П ретенциите на Русия към България за неплатени оръжейни лицензи може да бъдат удовлетворени, след като в сряда експерти от двете страни са се договорили да започне преглед на всички споразумения за производство на специална продукция, подписани от София и Москва в периода от 1945 до 1 юли тази година, заявиха източници от военното министерство.

Решението е било взето на провелото се в София заседание на българо-руската работна група, ръководено от зам.-министъра на отбраната Спас Панчев и зам.-директора на Федералната служба за военнотехническо сътрудничество на Руската федерация Михаил Петухов. С него на практика се дава възможност на Русия да установи какво оръжие се произвежда в България по лиценз, даден от бившия СССР, и да поиска от българската страна да плаща за това производство.

След прегледа най-вероятно ще бъде подготвено ново междуправителствено споразумение, като това може да стане и до края на годината. Договорът, който трябва да бъде одобрен от министъра на отбраната Веселин Близнаков и от правителството, сериозно ще се отрази на конкурентоспособността на оръжейната продукция на България, тъй като лицензите ще я оскъпят, смятат анализатори.

По-евтиното българско производство през последните години навлезе на пазари, където руският военнопромишлен комплекс имаше водещи позиции. Това стана повод да се засили натискът на Русия България да плаща за произведеното оръжие. По неофициална информация става дума за лицензи за около 80 изделия, сред които

автомат "Калашников", пистолети "Макаров" и гранатомети.

Те се правят както в държавните ВМЗ-Сопот, "Терем", "Дунарит", така и в частни военни заводи, сред които са "Арсенал" и "Аркус". Лицензите за оръжията са част от близо 650 разрешения за производство на специална продукция, които България е получила през 50-те години от СССР. Техният срок е изтекъл през 70-те.

Засега експертите са се договорили окончателно единствено за уреждането на взаимния дълг между министерствата на отбраната на двете страни, разказаха запознати. По неофициална информация българското военно министерство дължи около 24 млн. долара, които не са предвидени във военния бюджет за тази година. Руското министерство пък имало задължения от около 20 млн. долара.

Работната група се е споразумяла българският дълг да бъде изплатен с ремонт на руски кораби в завода "Флотски арсенал" във Варна. Русия пък ще погаси задълженията си с доставка на резервни части за българската бойна авиация. И двете страни обаче ще доставят стоки и услуги на завишени цени, смятат военни.

Решенията на практика бяха подготвени още през май по време на заседанието на 10-ата междуправителствена комисия, в която участваха министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров и зам.-министър Панчев. Тогава стана ясно, че Русия иска част от приходите на нашето военно производство, а

София настоява да бъдат признати направените подобрения в оръжията.

На срещата беше договорено и неколкостотин стари лиценза да отпаднат от споразумението, а да бъдат запазени само няколко десетки.

Независимо от това Москва предпочете да се подсигури за резултатите от заседанието на групата в София и през последните седмици буквално "атакува" България с поредица от информации в медиите за пиратско производство на руско оръжие.

Във вторник агенция РИА "Новости" цитира генералния директор на руския държавен износител на оръжие "Рособоронекспорт" Сергей Шемезов, според когото компанията ще заведе искове в няколко международни арбитражни съда срещу нелегалното производство в чужбина на руско стрелково оръжие.

"Ще се борим по съдебен път да прекратим нелицензираното производство на наши оръжия и оборудване. Макар че всички договори за лицензирано производство на калашници да са изтекли, то продължава, а България и Унгария са най-големите нарушители", казва Шемезов.

Може би най-демонстративният протест на руснаците срещу българското производство беше направен преди десетина дни на голямото парижко оръжейно изложение "Евросатори 2006". На 12 юни руската НТВ излъчи репортаж, в който показа как още в първия ден ръководителят на делегацията на "Рособоронекспорт" Николай Димидюк застава пред българския щанд и настойчиво иска от стреснатите служители среща с наши представители. "Аха, ще дойдат по-късно? Но ние знаем, че като се появят, пак ще избегнат разговори, защото разбират, че това, което правят, е нелегално. Изненадвам се как не можем да убедим тези хора да се съгласят на законни търговски отношения с Русия", казва пред камерата Димидюк.

"Независимое военное обозрение" описва от същото място реакцията на руския посланик във Франция Александър Авдеев (бивш посланик и в София). След оглед на щанда на "Арсенал" той отбелязва: "Пиратското производство е незаконно и се преследва в целия свят. Този проблем е едновременно етичен и юридически. Това е нарушаване на авторското право, на международните лицензионни права, поради което ние задължително ще решим проблема на междуправителствено равнище."

