Пловдив се превъща и в индустриална столица
Източник: netinfo

„Тракия икономическа зона“ се очертава като един от най-големите инвестиционни проекти на България, коментира министърът на икономиката Божидар Лукарски за Дарик радио.

"Запознах се с развитието на зоната и бях изключително впечатлен от мащаба на дейността. Достатъчно красноречиво за успешното й развитие говори фактът, че досега са привлечени над 100 инвеститори, като от тях 80 са чуждестранни. Разкрити са над 12 000 нови работни места. Приветствам и идеята потенциалните инвеститори да бъдат насочвани в зоните според сектора, в който се развиват, и дейността им. За производство се използват най-вече Индустриални зони Марица и Куклен, за дейности, свързани със земеделието - Агроцентър Калояново, а за образование и иновации - високотехнологичен център "Тракия" и Парк "Образование и високи технологии", каза още в специално изявление по темата министър Лукарски.

По думите му влиянието на „Тракия икономическа зона“ ще е благоприятно за региона и ще спомогне за насърчаването на заетостта, предприемачеството и иновациите.

Териториалният обхват на района с централизирана подкрепа от държавата ще обхваща 9-те общини, подписали Меморандума за сътрудничество и подкрепа от 20 март 2014 г., в които се намират индустриалните зони, включени в ТИЗ. Това са Пловдив, Асеновград, Калояново, Куклен, Марица, Първомай, Раковски, Родопи и Стамболийски.

Ръководната структура на РЦПД ще бъде Постоянна секторна комисия, която ще е част от областния съвет за развитие. В нея ще участват представители на общините, както и представители на заинтересовани организации, които са пряко свързани с проекта, вкл. и неправителствени, които могат да осигуряват методическа и техническа помощ. Решението за това ще бъде взето на Областния съвет за развитие, който свиква на 27 февруари областният управител на Пловдив Розалин Петков.

„Тракия икономическа зона“ предлага цялостно развитие на проектите на чуждите инвеститори, а не просто само терени за заводи, търговски и логистични центрове. Специализирани екипи съдействат и при кандидатстване по различни европейски проекти, обясни в интервю за Дарик основният двигател на икономическия проект и съуправител на ТИЗ инж. Пламен Панчев. Такъв проект е и Центърът за квалификация на работна сила, който ще бъде създаден в зоната и ще е в постоянна връзка с 9-те висши училища в Пловдив, уточни той.

Кметът на Пловдив инж. Иван Тотев прогнозира заетостта в IT сектора да нарасне до 2 пъти в близките няколко години, а кадровият потенциал за работа в тази индустрия да достигне до 17 хил. души. По думите му създаването на работни места, с висока добавена стойност за младите и талантливи висшисти, е сред най-големите приоритети на управленския екип. Инвестициите в сектора позволяват образованите и квалифицирани студенти да останат да работят в града, категоричен е Тотев.

Очаква се до края на годината секторната комисия да поиска 3 млн. лева от държавата за изграждането на две основни кръстовища, които са важни за подобряване на инфраструктурата в индустриалната зона „Марица“, съобщи пред Дарик областният управител Розалин Петков. Изграждането на жп ринг остава като проект евентуално за следващ програмен период, но интермодалният терминал на гара Тодор Каблешков по план трябва да бъде готов до края на годината, допълни инж. Пламен Панчев.

Част от индустриалната зона "Марица"
Част от индустриалната зона "Марица"

Не е изключено в близките години Пловдив да се превърне и в основна база на „трансконтиненталния коридор“ на китайските стоки към Европа. Голям интерес има и от страна на Полша там да се случи това, но нашата идея е ТИЗ да предостави по-добри условия, коментира Панчев. По думите му интересът на инвеститорите към ТИЗ расте, вкл. и от страна на азиатските компании. В доказателство на това японска фирма, която е световно известна с производството на пневматични и електрически системи и е сред топ 50 на най-иновативните компании в света, закупи преди дни 180 хил.кв.м. терен в индустриална зона „Марица“.

Добрите новини, свързани с бъдещето развитието на „Тракия икономическа зона“ са основно в две посоки – първо ще бъдат разкрити хиляди нови работни места за високо и нискоквалифицирани кадри от Пловдив и региона. И второ – присъствието на големи инвеститори означава, че постепенно в града и околните общини ще се развиват фирми от малкия и средния бизнес като подизпълнители и доставчици на местно ниво, категорични са представителите на бизнеса и държавните институции. След влизането на големите компании в зоната, към тях се присъединяват техни партньори и съпътстващи производства, като по този начин се създава гръбнакът на малкия и среден бизнес.

