Европейският авиационен консорциум ЕАДС (EADS NV) и британският доставчик на авиационна и отбранителна техника "БАЕ систъмс" (BAE Systems PLC - British Aerospace Systems) днес се отказаха от планираното сливане, което щеше да доведе до създаването на глобален гигант в авиационния и отбранителния сектор.
Компаниите обявиха, че са решили да "приключат обсъжданията" за предложеното сливане заради конфликта на интереси между правителствата на Великобритания, Франция и Германия.
Според източници, близки до преговорите и цитирани от "Гардиън",
германският канцлер Ангела Меркел е била основната причина за провала на преговорите.
Според източника на "Гардиън" тя е имала сериозни притеснения от потенциалните резултати след сливане на производител на цивилна авиотехника с компания, занимаваща се с отбрана.
"Стана ясно, че интересите на участващите правителствени акционери не могат да бъдат задоволително съгласувани или да отговорят на целите, които ЕАДС и БАЕ систъмс си поставиха за сливането", посочиха компаниите.
Ръководителите на двете компании изразиха разочарование от провала на сделката. Разбира се, жалко е, че не успяхме, но се радвам, че опитахме, отбеляза главният изпълнителен директор на ЕАДС Том Ендерс.
Днес изтече крайният срок за двата концерна да представят на борсовия регулатор във Великобритания окончателен проект за сливане, одобрен от ръководствата на двете компании, да се откажат от обединяването си или да поискат още време за преговори.
От самото началото сделката бе обременена с трудности заради политическите възражения от правителствата на Великобритания, Франция и Германия, които трябваше да одобрят сливането.
Франция е единствената държава, която пряко държи дял в една от двете компании, а Германия участва непряко в ЕАДС чрез "Даймлер" (Daimler) и частни и държавни банки.
Берлин настояваше за собствен дял от компанията, която щеше да се създаде след сливането заради опасения от големината на дела на Франция след сделката.
Великобритания и ръководителите на ЕАДС и "БАЕ систъмс" обаче не бяха склонни да предоставят на правителствата твърде много акции.
Ако новото дружество бе оценявано като държавно, то това би могло да засегне възможностите му да сключва договори в САЩ и Азия, каза Ендерс пред германския в. "Билд".
След съобщението за провала на преговорите цената на акциите на ЕАДС скочи и на Парижката фондова борса в ранния следобед ценните книжа се котираха с 3,7% над курса при откриването на търговията.
Акциите на "БАЕ систъмс" пък се възстановиха от отчетените по-рано загуби.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!