Технически проблем спря фондовата борса в Ню Йорк
Източник: ЕПА/БГНЕС

Ф ондовата борса в Ню Йорк спря да търгува акциите на компаниите от индекса НАСДАК за повече от три часа. Причината беше компютърен проблем. 

Безпрецедентната случка отново постави под въпрос надеждността на електронната търговия. 

Индексът НАСДАК непосредствено преди затварянето на борсата регистрира увеличение с 0,87%. Той се бе покачил с 1,08% до 3 638,71 пункта. След това обаче обаче изгуби 3,42%.

За първи път виждам една от платформите за търговия да спре напълно за толкова дълго време заради технически проблем в средата на деня, коментира пред АФП Арт Хоугън, който отговаря за инвестиционните стратегии на "Лазард Кепитъл Маркетс".
 
Причината за проблема остава да бъде изяснена, но той е свързан със системата за комуникация на НАСДАК с другите борси. 

В средата на сесията разбрахме, че ценовите оферти за акциите не се приемат от софтуера, който ги обединява и разпространява в целия финансов сектор, обясниха от борсата и допълниха, че са спрели търговията на всички акции от НАСДАК. 

Самият проблем продължи само 30 минути, но два и половина часа след възобновяването на сесията НАСДАК и другите платформи за търговия, регулаторните органи и участниците на пазара трябваше да се координират, за да гарантират правилното възобновяване на търговията", се казва още в изявлението.

Инцидентът не предизвика паника на пазара, отбелязва Хоугън. Обемите на търговия бяха много ниски, допълва Стивън Розен, пазарен специалист в "Сосиете Женерал".

За Питър Кардило от "Рокуел Глобал Кепитъл" всеки нов подобен инцидент, откогато "Фейсбук" се появи на пазара създава тенденция на подкопаване на доверието.

В деня на пускането на акциите на най-голямата социална мрежа в средата на май 2012 г., технически проблеми доведоха до големи загуби за инвеститорите.

По-рано същата година платформата за електронна търговия BATS бе принудена да спре собственото си излизане на пазара след друг проблем.

"Всеки път, когато се случи технически проблем, възниква въпросът за целостта на пазара. Това не стимулира хората да поверяват парите си на електронните системи в пазарите, все повече подложени на автоматизираната високочестотна търговия", казва Майкъл Гейд,  главен инвестиционен директор на пенсионното дружество "Партнърс".

Тези инциденти са сравнително редки, а и в един свят, където всичко зависи от оптичните кабели, не е невъзможно да не се сблъскваме понякога с необичайни ситуации, добавя обаче той. 

– Г-жо, може ли да отида до тоалетната? – Можеш, но ще пропуснеш урока. – Добре, ще рискувам бъдещето си за настоящето.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Обсъждат поскъпване на зоните за платено паркиране в София

Обсъждат поскъпване на зоните за платено паркиране в София

България Преди 10 минути

Това ще стане на редовно заседание на Столичния общински съвет

Как да защитим данните си при пътувания

Как да защитим данните си при пътувания

Технологии Преди 29 минути

По време на път сме особено уязвими на кибератаки

Ловецът на духове Стефан отпадна от Big Brother

Ловецът на духове Стефан отпадна от Big Brother

Любопитно Преди 58 минути

Всеки ден до големия финал по един съквартирант ще си тръгва по волята на зрителите

<p>Този портрет може да се превърне в една от най-скъпите картини, продавани публично</p>

"Невероятно трагична фигура": Портрет на Климт може да достигне над 150 милиона долара на търг

Свят Преди 1 час

Портретът на Ледерер е рядко виждан шедьовър, оцелял след нацистките опити за унищожение и ще бъде продаден като водещ артикул от колекцията на Лаудър

Проблемът с проституцията: Що е то "скандинавски модел"

Проблемът с проституцията: Що е то "скандинавски модел"

Свят Преди 1 час

В Германия принудителната проституция нараства

<p>Орбан разчита Тръмп да го спаси с &quot;финансов щит&quot;</p>

Орбан разчита Тръмп да го спаси с "финансов щит", подобен на Аржентина

Свят Преди 1 час

Опозицията в Унгария настоява премиерът да обясни намекнатата сделка за "спасителен пакет", за която твърди, че е договорена с Вашингтон

<p>Mлада жена се оказа с &bdquo;вампирска болест&ldquo;</p>

Тайнствена диагноза: Mлада жена се оказа с „вампирска болест“

Любопитно Преди 1 час

20-годишна жена от Балтимор е диагностицирана с рядко кръвно заболяване

Автобус се заби в електрически стълб в София

Автобус се заби в електрически стълб в София

България Преди 7 часа

Няма информация за пострадали

Безименните изпратиха Ивайло на елиминации в “Игри на волята”

Безименните изпратиха Ивайло на елиминации в “Игри на волята”

Любопитно Преди 7 часа

Феномените постигнаха поредна победа на Арената в Дивия север

Приеха в болница, гладуващата майка от Нови сад

Приеха в болница, гладуващата майка от Нови сад

Свят Преди 7 часа

Тя е майка на една от 16-те жертви на трагедията в сръбския град, станала миналата година

Израел е категоричен – никакви турски войски в Газа

Израел е категоричен – никакви турски войски в Газа

Преди 8 часа

Израел по-рано изрази резерви към желанието на Турция да играе роля в следвоенна Газа

Русия почва да се продава на Китай, за да плати за войната

Русия почва да се продава на Китай, за да плати за войната

Свят Преди 10 часа

Всяка облигация ще има номинална стойност 10 000 юана

Столичната община спира поръчки за сметопочистване в Зони 1 и 7 в София

Столичната община спира поръчки за сметопочистване в Зони 1 и 7 в София

България Преди 10 часа

Тази година изтичат седем от договорите с фирмите за почистване

С 50% по-малко катастрофи в участъците със средна скорост

С 50% по-малко катастрофи в участъците със средна скорост

Свят Преди 10 часа

От септември досега от Националното тол управление са изпратили към МВР сигнали за над 42 000 нарушения