Габрово заема първото място в общата класация за местни условия за правене на бизнес у нас.
Това показват данните от изследване на Института за пазарна икономика (ИПИ), които бяха съобщени днес.
Индексът включва 28 области, всяка от които – представена с един град и се измерва чрез десет показатели.
В общата класация в първата тройка са още Русе и Сливен. Последните три места се заемат от Видин, Силистра и Кърджали.
Габрово не заема първо място по нито един показател, но се представя добре по всички десет измерители.
По девет от десетте критерии Кърджали заема незадоволително място – градът е с най-висока корупция в местната власт, най-ниска заетост, образованост и работни заплати.
По отношение на първия критерий – местни данъци, малките градове се представят по-добре от големите. Първенци са Видин и Монтана.
По отношение на местните такси първи е Търговище, а последен Бургас.
В отделните общини има различни нива на ставките. Такса смет в Сливен например е 1,4 промила, а в Пазарджик – 14 промила.
Оценката на гражданите и администрацията за електронното управление определя първо място за Велико Търново, а последно за Силистра.
По отношение на даване на разрешително за строеж първото място се заема от София-област, а последното – от Варна.
Като цяло оценката на 60 % от бизнеса средно за страната, е, че се срещат трудности при получаване на разрешение. Във Варна компаниите чакат по 150 дни за разрешение.
По индикатора "Регистър на собствеността" на първо място е Пловдив, а на последно – Русе.
По критерия "възприятие на корупцията" най-ниски нива на корупция в местната власт има в Монтана, Русе и Сливен, а най-високи в София-град, Стара Загора и Кърджали.
Заетостта по традиция остава най-висока в столицата – над 50%, а най-ниска във Видин – с близо 20% по-малка. За последните три години ръст на заетостта се забелязва само в Търговище и Русе, а в Смолян спада с над 10%.
Най-високите заплати също са в София-град, следвана от Враца и Стара Загора, а най-ниски във Видин.
Средната работна годишна заплата на българина е 6112 лв.
София е на първо място и в последните два индикатора – образованост и ниво на чуждестранните инвестиции. 46% от столичани са с висше образование.
За сравнение в Благоевград, въпреки, че в града има университет – висшисти са само 14%. Близо 60% от всички чужди инвестиции у нас са в София.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!