Най-лош е бизнес климатът в строителството
Източник: ЕПА/БГНЕС
Пз з октомври 2009 г. бизнес анкетите на Националния статистически институт (НСИ) продължават да отчитат понижение на равнището на общия показател на бизнес климата, който намалява с 1,3 пункта в сравнение със септември.

Показателят регистрира намаление във всички отрасли, освен промишлеността, като най-големият спад е в сектора на строителството, показва анкетата за очакванията на предприемачите за българската икономика през октомври.

Съставният показател "бизнес климат в промишлеността" през октомври се покачва с 2,1 пункта в сравнение с предходния месец. Това повишение е в резултат главно на по-високите очаквания на стопанските ръководители за бизнес състоянието на промишлените предприятия през следващите шест месеца.

Леко повишен оптимизъм има и в очакванията за производствената активност и износа през следващите три месеца, съпроводено обаче с намерения за съкращаване на заетите в отрасъла. Съставният показател

"бизнес климат в строителството" се влошава с 8,6 пункта

спрямо предходния месец. Понижението се дължи на по-песимистичните оценки и очаквания на строителните предприемачи за бизнес ситуацията в предприятията.

Настоящата строителна активност се оценява като намалена, а и прогнозите за следващите три месеца са в същата посока.

Осигуреността на производството с поръчки продължава да намалява, а очакванията за следващите шест месеца са спадът да продължи. Очаква се и намаление на персонала.

С най-голяма тежест сред причините, затрудняващи дейността в отрасъла, продължават да бъдат несигурната икономическа среда и недостатъчната финансова осигуреност, като за последната допринася и нарастването на клиентите със закъснения в плащанията.

Съставният показател "бизнес климат в търговията на дребно" през октомври се понижава с 0,5 процентни пункта в сравнение с предходния месец.

Това се дължи на слабо влошаване в оценките на настоящата бизнес ситуация. Същевременно предприятията не очакват съществена промяна в бизнес състоянието си през следващите шест месеца. По отношение на продажните цени в търговията на дребно анкетата не отчита очаквания за увеличаване на цените.

Съставният показател "бизнес климат в сектора на услугите" отбелязва понижение с 1,4 пункта. Продължава започналото от август низходящо развитие на бизнес конюнктурата в отрасъла след слабото възстановяване през периода март - юли 2009 г.

През последните месеци несигурната икономическа среда неизменно е посочвана като първостепенен фактор с най-силно негативно въздействие върху дейността на предприятията във всички сектори.
- Какво обикаляш така нервно? - Виж как вали, а жена ми е без чадър! - Е, голяма работа, ще влезе в някой магазин! -…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Лукашенко: Тръмп трябва да не се отказва</p>

Лукашенко призова Тръмп да действа за спиране на войната в Украйна

Свят Преди 6 минути

Лукашенко е съюзник на Путин и позволи територията на Беларус да бъде използвана за инвазията на Москва в Украйна през 2022 г.

САЩ обявиха колумбийската "Клан дел Голфо“ за терористична организация

САЩ обявиха колумбийската "Клан дел Голфо“ за терористична организация

Свят Преди 1 час

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио определи групировката като "жестока и могъща престъпна организация"

Тръмп въведе ограничения за влизане на чуждестранни граждани в САЩ

Тръмп въведе ограничения за влизане на чуждестранни граждани в САЩ

Свят Преди 1 час

Пълни ограничения са наложени и на лица, притежаващи документи за пътуване, издадени от администрацията на Палестинската автономия

<p>Съдът остави в ареста още един обвиняем за участие в ОПГ в София и Ловеч</p>

Съдът остави в ареста един от обвиняемите за участие в организирана престъпна група в София и Ловеч

България Преди 2 часа

Делото се гледа при закрити врата заради приложена към него папка с класифицирана информация

<p>Желязков на&nbsp;Срещата на върха ЕС-Западни Балкани в Брюксел</p>

Премиерът в оставка Росен Желязков на срещата на върха ЕС-Западни Балкани в Брюксел

България Преди 2 часа

Дискусията е израз на значението на политическите и икономическите отношения между ЕС и партньорите от Западните Балкани

<p>Президентът Радев провежда консултации с БСП и ИТН</p>

Румен Радев ще се срещне с представители на БСП и Има такъв народ

България Преди 2 часа

Първата среща ще бъде от 10:00 ч. с "БСП-Обединена левица" и след това с "Има такъв народ" от 11:30 ч.

Защо пеенето е изненадващо полезно за вашето здраве

Защо пеенето е изненадващо полезно за вашето здраве

Любопитно Преди 2 часа

От мозъка до сърцето, пеенето е установено, че носи широк спектър от ползи за тези, които го правят

Опасностите от мандарините - колко можете да ядете, без да си навредите

Опасностите от мандарините - колко можете да ядете, без да си навредите

Любопитно Преди 2 часа

Повечето хора са сигурни, че мандарините са чиста вода и витамини, така че няма ограничения

Езеро от ледниковата епоха се появи отново в Долината на смъртта

Езеро от ледниковата епоха се появи отново в Долината на смъртта

Любопитно Преди 2 часа

Езерото се е преобразявало частично многократно през годините след периоди на интензивни валежи

.

Украйна: Илюзия ли е демилитаризирането на Донбас

Свят Преди 2 часа

Това казва експертът за Русия Герхард Мангот

,

Швеция: Страната, в която не се плаща кеш

Любопитно Преди 2 часа

В Швеция почти никъде не се плаща с пари в брой

Довиждане, мъгла! Идват слънчеви дни с до 15°

Довиждане, мъгла! Идват слънчеви дни с до 15°

България Преди 2 часа

Максималните температури ще са между 7° и 12°, по-ниски в местата с трайна мъгла, в София – около 8°

Русия не иска ЕС в преговорите за Украйна

Русия не иска ЕС в преговорите за Украйна

Свят Преди 10 часа

Песков също така каза, че Кремъл все още не е бил информиран за резултатите от последните преговори

Последните два изтребителя F-16 кацнаха в България

Последните два изтребителя F-16 кацнаха в България

България Преди 12 часа

По-рано днес от Lockheed Martin обявиха, че производството на първата партида F-16 Block 70 за България и Словакия вече е приключило

ЕК ще отмени забраната за коли с вътрешно горене от 2035 г.

ЕК ще отмени забраната за коли с вътрешно горене от 2035 г.

Свят Преди 12 часа

Съгласно ревизираните планове производителите на автомобили ще трябва да постигнат намаление на емисиите с 90 на сто