КЗП: Телеком си е позволявал нелоялни практики
КЗП: Телеком си е позволявал нелоялни практики   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Комисията за защита на потребителите (КЗП) забрани на телеком прилагането на пет нелоялни търговски практики при предлагането на договори от разстояние за предоставяне на телефонни услуги.

От КЗП не посочват името на оператора.

Едната от схемите е следната. Оператор на телекома се обажда на абоната и отправя предложение за сключване на договор от разстояние.

Въпреки направения отказ от страна на клиента,

се оказва, че контракт все пак съществува.

Когато потребителят подаде възражение към търговеца, получава от него отговор, че е налице сделка от разстояние, вследствие на която са влезли в сила условията по договора и в случай на отказ от него потребителят ще дължи сума в размер на оставащите месечни такси поради предсрочното му погасяване.

При проверка от КЗП и изискване на запис на проведения телефонен разговор, в който търговецът настоява, че е получил съгласието на абоната за сключване на договора от разстояние, телекомът представя становище с твърдението, че няма валидно сключен договор и че той е отразен в системата му

поради техническа грешка

Едва тогава той възстановява условията по първоначалния договор или анулира договора и с кредитни известия се сторнират начислените суми по издадени месечни фактури.

Нелоялната практика в случая се изразява в противоречието в твърденията на търговеца към потребителя и към контролния орган.

Друга нелоялна практика на телекома е да отправя по телефона предложения към потребители от третата възраст в договорни отношения с фирмата, като се възползва от тяхната уязвимост.

От една страна, е възможно тези хора да не са достатъчно информирани за условията на предлагания договор, както и да не са запознати с възможността за сключване на договор, без да бъде положен подпис върху него и поради това да очакват, че ще дадат окончателното си решение едва когато такъв да им бъде предоставен в писмен вид и той бъде подписан от двете страни.

От друга страна, поради проблеми със здравословното им състояние

е възможно те да не могат да вземат адекватно решение.

Освен това заради напредналата си възраст, те може и да забравят за направеното предложение и условията по него или физическото им състояние да ги възпрепятства да се възползват от правото на отказ от договора в рамките на предвидения в закона срок от седем работни дни.

Други две нелоялни практики на същия телеком се изразяват в подвеждане на потребителя с действия, които се квалифицират като

професионална некомпетентност и предоставяне на непълна и заблуждаваща информация

относно срока за отказ от сключен от разстояние договор за телефонна услуга.

От жалбите на потребителите до КЗП става ясно, че оператор се обажда на абонатите под претекст да разбере дали и в бъдеще възнамеряват да ползват услугите на доставчика, но същевременно им отправят оферта за нов договор.

Повечето от тях не знаят, че може да се сключи договор от разстояние и именно заради това дават съгласието си, като държат да имат информацията в писмен вид, защото са уверени, че едва след като я получат и положат подписа си, договорът ще бъде сключен.

В разговора, който по същество представлява договор за продажба от разстояние, операторът уверява, че в рамките на 5 работни дни след провеждането му ще бъде изпратена писмена информация с условията на договора.

В редица от случаите това става значително по-късно след обаждането (повече от 15 дни). Следва да се отбележи, че в предоставяната на потребителя писмената информация фигурират условията с начина и срока, в който може да бъде упражнено правото на отказ.

КЗП счита, че предоставянето на информацията по договора, заедно с информацията за срока за отказ, който е определен като 14-дневен от датата на разговора, след изтичането на този срок, противоречи на изискванията за добросъвестност и професионална компетентност.

В информацията за договора, която потребителите получават, е посочено, че имат право да се откажат от сключения от разстояние договор в рамките 7 работни дни от получаване на писменото потвърждение, но не по-късно от 14 дни, считано от датата на приемане на предложението по телефона.

Освен това информацията, че потребителят може да се откаже от договора, без да му бъдат начислявани неустойки "не по-късно от 14 дни, считано от датата на приемане на предложението по телефона" е непълна и заблуждаваща, тъй като не е уточнено, че при закъсняла доставка на писменото потвърждение,

срокът от 7 работни дни тече от потвърждаването на информацията,

съгласно Закона за защита на потребителите.

Забранена е още една нелоялна търговска практика в противоречие с изискванията за добросъвестност и професионална компетентност на визирания доставчик на телефонни услуги.

Тя се изразява в следното. След проведения по телефона разговор с абоната и получаването на неговото съгласие за изпращане на писмената информация за отправената оферта,

представител на куриерска служба оставя стикер или съобщение на вратата

на апартамента, на пощенската кутия, на вратата на входа или другаде (нерегламентирано къде), че лицето има пратка, с което телекомът счита, че е изпълнил задължението си за предоставяне на писмената информация на потребителя.

Видно и от жалбите до КЗП тази практика води до заблуда на потребителите. Една част от тях изтъкват, че без реално получена писмена информация те са били фактически лишени от възможността да се откажат от сключения договор.

