И Цветан Василев обмисля покупка на "Булгартабак"
Цветан Василев   
Източник: БГНЕС

Председателят на надзорния съвет на Корпоративна търговска банка Цветан Василев обмисля участие в започналата официално вчера процедура по приватизация на "Булгартабак".

"Не изключвам нищо априори, но искам да се запозная в детайли с процедурата, изискванията и състоянието на самата компания", каза за в. "Пари" Василев.

Доколкото знам, ще има 100 дни, в които кандидатите ще могат да анализират и да търсят партньорства, ако преценят, че има нужда", допълни той.

Сериозен акционер

"Корпоративна търговска банка" е вторият по брой притежавани акции в цигарения холдинг акционер след държавата.

Банката държи 8,11% от капитала на дружеството, показват данните към консолидирания одитиран отчет на дружеството за 2010 г.

КТБ се сдоби с книжата в борсова сделка в края на миналата година. Тогава банкерът Василев заяви за в. "Пари", че акциите на "Булгартабак" са интересни като чисто финансова инвестиция и че когато бъдат обявени критериите за участие в приватизацията на държавния дял, ще прецени дали има интерес.

В играта за "Булгартабак" остават и заявилите официален интерес преди седмица конкуренти и бивше поделение на държавния холдинг - "Кингс Табако".

От "Кингс Табако" се надяваха параметрите за кандидат-купувачи да бъдат променени преди обнародването им в "Държавен вестник", но това не стана. Продължаваме да имаме интерес, каза за в. "Пари" изпълнителният директор на "Кингс Табако" Бойко Качулев.

Водим преговори с някои партньори, които да участват като стратегически инвеститор, уточни той. С пускането за продажба на конкурсната документация за "Булгартабак" Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол даде началото на същинската част от процедурата за приватизация.

Цената на документацията за участие е 5000 лв., а информационният меморандум струва 20 хил. лв. В публичния конкурс на един етап ще могат да участват стратегически и финансови инвеститори.

Стратегически изисквания

Стратегическите инвеститори трябва да имат приходи от продажба на тютюневи изделия за последните три финансови години от 1 млрд. евро, да притежават капацитет за обработка на 12 хил. тона тютюн годишно и не по-малко от 35 млрд. къса цигари.

През последната финансова година да са произвели минимум 20 млрд. къса цигари и да са обработили поне 10 хил. тона тютюн. Тези условия на практика изключват българско дружество да може да участва като стратегически инвеститор.

На заложените критерии отговарят само солидни компании като "Джапан табако интернешънъл", корейската КТ&G и "Бритиш Американ Табако", които показаха ограничен интерес по време на подготвянето на критериите.

Вчера представители на компаниите за България отказаха да коментират дали при обявените условия ще участват в конкурса.

Финансов инвеститор

Възможност за участие в сделката имат и финансови инвеститори. За тях изискванията са да управляват и/или притежават дялови участия в други дружества на обща стойност минимум 1 млрд. евро за всяка от последните три финансови години.

Задължително условие е дружествата да имат собствен капитал от поне 30 млн. евро или неговата равностойност в левове. При обявяването на условията за кандидат-купувачите от агенцията за приватизация обявиха, че интерес към "Булгартабак" са заявили три финансови инвеститора.

Кои са те и дали сред тях има български компании обаче, така и не беше обявено. Участието като финансов инвеститор е единственият вариант и български компании да се включат в наддаването. Засега публичен интерес са проявили двама инвеститори - "Кингс Табако" и Цветан Василев.

Те обаче не са съвсем непознати един на друг - наскоро притежаваната от Василев "Бромак" купи дял от фонд за земеделска земя от "Галакси Пропърти", която пък доскоро беше регистрирана на един адрес със собственика на цигарената фирма "Сигма консултинг".