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Къде изчезнаха коргитата на Елизабет II?

Къде изчезнаха коргитата на Елизабет II?

Любопитно Преди 3 минути

След отнемането на титлите му и изгонването от „Кралската ложа“ заради скандала „Епстийн“, принц Андрю се мести в нова резиденция в Норфолк, вземайки със себе си коргитата на покойната Елизабет II, които остават под негова лична грижа

Тежка катастрофа с ТИР на АМ "Струма", има пострадал

Тежка катастрофа с ТИР на АМ "Струма", има пострадал

България Преди 5 минути

Тежкотоварното превозно средство се е движило в посока Дупница

“Екшън без граници” - това е обещанието на легендарния Виктор Ангелов за новия сезон на Hell’s Kitchen

“Екшън без граници” - това е обещанието на легендарния Виктор Ангелов за новия сезон на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 21 минути

Шефът на шефовете е категоричен: “Това ще е най-великият сезон досега”

<p>Три нови изригвания на вулкана Семеру в &quot;Огнения пръстен&quot;</p>

Три нови изригвания на вулкана Семеру - изхвърлил пепел на височина 4,7 километра

Свят Преди 23 минути

Семеру е четвъртият по височина вулкан в Индонезия (3,6 км над морското равнище - бел. ТАСС) и най-високият на остров Ява

"Мръсна търговия с хора": Връзките на Епстийн с Източна Европа

"Мръсна търговия с хора": Връзките на Епстийн с Източна Европа

Свят Преди 33 минути

Много от жертвите на сексуалния престъпник Джефри Епстийн са млади момичета от Чехия и Словакия

Криминалист: Случаят „Петрохан“ е тройно самоубийство в затворена група

Криминалист: Случаят „Петрохан“ е тройно самоубийство в затворена група

България Преди 37 минути

Криминалистът Апостол Славов отхвърля популярни версии от социалните мрежи за връзки с мексикански картели, дървена мафия или трафик на бежанци

<p>Зеленски - идеята за избори в Украйна идва от руснаците</p>

"Те искат да се отърват от мен": Зеленски - идеята за избори в Украйна идва от руснаците

Свят Преди 39 минути

По думите му, Украйна е готова както за произвеждането на избори, така и на референдум

ФБР дава двойна награда за информация за изчезването на майката на американска ТВ водеща

ФБР дава двойна награда за информация за изчезването на майката на американска ТВ водеща

Свят Преди 52 минути

Агенцията предлага до 100 000 долара за информация, която да доведе до установяване на местонахождението ѝ или до ареста на отговорните лица

Трагичен пожар край Будапеща - три жертви и десетки ранени

Трагичен пожар край Будапеща - три жертви и десетки ранени

Свят Преди 1 час

На мястото са били изпратени повече от 40 парамедици и 18 линейки

=

Кремъл: Русия все още не е взела решение за участието си в Съвета за мир

Свят Преди 1 час

Русия е единствената страна в света, която е решила да задели един милиард долара за помощ за Палестина, каза Песков

<p>Вебер пожела успех на ГЕРБ и Бойко Борисов</p>

Вебер поздрави България за присъединяването към Еврозоната на среща с Желязков

България Преди 1 час

Председателят на ЕНП изрази подкрепа за ГЕРБ и проевропейските политики преди парламентарните избори

Евростат: България е трета по икономически растеж в еврозоната

Евростат: България е трета по икономически растеж в еврозоната

България Преди 1 час

Това сочат предварителните сезонно коригирани данни, публикувани на страницата на европейската статистическа агенция

Разкриха причината за смъртта на жена, открита във фризера на магазин

Разкриха причината за смъртта на жена, открита във фризера на магазин

Свят Преди 2 часа

Трагична развръзка в Маями: Лекарка и майка на две деца загина от хипотермия, след като сама влезе във фризер на магазин. Докато полицията изключва престъпление, семейството съди търговската верига за 50 млн. долара заради фатална небрежност

Ник Джонас разкри най-големия си страх от сватбата: Не е това, което си мислите

Ник Джонас разкри най-големия си страх от сватбата: Не е това, което си мислите

Любопитно Преди 2 часа

Ник Джонас призна, че единственият му страх на сватбата в Индия е бил... потенето под тежкия тюрбан. Докато той си спомня жегата, Приянка Чопра сложи край на спекулациите за развод: „Ако чакате бракът ни да се разпадне – това е ваш избор!“