В редица случаи потребителите оспорват съгласието и разбирането на сделката от разстояние, с оглед на което писменото потвърждение на споразумението се явява от съществено значение.

Другата група жалбоподатели подчертават, че са дали съгласието си да получат документ с условията на проектодоговор, за да могат да се запознаят с тях по удобен начин и едва тогава да вземат решение дали да се обвържат със задълженията по него.

Без такава писмена пратка те не са имали яснота относно факта, че са сключили договор.

Очакванията им са били, че в определен срок ще получат документ, въз основа на който бъдещите отношения с телекома предстои да бъдат установени.

Двама пияници седят на пейка. Единият казва: – Брат, виж – три луни! – Глупости! Средната е слънцето!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Израел започна мобилизация за офанзивата в град Газа

Израел започна мобилизация за офанзивата в град Газа

Свят Преди 3 минути

Според последната информация на властите в Газа от началото на войната са загинали 63 557 палестинци

Какво става с обвиненията срещу Никола Барбутов

Какво става с обвиненията срещу Никола Барбутов

България Преди 1 час

Ина Лулчева съобщи за добавени две нови обвинения

Путин към Вучич: Готови сме за съвместна работа

Путин към Вучич: Готови сме за съвместна работа

Свят Преди 2 часа

Вучич: Всички руски компании са добре дошли

Ердоган: Русия и Украйна все още не са готови

Ердоган: Русия и Украйна все още не са готови

Свят Преди 2 часа

Ердоган: С Путин обсъдихме какви са заключенията му от срещата с Доналд Тръмп

<p>България изрази загриженост за действията на РСМ</p>

България изрази загриженост за действията на РС Македония

България Преди 2 часа

Георг Георгиев: Наблюдаваме политика на конфронтация, провокации и отстъпление от поетите задължения

Ново силно земетресение удари Афганистан

Ново силно земетресение удари Афганистан

Свят Преди 2 часа

Епицентърът на земетресението е бил на 34 километра североизточно от град Джалалабад

<p>Дъщерята на известна актриса е новият главен редактор на Vogue</p>

Клоуи Мал поема поста главен редактор на Vogue

Любопитно Преди 3 часа

Назначението ѝ бележи нова ера за Vogue – смятано за едно от най-влиятелните и престижни модни издания в света

Задържаният за убийството на Парубий се призна за виновен

Задържаният за убийството на Парубий се призна за виновен

Свят Преди 3 часа

Той казва, че иска бърз процес, за да може да бъде разменен и предаден на Русия

Итън Хоук сподели за „унизителния“ си развод с бившата си съпруга Ума Търман

Итън Хоук сподели за „унизителния“ си развод с бившата си съпруга Ума Търман

Любопитно Преди 3 часа

„В работата ни има определена интимност. Въображаема интимност.“

<p>Видеозапис разкрива ръка в кабината на трамвая, който дерайлира&nbsp;</p>

Видеозапис разкрива ръка, която бута скоростния лост в кабината на трамвая, който дерайлира

България Преди 4 часа

Трамваят се е забил с 80 км в час в подлеза на Румънско посолство в София

Путин отговаря на твърденията, че Москва планира да нападне Европа

Путин отговаря на твърденията, че Москва планира да нападне Европа

Свят Преди 4 часа

Путин заяви, че Москва никога не е била против членството на Украйна в ЕС, но че присъединяването на Украйна към НАТО е „неприемливо“

5 трагични съдби на британски кралски особи, останали в историята

5 трагични съдби на британски кралски особи, останали в историята

Любопитно Преди 4 часа

Връщаме се назад във времето и припомняме пет от най-трагичните загуби, белязали монархията

Мистериозни „топки на Нептун“ се появиха на плажове

Мистериозни „топки на Нептун“ се появиха на плажове

Свят Преди 4 часа

„Морето ни връща боклука, който никога не е трябвало да е там“

<p>Рязък скок на случаите на COVID-19 в Румъния</p>

Рязък скок на случаите на COVID-19 в Румъния

Свят Преди 5 часа

В Румъния се наблюдават два типа на COVID-19 – единият е подобен на грип с респираторни оплаквания и болки в мускулите, а вторият протича с повръщане и диария

Шефът на НАТО Марк Рюте

Шефът на НАТО Марк Рюте реагира остро на GPS атаката срещу самолета на Урсула фон дер Лайен

Свят Преди 5 часа

След предполагаема руска намеса при полет на председателя на ЕК, НАТО засилва контрола над GPS сигнали в Източна Европа

Дарение от 200 хил. лв. направи Фондацията на Кока-Кола ХБК за НАДРБ и доброволците в борбата с пожарите в България

Дарение от 200 хил. лв. направи Фондацията на Кока-Кола ХБК за НАДРБ и доброволците в борбата с пожарите в България

Любопитно Преди 5 часа

Средствата ще бъдат използвани за нужди на терен и за повишаване на устойчивостта на местните общности спрямо рисковете от пожари