- Г-н Фриц, тази година Американската агенция за международно развитие (USAID) прекратява дейността си в България. Защо напускате страната?

- Нека първо да отбележа, че това не е точно последната ни година в България. Повечето от проектите ни действително ще приключат през 2007-а, но самата мисия ще бъде закрита през есента на 2008 г.

Радвам се да отбележа, че благодарение на няколко нови финансиращи механизма USAID ще продължи да предоставя известна финансова помощ на местните български организации дори и след като напуснем страната.

- Какви бяха вашите цели у нас? Какво успяхте да постигнете?

- Всичко, което постигнахме, нямаше да бъде възможно без участието на българската страна. Реализирахме най-различни програми, но основните цели бяха едни и същи - подкрепа за българския преход към демокрация и пазарна икономика.

Работихме рамо до рамо с българските си партньори и помогнахме за развитието на частния бизнес, укрепването на местното самоуправление, реформирането на върховенството на закона, изграждането на човешки капацитет и подпомагане на социалните групи в неравностойно положение.

Вашите читатели могат да посетят нашия уебсайт Bulgaria.USAID.gov, който предлага подробна информация за дейностите ни.

- Има ли нещо, което не успяхте да свършите?

- Винаги има място за усъвършенстване и реформи. За да привлича чуждестранни инвестиции и да задържи икономическия растеж, България трябва бързо да се преориентира към икономика, основана на знанието и човешкия капитал.

Това е свързано с огромни инвестиции в развитието на работната сила. България трябва да продължи да полага усилия и за подобряване на антикорупционната среда.

Всяко ниво на управлението трябва да преразгледа и актуализира правилата и практиките си. Трябва да има повече разследвания, дела и присъди на високо ниво.

Българското правителство трябва да демонстрира политическата си воля и кураж да противодейства на корупцията и организираната престъпност, а българският народ трябва да заяви ясно, че няма да толерира корупцията в своите институции и организираната престъпност в своите общности.

Разбира се, някои от инициативите ни не бяха толкова успешни, колкото ни се искаше. Една от тях е инвестицията ни в размер 22 млн. долара в програми по опазване на околната среда.

Те имаха успех в началото, но сякаш в момента липсва заинтересованост постигнатото да бъде запазено. Като донор ние можем да помогнем, но двигателят на промяната трябва са българският народ и българските управляващи.

Като се има предвид всичко, което вие, българите, постигнахте през последните 15 години, аз съм уверен, че можете и ще продължите да се справяте с предизвикателствата.

- Колко проекта реализира USAID в страната?

- Осъществили сме над 250 цялостни програми и над 1000 отделни проекта, тъй като много от програмите ни съдържаха компоненти за малки грантове за местни организации в подкрепа на реализирането на техните собствени проекти.

- Кои от реализираните проекти оценявате като най-успешни? Дайте примери.

- Гордеем се с много от постиженията си. Американският университет в България (АУБ) и Националният институт на правосъдието (NIJ.bg) са две от най-значимите успешни и вече утвърдени институции, които подкрепихме.

USAID помогна за създаването на Националното сдружение на общините (НСОРБ) и други влиятелни местни организации. С наше съдействие бяха обучени много от бъдещите български лидери и бе подобрен бизнес климатът.

Подкрепихме усилията на правителството да създаде стабилна и надеждна пенсионна система, комбинираща държавно и частно участие.

Програмата ни за микрофинансиране помогна на много хора да започнат и развият свой собствен бизнес, както и да създадат нови работни места.

С наша помощ бе изградена мрежа от 24 кариерни центъра в университети из цялата страна.

Съдействахме за реформата в съдебното изпълнение, благодарение на която бе създадена професията на частните съдебни изпълнители. Това са само някои от нашите постижения.

- Колко средства е предоставила агенцията в страната за периода, в който работи тук?

- Чрез USAID американското правителство е предоставило над 600 млн. долара на българските институции и организации.