Според предварителните прогнози в срок от 10 години в „Тракия икономическа зона“ се очакват инвестиции за над 1 100 000 000 евро, чрез които ще се открият нови 30 000 работни места.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Джон Ф. Кенеди-младши и съпругата му Каролин Бесет-Кенеди

Фаталният полет на Джон Кенеди-младши: Зловещите думи към неговия инструктор в последния ден от живота му

Свят Преди 10 минути

Експертът по авиационна безопасност Джеф Гузети обяснява какво се е объркало в кокпита на 16 юли 1999 г., посочвайки, че са минали само „17 секунди от момента, в който самолетът се отклонява от курса, до удара в океана“

Кремъл: Медийни лъжи са твърденията, че Русия изпраща дронове на Иран

Кремъл: Медийни лъжи са твърденията, че Русия изпраща дронове на Иран

Свят Преди 53 минути

Говорителят нарече "абсолютно неверни измислици" твърденията, че още през февруари Русия е била близо до сключване на мирно споразумение с Украйна

Виктор Орбан спря транзита на природен газ към Украйна

Виктор Орбан спря транзита на природен газ към Украйна

Свят Преди 1 час

Докато Украйна не ни доставя петрол, ние няма да ѝ доставяме газ, заяви Орбан

Най-голямото дарение за участник в изборите е 20 000 евро

Най-голямото дарение за участник в изборите е 20 000 евро

Свят Преди 1 час

Информацията за дарителите се публикува в реално време в регистъра на Сметната палата

Уволняват учителка за предизборна агитация в училище

Уволняват учителка за предизборна агитация в училище

Свят Преди 1 час

Случилото се в Угърчин е абсолютно недопустимо, подчерта Сергей Игнатов

Кървава саморазправа в Бургас: Шофьор поряза друг с макетен нож след засичане на пътя

Кървава саморазправа в Бургас: Шофьор поряза друг с макетен нож след засичане на пътя

България Преди 1 час

54-годишен мъж от Айтос е задържан, след като нападна бургазлия в района на строителен хипермаркет. Пострадалият е приет в шокова зала с порезни рани по лицето и главата

Снимката е илюстративна

Червен код и ураганни ветрове: Зимна блокада скова Хърватия, спряха кораби и затвориха магистрали

Свят Преди 1 час

Властите в Хърватия издадоха най-висока степен на предупреждение за Риека и Госпич поради обилни снеговалежи и бурни ветрове. Ключови магистрали са затворени за камиони, а десетки фериботни линии до островите са спрени заради ураганни пориви

<p>Гюров: МС подготвя мерки, които да не застрашават фискалната сигурност и да дадат спокойствие</p>

Андрей Гюров: МС подготвя мерки, които да не застрашават фискалната сигурност и да дадат спокойствие

България Преди 1 час

Работим с ограничени възможности заради удължителния бюджет, но за нас това не е оправдание, а стимул да направим повече, каза той

<p>Ликвидираха командира, отговорен за блокадата на Ормузкия проток</p>

Убит е Алиреза Тангсири: Командирът на ВМС на Гвардейците на революцията, отговорен за блокадата на Ормузкия проток

Свят Преди 2 часа

Тангсири заемаше поста командир на ВМС на Революционната гвардия от 2018 г.

<p>Преговорите за Украйна буксуват</p>

Финландия: Преговорите за Украйна буксуват

Свят Преди 2 часа

Украйна изпрати своя делегация в САЩ през уикенда с цел да даде нов импулс на преговорния процес, но засега тази инициатива не е дала непосредствени резултати

Бивша медицинска сестра оглави Англиканската църква като първата жена архиепископ

Бивша медицинска сестра оглави Англиканската църква като първата жена архиепископ

Свят Преди 2 часа

Бившата медицинска сестра Сара Мълали официално зае престола в Кентърбъри, поставяйки началото на нова ера за 85 милиона вярващи по света в присъствието на принц Уилям и Кейт Мидълтън

КС образува дело по искането на МС за наложените от НС мерки за горивата

КС образува дело по искането на МС за наложените от НС мерки за горивата

България Преди 2 часа

То е за установяване на противоконституционност на обнародваното решение на НС от 13 март 2026 г. за предприемане на мерки срещу ценовия шок от високите цени на суровия петрол и природния газ.

Пожар горя на покрива на общината в Разград

Пожар горя на покрива на общината в Разград

България Преди 2 часа

Запалила се е изолацията на покрива при изрязване на светлинното табло, което е част от ремонтните дейности, извършвани в момента в сградата, обясни кметът Добрин Добрев

Александра Братанова: "Срам ме е, но нямам избор" - апел за финансова помощ от актрисата

Александра Братанова: "Срам ме е, но нямам избор" - апел за финансова помощ от актрисата

България Преди 2 часа

Тя помоли Facebook приятелите си за финансова помощ, като остави и сметката си за всеки, който пожелае да се включи с колкото може

26 март: Забравената трагедия на ямболското клане

26 март: Забравената трагедия на ямболското клане

България Преди 2 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята