Първите разсекретени документи от архива на МВР (MVR.bg) ще бъдат показани този понеделник. Достъп до досиетата ще бъде даден в читалнята на дирекция "Информация и архив".

Всеки, който иска да прочете нещо от тайните на държавата до 1990 г., ще може да го направи от началото на седмицата, информира в. "Труд" (Trud.bg).

Отварят се шест служебни фонда с над 3000 папки. Това е само малка част от тайния полицейски информационен масив, който съдържа 2,2 млн. архивни единици.

Сред тях са доклади и справки на бившата Държавна сигурност, рапорти и актове на УБО за имуществото на бивши царски дворци. Няма да има вече тайни за съдебното преследване на членове на БКП и антифашисти преди 1944 г.

Ще се разбере за разкритите конспирации, задържаните опозиционни групи и интернираните врагове на властта през периода 1946-48 г. Всеки ще може да види и милиционерския архив от 1951-60 г. и да прочете следствените дела срещу Никола Гешев и други бивши полицаи, допълва изданието.

Унищожени са обаче досиета на водещи журналисти, признава в интервю пред Анна Заркова, поместено на уводно място в неделния брой на "Труд", шефът на дирекция "Информация и архив" в МВР Иван Комитски. Той пояснява и технологията на сегашното разсекретяване:

"В чл. 39 от Закона за класифицираната информация се казва: "грифовете "Строго секретно" стават "Секретно". Има 5- и 15-годишни срокове на секретност.

В МВР има над 60 дирекции - национални, териториални, специализирани и др. В регистратурата на всяка от тях стоят огромен брой документи.

Всеки от тях, ако му е изтекъл срокът на класификация, не съдържа държавна тайна и се разсекретява. Няма проблем.

Към момента в МВР сме прегледали към 800 хил. документа, за да им преценим нивото на класификация. И 1/3 от тях - над 260 хил., вече са явни."

Преценката за липсата или наличието на класифицирана информация е била поверена на експерти в информационните науки, технологиите и документалистиката, повечето историци. 15-20 от тях работят в дирекцията в София, останалите - в провинцията.

От шестте служебни фонда, които са обработени до този момент, са разсекретени абсолютно всички документи, пояснява Комитски. Той обаче уточнява, че бял свят няма да видят т.нар. "живи" документи, които са актуални и в момента за спецслужбите, например по темата за терора.

Няма да се показват също материали за вербуването на чуждестранни студенти преди Десети ноември, данни, които представят в неудобна светлина чужди дипломати, както и информация, която вече не е държавна тайна, но над нея налага ограничения законът за личните данни.

Шефът на дирекция "Информация и архив" пояснява и защо не е точно да се каже, че се разсекретяват досиетата: "Отваря се служебният фонд, в който се събират данни от управленската дейност на МВР - кореспонденция с други държавни органи, преписки, доклади, справки, сводки, бюлетини, заповеди на министъра и т.н.

Другият масив - оперативният, е по-голям в съотношение 9:1, и съдържа т.нар. "досиета" - оперативните отчети на ДС, която е наблюдавала граждани, кадровите досиета на служители от МВР и т.н.

С други думи: в оперативния отчет са документите, които се отнасят до отделни личности, а в служебния - онези, които се отнасят до историята.

По-нататък ще отваряме и оперативния фонд, но това не значи, че ако дойде някой гражданин и поиска да види досието на своя съсед, то ще му бъде дадено. Тези данни са от личен характер и са защитени от закона за класифицираната информация."

Поводът в интервюто да стане дума за досиетата на изтъкнати журналисти - главни редактори, медийни шефове и тв водещи - е неотдавнашната молба на журналистката Ангелина Петрова да й бъде предоставена информация от МВР за 11 личности.

Има някакви данни за хората от нейния списък, но информацията, която става публично достояние, не трябва да съдържа лични данни, заявява Комитски. Имало и данни, че някои от тези досиета са унищожени., но са останали документални следи.

В комисията "Бонев" са проверени за принадлежност към ДС 240 депутати и 40 634 кандидати за кметове и общински съветници, отчете вътрешният министър Румен Петков в парламента.