- Вашата агенция работи в областта на институционалното развитие. Как оценявате състоянието на българските институции? Помагат ли те на бизнеса в България? Станаха ли институциите по-прозрачни и по-отговорни?

- Българските институции значително усъвършенстваха работата си в последните години. Работихме с голям брой ключови български институции.

Подкрепихме Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), Сметната палата и Агенцията за обществени поръчки (AOP.bg). Това са някои от примерите.

Горд съм да заявя, че днес те работят по-прозрачно и компетентно. Необходимо е да се свършат още много неща. Корупцията продължава да е проблем; всички сме запознати с разкритията за злоупотреби с публични средства.

Надявам се, че българските институции, използвайки съвместните ни постижения, ще продължат да се модернизират, да увеличават ефективността и прозрачността в работата си и да подкрепят бизнеса и инвестициите в България.

Като член на ЕС страната се нуждае от стабилни институции, способни да управляват и усвояват средствата от европейските фондове.

В допълнение към работата си с държавни институции USAID активно подкрепяше и институционалното развитие на организациите на гражданското общество и бизнеса.

По линия на програмата ни за обучение над 3000 участници се запознаха с най-добрите международни практики в най-различни области, вкл. гражданско застъпничество и бизнес.

USAID предоставяше финансиране и обучение на неправителствените организации, за да им съдейства да се превърнат в по-влиятелни застъпници на реформите в обществото.

Консултантската помощ, оказвана от USAID, имаше за цел подобряване на ефективността и конкурентоспособността на бизнеса както на ниво "фирма", така и на ниво "сектор".

Марката за качество "Автентична България" е сред новите ни инициативи за изграждане на капацитет в даден сектор, в случая туризма.

Освен това работихме и за укрепването на капацитета на местните организации за подкрепа на бизнеса да предоставят устойчиви, пазарно съобразени решения на своите клиенти от сектора на малките и средни предприятия.

- Как оценявате състоянието на съдебната система в страната? Вижда ли се краят на съдебната реформа?

- Съдебната система във всяка страна е консервативна, защото е пазител на стабилността в обществото. Тази относителна консервативност е едновременно най-голямата добродетел и най-сериозното предизвикателство за съдебната система.

От това следва, че реформата е тежка и темпът й е по-бавен, отколкото в останалите сфери. В последните години станахме свидетели на много положителни постижения и се надявам, че процесът няма да спре дотук.

Трудно е да се говори за края на съдебната реформа; система като тази неизбежно ще бъде принудена да се развива постоянно, за да отговаря на предизвикателствата на динамичната среда.

И все пак, по мое мнение, ще можем да заключим, че болезнените и драматични реформи са приключили успешно тогава, когато отчетем значително подобрение в общественото мнение за българската съдебна система.

За съжаление българското общество все още не изпитва голямо доверие в съдебната си система. Вярвам, че това усещане ще се промени, когато хората видят арогантните престъпни босове зад решетките.

- Трябва ли общините да получат повече независимост?

- От началото на процеса на децентрализация в България през 2001 г. USAID предоставя значителна техническа помощ на всички участници в него ? депутати, министерства, общини.

Децентрализацията се основава на убеждението, че увеличената отговорност към гражданите ще направи местното самоуправление по-ефективно и прозрачно.

Сегашното правителство прие много важна стратегия за децентрализация и план за действие към нея, които поставят ясни законодателни и административни цели.

Наскоро приетата конституционна поправка, позволяваща на общините да определят размера на местните данъци и такси, е огромно постижение и важна стъпка към увеличаване на финансовата независимост на общините.

За да бъде реализирана на практика тази конституционна разпоредба, е необходимо да бъде приет нов Закон за местните данъци и такси.

Инициатива "Местно самоуправление", една от програмите на USAID, съдейства на българските политически актьори на местно и централно ниво за изготвянето на съвременен и приложим законопроект до края на юни 2007 г.

