Чакаме представител на EABG да обясни за "Формула 1"
Трайчо Трайков и Ал Блюки при подписването на споразумението за икономическо сътрудничество   
Източник: БГНЕС
В п исмо до българското Министерство на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) компанията Emirates Associate Business Group потвърждава своя ангажимент към подписаното "писмо за намерение", съобщават от ведомството.

Според текста, получен чрез Българската федерация по мотоциклетизъм (BFM.bg), в медиите била разпространена заблуждаваща информация за фирмата - която уж била готова да строи писта за "Формула 1" у нас - създаваща "лоша атмосфера".

ЕАBG обаче стои зад намеренията си да работи с българското правителство, съобразно подписания документ, уверяват от МИЕТ.

Утре в България се очаква да пристигне представител на компанията, който да изясни натрупаните недоразумения и да заяви официалната позиция на консорциума.

"Emirates Associate Business Group е частен консорциум, обединяващ 67 компании в сферата на телекомуникациите и системната интеграция, снабдяването с нефт и газ, софтуер и хардуер, карго търговията, производството на хладилна и климатична техника, строителни материали, недвижими имоти и други.

Нейният собственик Мохамед Абдул Жалил ал Блюки произхожда от популярна бизнес фамилия от Абу Даби и е председател на борда на директорите на EABG", се уточнява в съобщението на министерството.

Според него некоректната първоначална информация, разпространена от пресслужбите на Министерския съвет и на МИЕТ, е резултат от подвеждащи данни за инвеститора и за представяната от него компания.

Скандалът избухна, когато пресофисите обявиха фирмата за държавна вместо частна, въздигнаха бизнесмена собственик в шейх и раздуха подписания документ - споразумение за икономическо сътрудничество.

От EABG пък остро опровергаха в отговор на запитване от в. "Сега" и се заканиха не само да спрат всякакви инвестиции у нас, но и да посъветват други предприемачи да не правят бизнес в България.

Тези данни са подадени от лица, придружавали Ал Блюки на срещите му с премиера и с министъра на икономиката, уточняват от МИЕТ.

Енергийният министър Трайчо Трайков единствен призна, че може и да е имало грешка.

"Който е съобщил, че преговаряме с държавна компания от Абу Даби е допуснал грешка. Подписахме писмо за намеренията не само за този проект, в него сме предвидили и други - от взаимен интерес. В документа не пише шейх, нито е нужно това да го знам", уточни той.

Ако не вярвам на депутатите на кого да вярвам, попита реторично днес премиерът Бойко Борисов, след като отново препрати въпроса за скандала около изграждането на пистата за "Формула 1" към председателя на федерацията по мотоциклетизъм Богдан Николов и червения депутат Румен Петков.

Всичко за Формула 1 в Sportni.bg/F1
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
BYD Dolphin Surf е най-евтиният електромобил, който се предлага на българския пазар със стартова цена от 20 050евро с ДДС

Гигантът BYD вече официално е представен в България

Технологии Преди 2 часа

Световният лидер в продажбата на електрифицирани автомобили ще бъде официално представен в България от „Авто Юнион“

<p>Европа трябва да говори &quot;в един глас&quot; с Путин</p>

Михаил Ходорковски: Европа трябва да говори "в един глас" с Путин

България Преди 2 часа

Някога най-богатият човек в Русия, Ходорковски влезе в конфликт с Путин, беше арестуван и прекара десет години в затвора

Трима скиори загинаха при лавина във Френските Алпи

Трима скиори загинаха при лавина във Френските Алпи

Свят Преди 3 часа

Имало е ски инструктор, който е придружавал четирима любители

<p>Досегашният световен ред изглежда разрушен, но какво може да последва?</p>

Мюнхенската конференция 2026: Старият световен ред вече не съществува

Свят Преди 3 часа

Световни лидери, дипломати и военни експерти се събраха в Германия за едно от най-важните събития в глобалния политически календар

<p>Мерц и Макрон водят &bdquo;поверителни разговори&ldquo;</p>

Мерц и Макрон водят „поверителни разговори“ за европейското ядрено възпиране

България Преди 4 часа

Смята се, че американски ядрени бомби Б61 са разположени в Северна Италия, Белгия, Нидерландия и Западна Германия

<p>Украйна разкри кога и къде ще се проведе следващият кръг преговори с Русия и САЩ</p>

Канцеларията на Зеленски: Следващият кръг преговори с Русия и САЩ ще бъде в Женева на 17 и 18 февруари

Свят Преди 4 часа

По-рано днес Москва обяви, че съветникът в Кремъл Владимир Медински ще оглави руската делегация вместо началника на военното разузнаване Игор Костюков

,

Тейлър Суифт съди фирма за спално бельо заради името "Swift Home"

Любопитно Преди 5 часа

Правният екип на поп звездата твърди, че марката „Swift Home“ имитира нейния почерк и подвежда феновете, че тя рекламира продуктите

<p>Дипломация на високо ниво: Йотова в центъра на световни разговори в&nbsp;Мюнхен</p>

Дипломация на високо ниво: Илияна Йотова в центъра на световни разговори в Германия

България Преди 5 часа

Тя ще се срещне с председателя на Антонио Коща и с Николай Младенов

Къде изчезнаха коргитата на Елизабет II?

Къде изчезнаха коргитата на Елизабет II?

Любопитно Преди 5 часа

След отнемането на титлите му и изгонването от „Кралската ложа“ заради скандала „Епстийн“, принц Андрю се мести в нова резиденция в Норфолк, вземайки със себе си коргитата на покойната Елизабет II, които остават под негова лична грижа

о

Тежка катастрофа с ТИР на АМ "Струма", има пострадал

България Преди 5 часа

Тежкотоварното превозно средство се е движило в посока Дупница

Започва строежът на последните 80 метра от бул. "Тодор Каблешков" в София

Започва строежът на последните 80 метра от бул. "Тодор Каблешков" в София

България Преди 5 часа

Булевардът свързва бул. „Цар Борис III“ и бул. „Черни връх“ и осигурява директна връзка между кварталите „Кръстова вада“ и „Манастирски ливади“

“Екшън без граници” - това е обещанието на легендарния Виктор Ангелов за новия сезон на Hell’s Kitchen

“Екшън без граници” - това е обещанието на легендарния Виктор Ангелов за новия сезон на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 5 часа

Шефът на шефовете е категоричен: “Това ще е най-великият сезон досега”

„Чия е Гренландия“ в „Темата на NOVA”

„Чия е Гренландия“ в „Темата на NOVA”

Любопитно Преди 5 часа

Не пропускайте тази събота след централната емисия новини

<p>Три нови изригвания на вулкана Семеру в &quot;Огнения пръстен&quot;</p>

Три нови изригвания на вулкана Семеру - изхвърлил пепел на височина 4,7 километра

Свят Преди 5 часа

Семеру е четвъртият по височина вулкан в Индонезия (3,6 км над морското равнище - бел. ТАСС) и най-високият на остров Ява