Безработните в България в края на третото тримесечие на годината са 393 хиляди души.
Това показват предварителни данни на Националния статистически институт (НСИ) от наблюдение на работната сила, публикувани днес.
Коефициентът на безработица е 11,5%, отчита статистиката.
В сравнение със същото тримесечие на 2011 г. коефициентът на безработица се увеличава с 1,3 процентни пункта.
Икономически активното население в страната на възраст 15 - 64 навършени години е 3,37 мл, душу или 68,5% от населението в същата възрастова група.
В сравнение с третото тримесечие на 2011 г. коефициентът на икономическа активност е с 1,8 процентни пункта по-висок през тази година.
Общият брой на работещите у нас е малко над 3 млн. души, а относителният им дял от населението на 15 и повече навършени години - 47,9%.
Броят на работещите на възраст между 15 и 64 навършени години е 2,97 млн., отчита още НСИ. През октомври 2012 г.
общият показател на доверие на потребителите в икономиката намалява с 4,3 пункта
спрямо равнището си отпреди три месеца, което се дължи на пониженото доверие сред населението както в градовете, така и в селата - съответно с 4,6 и 4 пункта.
Наблюдението през октомври като цяло показва нарастване на песимизма в оценките и очакванията на потребителите в сравнение с юли.
Мненията за развитието на общата икономическа ситуация в страната през последните дванадесет месеца, както и очакванията им за следващите дванадесет месеца са по-неблагоприятни спрямо предходното наблюдение, в резултат на което балансовите показатели намаляват съответно с 2,5 и 4,3 пункта.
По-песимистични в сравнение с юли са и оценките и очакванията на потребителите относно промените във финансовото състояние на техните домакинства.
Оценките за изменението на потребителските цени през последните дванадесет месеца са също по-неблагоприятни в сравнение с мненията, изразени три месеца по-рано, в резултат на което балансовият показател се повишава с 10,4 пункта.
Инфлационните очаквания се запазват и за следващите дванадесет месеца - увеличение на балансовия показател с 3,3 пункта.
По отношение на безработицата в страната през следващите дванадесет месеца песимизмът също нараства,
като мненията на населението и от градовете, и от селата се изместват към по-негативните очаквания. Настоящата икономическа ситуация в страната се оценява от по-голямата част от потребителите като неблагоприятна за спестяване, а и очакванията им по отношение на възможността да спестяват през следващите дванадесет месеца се влошават.
Последната анкета отчита влошаване (от 3,6 пункта) на общата оценка да се правят разходи за покупка на предмети за дълготрайна употреба в настоящата ситуация.
Отрицателни са и промените в стойностите на балансовите показатели за очакваното извършване на разходи за "покупка на кола", за "покупка или построяване на жилище (вила)" и за "подобрения в дома" през следващите дванадесет месеца.
Още икономически и финансови новини на Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!