tbi bank отчете силен растеж през първото тримесечие на 2025 г.
Източник: tbi bank

К онсолидираният неодитиран финансов отчет на tbi за първото тримесечие на 2025 г. показва нетна печалба в размер на 14 млн. евро – ръст от близо 22% в сравнение с резултата за същия период на миналата година (11,6 млн. евро).

През отчетения период банката е обслужила повече от 575 хил. заявления за финансиране (ръст от 12% на годишна база) и е одобрила заеми на обща стойност около 300 милиона евро (17% повече в сравнение със същия период на 2024 г.) на основните пазари, на които оперира – България, Румъния и Гърция.

Банката отчита ръст на активите от 18% към края на първото тримесечие на 2025 г., достигайки 1,85 млрд. евро. Кредитният портфейл достига 1,34 млрд. евро (23% ръст спрямо края на първото тримесечие на 2024 г.). Благодарение на тези позитивни резултати, приходите на tbi bank нарастват с 25% до 73 млн. евро.

Наред с това, депозитното портфолио на tbi bank достигна 1,4 млрд. евро в края на март 2025 г., което се дължи основно на дигитализацията на спестяванията и пускането на нови продукти – през март tbi пусна депозити в румънски леи на българския пазар и привлече интереса на клиенти, които търсят по-висока доходност.

Към края на март 2025 г. банката стои стабилно и сигурно по отношение на ликвидността и капитала. На консолидирана база коефициентът на ликвидно покритие (LCR) е на ниво 657% (много над средната стойност за банковия сектор), а коефициентът на капиталова адекватност (CAR) – 21,2%.

Дейностите на tbi bank за периода се отличават с подобрена ефективност в управлението на разходите (съотношението оперативни разходи към оперативни приходи достига 43%, в сравнение с 47% през първото тримесечие на 2024 г.), като в същото време възвръщаемостта на заемите е на ниво от 21%, което позволява възвръщаемостта на капитала (ROE) да достигне 20%.

Заради успешния си бизнес модел, tbi отново бе отличена като „Най-ефективната и рентабилна банка в България“ в класацията K10. Наскоро глобалният американски инвеститор Advent International подписа окончателно споразумение за придобиването на tbi bank от 4finance Holding S.A. Сделката подлежи на обичайните регулаторни одобрения, като се очаква да приключи през последното тримесечие на 2025 г.  След обявяването на новината Moody's промени перспективата на рейтинга на банката от „стабилна“ на „положителна“.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Русия може никога да не е готова за мир в Украйна</p>

Русия може никога да не е готова за мир в Украйна

Свят Преди 1 час

„Мисля, че украинците са готови още сега да сключат споразумение за мир, което да е приемливо и справедливо съобразно дадените обстоятелства“, каза посланик Матю Уитакър

<p>Reuters: Армията на САЩ се готви за война с Иран</p>

Reuters: Армията на САЩ се готви за война с Иран

Свят Преди 1 час

„Понякога трябва да има страх. Това е единственото нещо, което наистина ще доведе до решаване на ситуацията“, казва американският президент Доналд Тръмп

.

От 17 градуса до сняг: Какво време ни очаква през следващите дни

България Преди 2 часа

Атмосферното налягане ще се повишава, но ще остане по-ниско от средното за месеца

Показания на свидетели по случая "Петрохан":  Кой е "гуруто", чиято дума е била закон за общността?

Показания на свидетели по случая "Петрохан": Кой е "гуруто", чиято дума е била закон за общността?

Свят Преди 10 часа

Разпитаните споделят за сексуални контакти и съмнение в истинността на видеоматериалите от външните камери

Тръмп: Всички лидери от страните в НАТО са ми приятели

Тръмп: Всички лидери от страните в НАТО са ми приятели

Свят Преди 10 часа

Освен това Тръмп заяви, че украинският му колега Володимир Зеленски ще пропусне шанс за постигане на мир, ако не "се задейства"

ЕК: Това е крачка назад в европейския път на Сърбия

ЕК: Това е крачка назад в европейския път на Сърбия

Свят Преди 11 часа

Пакетът от пет закона в областта на правосъдието бяха оценени от ЕК като "крачка назад в европейския път на Сърбия"

<p>Гроси&nbsp;разкри възможно ли е сключване&nbsp;на споразумение между МААЕ и Иран</p>

Рафаел Гроси: Сключването на споразумение между МААЕ и Иран е "възможно"

Свят Преди 11 часа

Иран отказа достъп на МААЕ до бомбардираните ядрени обекти през ноември миналата година, като заяви, че иска да ги включи "в нова рамка"

Тръмп: Зеленски трябва да се задейства, за да постигне мир в Украйна

Тръмп: Зеленски трябва да се задейства, за да постигне мир в Украйна

Свят Преди 12 часа

Американският държавен глава заяви, че в момента САЩ са в "много добри" отношения с Венецуела

Откриха Мюнхенската конференция по сигурността с шега за слънчевите очила на Макрон

Откриха Мюнхенската конференция по сигурността с шега за слънчевите очила на Макрон

Свят Преди 13 часа

Опитният бивш германски дипломат реши да се пошегува по време на встъпителната си реч с придобилите популярност слънчеви очила на френския президент

BYD Dolphin Surf е най-евтиният електромобил, който се предлага на българския пазар със стартова цена от 20 050евро с ДДС

Гигантът BYD вече официално е представен в България

Технологии Преди 14 часа

Световният лидер в продажбата на електрифицирани автомобили ще бъде официално представен в България от „Авто Юнион“

<p>Европа трябва да говори &quot;в един глас&quot; с Путин</p>

Михаил Ходорковски: Европа трябва да говори "в един глас" с Путин

България Преди 14 часа

Някога най-богатият човек в Русия, Ходорковски влезе в конфликт с Путин, беше арестуван и прекара десет години в затвора

<p>Йотова:&nbsp;Европа беше &bdquo;във ваканция&ldquo; и е време да се събудим</p>

Йотова от Мюнхенската конференция: Европа беше "във ваканция" и е време да се събудим

България Преди 14 часа

Президентът е провела срещи с Антониу Коща и с Николай Младенов

Тежка катастрофа между два тира затвори Северната скоростна тангента

Тежка катастрофа между два тира затвори Северната скоростна тангента

България Преди 15 часа

Трафикът се осъществява по обходен маршрут по път II-18 на Софийския околовръстен път и се регулира от пътна полиция

<p>Съдът остави под домашен арест началника на Пето РУ в София</p>

Съдът остави под домашен арест началника на Пето РУ в София Пламен Максимов

България Преди 15 часа

Пред журналисти адвокатът на Максимов – Мартин Кантарев, каза, че ще обжалва, тъй като не са съгласни с изводите на съда