Двете най-големи авиокомпании в Гърция - "Олимпик еърлайнс" и "Еджиън еърлайнс", обявиха, че се сливат, предадоха Асошиейтед прес и АНА-МПА.
Сливането трябва да бъде одобрено от регулаторните органи на ЕС - процес, който ще отнеме няколко месеца, заяви Серафим Константинидис, говорител на компанията "Марфин Инвестмънт Груп", собственик на "Олимпик еърлайнс".
Новата авиокомпания ще заработи не по-рано от октомври,
споделят цитирани от АП източници.
Компанията ще използва името и символите на "Олимпик еърлайнс" след изтичането на необходимия преходен период, през който ще бъдат използвани паралелно имената и символите и на двете стари авиокомпании.
По силата на договора за сливане основният акционер в "Еджиън еърлайнс", консорциумът "Василакис", и единственият акционер в "Олимпик еърлайнс" "Марфин Инвестмънт Груп" ще имат равно дялово участие в общата компания, като участието си в нея ще запазят и консорциумите "Ласкаридис", "Констандакопулос", "Давид" и "Йоану", както и банка "Пиреус".
Споразумението ще може да влезе в сила след 9 септември, когато изтича една година от приватизацията на "Олимпик еърлайнс".
"Марфин Инвестмънт Груп" беше поел ангажимент пред гръцката държава да не пристъпва към никакви съществени промени в разпределението на дяловете в авиокомпанията до изтичането на едногодишния срок.
Същевременно американската банка
"Голдман Сакс" потвърди информациите, че е сключила суапови сделки
с гръцката държава след приемането на Атина в еврозоната, за да й помогне да прикрие реалните мащаби на държавния си дълг, предаде Асошиейтед прес.
В съобщение, публикувано на уебсайта на банката, се посочва, че въздействието на транзакциите е било минимално и е било в границите на закона.
"Гръцкото правителство заяви (и ние сме съгласни с това твърдение), че тези транзакции бяха в съответствие с принципите на Евростат, регулиращи употреба и прилагането на такива сделки по това време", отбелязва американската банка.
"Голдман Сакс" уточнява, че през 2000 г. е помогнала на гръцкото правителство да обмени в евро дългове в долари и йени, като допълва, че и други европейски страни са използвали подобни практики, за да посрещнат финансовите си нужди.
Транзакциите намалили дълга на Гърция с общо 2,37 млн. евро, посочи банката. Като процент от БВП, това се равнява на
намаление с 1,6 процента - от 105,3 на 103,7 процента от БВП,
далеч над определения за еврозоната праг от 60% от БВП.
Участието на "Голдман Сакс" в суапови сделки за прикриване на реалния мащаб на гръцкия дълг беше разкрито наскоро със серия от публикации в международния печат.
Европейската комисия беше дала срок на Гърция до миналия петък, за да даде обяснение за валутните суапове, но срокът не беше спазен.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!