 21,7 милиарда и Венецуела - с 14,8 милиарда.

Освен това над 19 хиляди клиенти не са свързани с нито една страна, а някои от показаните клиенти са свързани с повече от една страна, пише в електронното издание на "Монд".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>ЦРУ публикува &quot;ръководство за шпиони&quot;&nbsp;за иранците</p>

ЦРУ приканва иранци към сътрудничество - инструкции на персийски и безопасни технологии

Свят Преди 4 минути

ЦРУ публикува ръководство в социалните мрежи за иранци, които искат да осъществят контакт с агенцията безопасно, използвайки VPN, мрежата Тор и еднократни устройства

Исландия ще проведе референдум за присъединяване към ЕС

Исландия ще проведе референдум за присъединяване към ЕС

България Преди 10 минути

Рейкявик прекрати преговорите за членство в ЕС през 2013 г. след четири години разговори

Земята крие опасна тайна: Магнитните полюси са се обръщали по-често, отколкото подозирахме

Земята крие опасна тайна: Магнитните полюси са се обръщали по-често, отколкото подозирахме

Любопитно Преди 1 час

Понякога разчитането на магнитните модели не е толкова лесно, особено от епохи, когато е оцеляла малка част от океанската кора

<p>Ефектът &bdquo;2 дни&ldquo;: Овесените ядки свалят холестерола с 10% само за 48 часа</p>

Само два дни овесени ядки: Неочакван ефект върху сърдечното здраве и холестерола

Любопитно Преди 1 час

Консумацията на овесени ядки само за кратък период от време може да има дълбоко въздействие върху нивата на холестерола

Туристка посети 120 града и назова 5, които ще променят представата ви за пътуване

Туристка посети 120 града и назова 5, които ще променят представата ви за пътуване

Любопитно Преди 1 час

Когато говорим за пътуване, винаги искаме да говорим за града, който е направил най-силно впечатление

Почитаме софийски чудотворец! Днес не връзвайте възли

Почитаме софийски чудотворец! Днес не връзвайте възли

България Преди 1 час

Православната църква почита Серафим Софийски Чудотворец

Стивън Хокинг с жени по бикини в досиетата "Епстийн"

Стивън Хокинг с жени по бикини в досиетата "Епстийн"

Свят Преди 10 часа

Хокинг е бил сред 21 учени, посетили частния остров на Епстийн

Ескалация, Куба уби четири души в лодка от САЩ

Ескалация, Куба уби четири души в лодка от САЩ

Свят Преди 10 часа

Шестима други са били ранени

Скандалът с Епстийн застигна звездата на „Харвард“ Лари Съмърс

Скандалът с Епстийн застигна звездата на „Харвард“ Лари Съмърс

Свят Преди 11 часа

Съмърс е бивш министър на икономиката и бивш президент на Харвардския университет

Серията Samsung Galaxy S26 прави AI наистина интуитивен

Серията Samsung Galaxy S26 прави AI наистина интуитивен

Технологии Преди 11 часа

Новият топ модел на компанията вече е факт, като идва в три версии и акцентира над това как изкуственият интелект може да се впише в ежедневието на хората без да е натрапчив и да бъде полезен във все повече ежедневни дейности

Протест срещу Сарафов пред Съдебната палата в София

Протест срещу Сарафов пред Съдебната палата в София

България Преди 12 часа

Акцията е в подкрепа на искането на служебния правосъден министър Янкулов

САЩ обявиха нови санкции срещу Иран

САЩ обявиха нови санкции срещу Иран

Свят Преди 13 часа

Особен фокус е поставен върху кораби, действащи „като част от сенчестия флот на Иран“

Освободиха от длъжност председателя на АПИ

Освободиха от длъжност председателя на АПИ

България Преди 13 часа

Инж. Стоян Николов ще изпълнява временно длъжността

СРС обяви за незаконен ареста на Благомир Коцев

СРС обяви за незаконен ареста на Благомир Коцев

България Преди 13 часа

Според решението на съда заповедта била написана неправилно

Заради „Лукойл“ компания заплаши със съд България

Заради „Лукойл“ компания заплаши със съд България

Свят Преди 13 часа

Подаденото уведомление се основава на спогодбата между Швейцарската конфедерация и Република България