Затова остават възможностите както двамата кандидати да участват в наддаването поотделно, така и да обединят усилията си в консорциум.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Европа не отстъпи пред заплахите на Русия

Европа не отстъпи пред заплахите на Русия

Свят Преди 41 минути

ЕК: Русия изобщо не проявява интерес към мир

Зеленски бие тревога: Украйна остава без ракети за ПВО

Зеленски бие тревога: Украйна остава без ракети за ПВО

Свят Преди 2 часа

Основното средство на Украйна за сваляне на руски балистични ракети са "Пейтриът"

<p>Папата тества първото електрическо Ferrari, последва кошмарен старт</p>
Ексклузивно

Папата тества първото електрическо Ferrari за 500 000 евро, последва кошмарен старт

Свят Преди 3 часа

Въпреки че Джон Елкан показа 1000-конното чудовище Luce лично на Светия отец, акциите на Маранело се сринаха, а критиците го разпънаха на кръст

Защо дори милиардите на тези звезди не могат да им купят Ferrari

Защо дори милиардите на тези звезди не могат да им купят Ferrari

Любопитно Преди 3 часа

Когато егото се сблъска с традициите – разказваме абсурдните истории на знаменитостите, които разгневиха най-гордата автомобилна марка в света

Решение на съда поставя под въпрос класирането за първи клас в София

Решение на съда поставя под въпрос класирането за първи клас в София

България Преди 3 часа

До окончателното решаване на делото по същество, действат приетите от Столичния общински съвет

Търсят собственика на голяма сума пари, предадена в София

Търсят собственика на голяма сума пари, предадена в София

България Преди 3 часа

Тя е открита в столичния квартал „Борово“

„Тук сме за тенис, не за ревю“: Тенисистки скочиха срещу Наоми Осака заради роклята ѝ

„Тук сме за тенис, не за ревю“: Тенисистки скочиха срещу Наоми Осака заради роклята ѝ

Любопитно Преди 3 часа

Японската звезда Наоми Осака се завърна с гръм и трясък на „Ролан Гарос“. Освен с победа на корта, тя привлече погледите и с екстравагантен тоалет на дизайнерa Кевин Германиер, който обаче предизвика сериозно напрежение сред колежките ѝ

Министър Василев ще дигитализира България

Министър Василев ще дигитализира България

България Преди 4 часа

Иван Василев: Дигиталната трансформация на цялата държава е следващият приоритет

Снимката е архивна

НИМХ предупреждава за четвъртък: Бури и риск от наводнения в 11 области, вижте къде

България Преди 4 часа

Очаква се бурен вятър в Северозапада и силни порои в Централна и Източна България – възможни са материални щети и блокиране на дейности на открито

Масов бой в Берковица, човек е ударен с камък по главата

Масов бой в Берковица, човек е ударен с камък по главата

България Преди 4 часа

Днес предстоят разпити на около 20 жители на квартала

Освободиха задържания за мъртвото момиче в Благоевград

Освободиха задържания за мъртвото момиче в Благоевград

България Преди 4 часа

Съдия Узунова посочи, че към момента липсват достатъчно доказателства за вина

,

Smart Face завладява София с логика, хумор и висок адреналин

Любопитно Преди 4 часа

Този четвъртък и петък от 20:00 ч. по NOVA Николаос Цитиридис ще тества интуицията на столичани

Спасиха над 100 нелегални мигранти край Крит

Спасиха над 100 нелегални мигранти край Крит

Свят Преди 5 часа

Мигрантите са качени на плавателни съдове на бреговата охрана

Кейти Прайс откри изчезналия си съпруг, арестуван е в Дубай

Кейти Прайс откри изчезналия си съпруг, арестуван е в Дубай

Любопитно Преди 5 часа

След седмици на пълна неяснота, Лий Андрюс се свърза с Кейти Прайс от телефонна кабина в затвора „Ал Авир“. Британецът твърди, че е задържан от властите в Дубай по подозрение в шпионаж, а моделът изрази облекчението си, че е жив

<p>Радев за оставката на Сарафов: Това е едва началото на процесите по оздравяване на съдебната система</p>

Румен Радев за оставката на Борислав Сарафов: Това е едва началото на процесите по оздравяване на съдебната система

България Преди 5 часа

Приветствам това, че Сарафов се вслуша в призивите на правителството да си подаде оставката, каза Радев

„Опасното момче“ и „Поп принцесата“: Единственият мъж, когото Кайли Миноуг нарече „любовта на живота ми“

„Опасното момче“ и „Поп принцесата“: Единственият мъж, когото Кайли Миноуг нарече „любовта на живота ми“

Любопитно Преди 5 часа

Австралийската поп икона Кайли Миноуг рядко повдига завесата на личния си живот. Когато погледне назад обаче, едно име винаги заема специално място – това на покойния фронтмен на INXS Майкъл Хътчинс, когото тя определя като любовта на живота си