Комисията "Андреев" е извадила на показ агентурното минало на 25 065 публични личности.

От 1997 до 2002 г. 25 632 души са поискали да проверят дали ДС е събирала данни за тях. 7093 са прочели документите.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Сачева призова за законодателни промени за коледните добавки

Сачева призова за законодателни промени за коледните добавки

България Преди 16 минути

Сачева: Има възможност да се направи справедливо разпределение на средствата

Тръмп се срещна с принца на Саудитска Арабия, обяви 600 млрд. долара инвестиции

Тръмп се срещна с принца на Саудитска Арабия, обяви 600 млрд. долара инвестиции

Свят Преди 1 час

Тръмп обяви, че саудитският престолонаследник не е знаел нищо за убийството на Хашоги

Разкриха мрежа за фалшиви новини в България

Разкриха мрежа за фалшиви новини в България

България Преди 3 часа

Документът е посветен на използването на ТикТок на Балканите

Проверка разкри огромни нарушения по Черноморието

Проверка разкри огромни нарушения по Черноморието

България Преди 4 часа

Масово застрояване върху речни легла и дерета

Разбиха руска престъпна мрежа, пращала бомби в  Европа

Разбиха руска престъпна мрежа, пращала бомби в Европа

Свят Преди 5 часа

Действията са били организирани и координирани от руски граждани

Заловиха пиян шофьор с почти 5 промила алкохол

Заловиха пиян шофьор с почти 5 промила алкохол

България Преди 5 часа

На водача досега три пъти му е било отнемано свиделството за правоуправление

<p>NASA откри нещо странно на Марс, което може да идва от друга планета</p>

NASA откри странен камък на Марс, който може да идва от друга планета

Свят Преди 5 часа

Необичайният състав на камъка и странната му форма са привлекли вниманието на марсохода Perseverance

Преобърна се цистерна, блокира прохода Боаза

Преобърна се цистерна, блокира прохода Боаза

България Преди 5 часа

Със специализирана техника се извлича тежкотоварният автомобил

Коментарите на Такаичи разгневиха Китай, преговорите за Тайван се провалиха

Коментарите на Такаичи разгневиха Китай, преговорите за Тайван се провалиха

Свят Преди 6 часа

Такаичи предизвика най-сериозния дипломатически конфликт между двете държави от години

Синдикатът „Подкрепа“ започва серия от протести в цялата страна

Синдикатът „Подкрепа“ започва серия от протести в цялата страна

България Преди 6 часа

Протестните действия ще се провеждат поетапно

Кремъл обвини Полша в русофобия

Кремъл обвини Полша в русофобия

Свят Преди 6 часа

„Русия е обвинявана за всички прояви на хибридна и директна война, които се случват“, заяви Дмитрий Песков

О Джей Симпсън

О Джей Симпсън и дългият 30-годишен иск – $ 58 млн. за семейството на Голдман

Любопитно Преди 6 часа

30 години след убийствата на Рон Голдман и Никъл Браун, изпълнителят на наследството поема многомилионния дълг, въпреки скромното състояние на Симпсън

Терористична атака на Западния бряг, един е убит, а трима са ранени

Терористична атака на Западния бряг, един е убит, а трима са ранени

Свят Преди 6 часа

В изявление на военните се казва, че двама нападатели са били убити от военнослужещи, но не се предоставят повече подробности

Националната гвардия на Украйна: Нуждаем се от повече дронове и по-добра тактика

Националната гвардия на Украйна: Нуждаем се от повече дронове и по-добра тактика

Свят Преди 6 часа

Руските сили адаптират тактиката си към условията на приближаващата зима, а украинската армия трябва да въведе двойно повече технологични иновации

Омбудсманът иска оттегляне на промените за паркиране в София

Омбудсманът иска оттегляне на промените за паркиране в София

България Преди 6 часа

Тя се обърна към областния управител на София-град Стефан Арсов

Теодора Духовникова преживя кошмарна турбуленция (ВИДЕО)

Теодора Духовникова преживя кошмарна турбуленция (ВИДЕО)

България Преди 6 часа

Сред пътниците на борда бяха още Луиза Григорова-Макариева, Весела Бабинова и други колеги от спектакъла "Поетите"