- В кои страни ще работи занапред USAID?

- Мисиите на USAID в Румъния и Хърватска ще бъдат закрити едновременно с мисията в България. USAID ще продължи да работи в други държави в Югоизточна Европа и Евразия, както и в много държави в Африка, Азия и Латинска Америка.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Стратегът Ивайло изигра последния си ход в “Игри на волята”

Стратегът Ивайло изигра последния си ход в “Игри на волята”

Любопитно Преди 2 часа

Стратегът Ивайло изигра последния си ход в “Игри на волята”

ЕС подготвя нови санкции срещу Русия

ЕС подготвя нови санкции срещу Русия

Свят Преди 4 часа

Кая Калас: Войните се губят от тези, на които първи им свършват парите или войниците

Двегодишно дете почина след анестезия в стоматологична клиника в Букурещ

Двегодишно дете почина след анестезия в стоматологична клиника в Букурещ

Свят Преди 5 часа

Румънските власти започнаха мащабно разследване

Затварят временно дома за стари хора в Помориe

Затварят временно дома за стари хора в Помориe

България Преди 5 часа

Нова проверка на РЗИ установи, че нито едно от предписанията, дадени преди месец, не е изпълнено

Ивайло и Калин се срещат на Арената за братски дуел в “Игри на волята”

Ивайло и Калин се срещат на Арената за братски дуел в “Игри на волята”

Любопитно Преди 6 часа

Сапунджиева търси път към останалите в племето на Феномените

Двама митничари са задържани на ГКПП "Калотина"

Двама митничари са задържани на ГКПП "Калотина"

България Преди 7 часа

В момента на място тече акция на ГДБОП

Криза на върха в Украйна, Зеленски уволни двама министри

Криза на върха в Украйна, Зеленски уволни двама министри

Свят Преди 8 часа

Причината е свързано с обществения ядрен оператор "Енергоатом" разследване за корупция

Задържаха 18-годишен за пожар в центъра на София

Задържаха 18-годишен за пожар в центъра на София

България Преди 8 часа

Обвиняемият е задържан за срок до 72 часа

"Лукойл": Преговаряме с потенциални купувачи

"Лукойл": Преговаряме с потенциални купувачи

Свят Преди 8 часа

Компанията се стреми да осигури непрекъсната работа на активите по време на тяхната продажба

<p>Задържаха Шрек за отвличане на млада жена в Свиленград</p>

Трима отвлякоха млада жена в Свиленград, мъж с прякор Шрек е задържан

България Преди 8 часа

Заедно с него в ареста като съпричастни към случая са още един мъж и една жена

Излезе изтрита сцена с импровизираната целувка между Блейк Лайвли и Джъстин Балдони от "Никога повече"

Излезе изтрита сцена с импровизираната целувка между Блейк Лайвли и Джъстин Балдони от "Никога повече"

Любопитно Преди 9 часа

Адвокатите на Балдони твърдят в документи, че 38-годишната звезда от „Клюкарката“ е добавила сцената към сценария

СГП предаде на съд Никола Барбутов и още трима

СГП предаде на съд Никола Барбутов и още трима

България Преди 9 часа

Никола Барбутов е предаден на съд и за подкуп

Специален британски лиценз за българския „Лукойл“

Специален британски лиценз за българския „Лукойл“

Свят Преди 9 часа

Лицензът важи до февруари

Жената, която предвиди убийството на Кенеди — историята на Джийн Диксън

Жената, която предвиди убийството на Кенеди — историята на Джийн Диксън

Любопитно Преди 9 часа

Истинската история на медиумката, чиито предсказания стигнаха до президентите на САЩ

КЗП се самосезира за цените на паркирането в София

КЗП се самосезира за цените на паркирането в София

България Преди 9 часа

КЗП обръща внимание, че Законът за въвеждане на еврото предвижда сериозни санкции